COP27 má zítra skončit. Návrh závěrů konference ale není hotov, tvrdí Timmermans

Návrh závěrečného prohlášení mezinárodní konference o klimatu COP27 si vyžádá ještě mnoho práce, aby vzniklo něco, na čem se mohou všechny strany shodnout. Sdělil to dnes místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans, jehož citovala agentura Reuters. 

Podle ní počítá návrh s udržením cíle omezit oteplování na 1,5 stupně Celsia, avšak mnoho dalších témat zůstává otevřených. Na dokumentu se mají účastníci podle původního programu dohodnout do pátku.

"Ten text si vyžádá ještě mnoho práce. Nejsme v situaci, abychom mohli říci, že jsme dospěli ke společnému postoji, na němž se shodneme. Budeme proto v diskusi pokračovat a doufáme, že se nám podaří společné stanovisko do konce COP27 najít," řekl Timmermans.

OSN už zveřejnila návrh závěrečného dokumentu, v němž se opakují témata z loňska, avšak neřeší kontroverzní body.

Summit má skončit v pátek, ale podle Reuters někteří účastníci mluví o jeho prodloužení přes víkend.

Země zatím nenašly shodu v oblasti pomoci státům, které vlivem katastrofálních událostí způsobených klimatickými změnami utrpí zásadní ekonomické ztráty a nenapravitelné škody. Rozvojové země a státy nejohroženější klimatickými změnami chtějí, aby se na konferenci v egyptském Šarm aš-Šajchu účastníci dohodli na založení fondu, z nějž se bude tato podpora vyplácet.

V minulosti podobné snahy blokovaly USA a EU a odmítaly o kompenzacích za utrpěné ztráty jednat z obav, že budou pohnány k odpovědnosti za podíl svých ekonomik na klimatické změně.

Podle Timmermanse je teď EU ochotná o zřízení fondu jednat, avšak chce nejdříve zjistit, jak by se daly k pokrytí ztrát a škod využít už existující finanční prostředky. "Může z toho vzejít nový fond, ale není to předem dané," řekl Timmermans.

Hrozí ztráta důvěry mezi bohatými a chudými zeměmi, řekl Guterres

Na letošní konferenci o klimatu COP27 hrozí ztráta důvěry mezi bohatými a chudými zeměmi. Den před oficiálním koncem konference to uvedl generální tajemník OSN António Guterres. Vyzval také k dohodě ohledně fondu, který by chudším zemím kompenzoval ztráty a škody způsobené klimatickými změnami. Právě tato otázka rozděluje účastníky konference, kteří stále nenalezli shodu na závěrečném dokumentu, uvedla agentura AP.

"Čas řečí o škodách a ztrátách vypršel," uvedl v prohlášení Guterres. Podle něj nastal čas, aby svět ukázal, že je ochotný pomoc státům, na které změny klimatu doléhají nejvíce a že je schopný výrazně snížit emise skleníkových plynů. Podle generálního tajemníka OSN hrozí "ztráta důvěry mezi Jihem a Severem, mezi rozvinutými a rozvíjející se ekonomikami".

Vytvoření fondu, který by financovaly bohaté státy, na kompenzaci ztrát a škod způsobených v chudších zemích klimatickými změnami, patří mezi body, na kterých se účastníci COP27 nebyli zatím schopni shodnout. V minulosti tyto snahy odmítaly Spojené státy a další západní země. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes uvedla, že by do fondu měla přispívat i Čína, pokud výrazně nesníží své emise skleníkových plynů. Čína je v současnosti zemí s nejvyššími emisemi oxidu uhličitého, stále však patří mezi rozvíjející se ekonomiky.

Podle zahraničních agentur hrozí, že se do pátku nepodaří najít shodu na konečném prohlášení. Vesměs negativní odezvu vyvolal návrh závěrů, který dnes předložilo egyptské předsednictví konference. Podle agentury AP mnozí vyjednavači označili dvacetistránkový text za příliš dlouhý a vágní. Navíc text údajně obsahuje i usnesení, o kterých se vůbec nejednalo. Zmiňuje například závazek rozvinutých zemí dosáhnout do roku 2030 negativních emisí oxidu uhličitého. To by znamenalo, že by kompenzační opatření převyšovala emise. USA a EU přitom chtějí podle nynějších plánů dosáhnout rovnováhy, takzvané uhlíkové neutrality, až kolem roku 2050.

