Dezinformátorské žně kvůli ukrajinskému obilí. EU přitom nezavádí omezení dovozu kvůli jedům

Dezinformační scéna si vzala ukrajinské obiloviny a potraviny jako rukojmí. Omezení