Podle agentury AP zástupci některých chudších zemí odmítají konferenci opustit bez dohody nad fondem. "Hodiny tikají," řekla pákistánská ministryně životního prostředí Sherry Rehmánová. Její země letos zažila ničivé povodně, které připravily o život kolem 1500 lidí. Fond by měl vyplácet kompenzace právě za přírodní pohromy, jejichž sílu a dopady změny klimatu zvyšují.

Související

Klimatická konference COP27 (2022, Šarm aš-Šajch, Egypt).

Evropa je z výsledků COP27 rozpačitá, podle ekologů jde o fiasko

Výsledky klimatické konference COP27 vzbuzují v evropských státech pocity naděje i frustrace. Berlín, Londýn či Paříž sice vítají dohodu na vzniku speciálního fondu pro zranitelné země, závazek ke snížení emisí skleníkových plynů je ale podle nich málo ambiciózní.
Předseda konference COP27 a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí.

Klimatická konference COP27 schválila závěrečnou deklaraci. Chudší země dohodu vítají

Zástupci států světa se dnes na klimatické konferenci COP27 v Egyptě shodli na závěrečné deklaraci ze summitu. Předseda konference a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí dal poklepáním kladívka najevo, že dokument reprezentující politickou shodu na konferenci byl jednomyslně schválen. Informovala o tom agentura Reuters. Důležitým dílčím výsledkem konference je dohoda na vzniku speciálního fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu zvláště zranitelným zemím.

Více souvisejících

klimatická konference (COP27) Frans Timmermans Klimatické změny António Guterres

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 25 minutami

Sníh zkomplikoval dopravu

Počasí výrazně komplikuje dopravu. Některé silnice jsou neprůjezdné, D56 uzavřela hromadná nehoda

Hromadná nehoda deseti vozidel komplikuje dopravu na dálnici D56 u Frýdku-Místku. Nehoda se stala na namrzlé vozovce na obchvatu, ve směru z Frýdku-Místku na Ostravu je silnice uzavřena. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Kateřina Kubzová. Dodala, že podle dostupných informací jsou na místě dva zranění, a jedná se o lehká poranění. Na místě jsou všechny složky integrovaného záchranného systému a policisté odklání dopravu. Problémy jsou i na řadě dalších silnic. 

před 55 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Praha se zřejmě konečně dočká nové vlády. Spolu, Piráti a STAN dokončují dohodu

Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o víkendu chtějí začít s vnitrostranickým schvalováním koaliční smlouvy a programu. Zástupci stran to dnes řekli novinářům po zahájení koaličního jednání. Dnes bude schůzka pokračovat do nočních hodin v užším složení, zástupci stran budou dokončovat znění programu a řešit personální otázky. Nové vedení metropole chtějí strany zvolit na zastupitelstvu 16. února.

včera

Martin Stropnický

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou

Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací k poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény Žarko Jovanovič. Ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Stropnický podle něj chybu uznal, nebude se opakovat. Lipavský považuje věc za vyřešenou.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Změny ve fotbalové Slavii. Přichází mladý Nor, ale do Lince odchází druhý slávista za krátký čas

Do poloviny února mohou tuzemské české fotbalové profesionální kluby přivádět do svých kádrů posily a nejinak činí v posledních dnech pražská Slavia. Představila teprve devatenáctiletého norského mládežnického reprezentanta s řeckými kořeny Christose Zafeirise. Ten do Edenu míří z Haugesundu, přičemž se upsal až do konce června 2027. Slavii naopak opustil obránce Maksym Talovjerov, jenž následuje kroky svého bývalého spoluhráče Mosesa Usora a míří do rakouského Lince.

včera

včera

Novak Djoković

Djokovič vyrovnal Nadala v počtu grandslamových titulů. Zanechal však po sobě pachuť

Mužský turnaj ve dvouhře v australském Melbourne v rámci Australian Open ovládl srbský tenista Novak Djokovič, jehož finálovým soupeřem byl v neděli Řek Stefanos Tsisipas, přemožitel Jiřího Lehečky ze čtvrtfinále. Řeckého tenistu porazil 6:3, 7:6 a 7:6 a mohl se tak radovat ze svého rekordního jubilejního desátého vítězství v Melbourne, díky čemuž se tak stal opět světovým hráčem číslo jedna. Na prvním grandslamovém turnaji však Djokovič nezanechal nejen dojem ze svého bezesporu dobrého tenisu, ale i pachuť z toho, že jeho okolí nikterak neskrývalo svou přilnavost k Rusku.

včera

Péter Szijjártó

Szijjártó kritizoval amerického velvyslance v Budapešti

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes obvinil amerického velvyslance v Budapešti, že se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí Maďarska. Podle agentury AP jde o doklad narůstajícího diplomatického rozkolu mezi Spojenými státy a Maďarskem. Szijjártó reagoval na vyjádření velvyslance Davida Pressmana pro server Politico, kde diplomat přístup Maďarska k válce na Ukrajině označil za "politiku schvalovanou ruským prezidentem Vladimirem Putinem".

včera

včera

Petr Fiala

V Česku je podle Fialy potenciál pro budování dalších bioplynových stanic

V Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) určitě potenciál pro budování dalších bioplynových stanic. Uvedl to po dnešní návštěvě zemědělského podniku Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, který provozuje bioplynovou stanici déle než deset let. Předsedkyně představenstva Alena Nováková uvedla, že firmu s velkým chovem skotu provoz vyrábějící z bioplynu elektřinu a teplo pomáhá stabilizovat, protože to je jistý měsíční příjem.

Aktualizováno včera

Luskoun

V pražské zoo se narodilo první mládě luskouna v Evropě

V pražské zoologické zahradě se dnes brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek na twitteru. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Přirozeně žijí v Asii od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Tchaj-wan. Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. 

včera

včera

Vláda ČR.

Vláda chce i kvůli vysokým cenám potravin prověřit marže

Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je zjistit výši obchodní přirážky jednotlivých sektorů. Po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a členy vlády to dnes novinářům řekli prezident Agrární komory ČR Jan Doležal a prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Znovu nás ohrožují německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle tiskových agentur to pronesl během proslovu ve Volgogradu u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu v bitvě u Stalingradu nad armádou nacistického Německa. Putin tak reagoval na nedávné rozhodnutí Berlína poskytnout tanky Leopard 2 německé výroby Ukrajině, aby se mohla bránit současné ruské vojenské agresi.

včera

Miloš Zeman

Případ výroků Stehlíkové o Zemanovi se odkládá, potvrdila žalobkyně

Státní zastupitelství potvrdilo odložení případu výroků psychiatričky a bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové o fungování Hradu v době nemoci prezidenta Miloše Zemana. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Stehlíková v médiích zpochybňovala, zda v době své nemoci rozhodoval o fungování úřadu hlavy státu sám Zeman, nebo za něj rozhodovali lidé z jeho okolí. 

včera

Petr Pavel

Pavel jednal s policejním prezidentem, probrali ochranu i kontroly na Hradě

Policejní prezident Martin Vondrášek jednal dnes s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o podobě jeho budoucí ochrany. Pavel dříve opakovaně uvedl, že necítí důvěru k části útvaru pro ochranu prezidenta, který bude mít na starosti jeho bezpečnost od březnové inaugurace. Vondrášek novinářům po jednání v pražském Hrzánském paláci řekl, že od Pavla nezazněl požadavek na personální změny.

včera

ČNB zlepšila odhad vývoje český ekonomiky, její pokles bude nižší

Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. Centrální banka ale zhoršila výhled inflace, která by letos v průměru měla činit 10,8 procenta. V listopadu ČNB předpokládala inflaci průměrně 9,1 procenta.

Zdroj: ČTK

Další zprávy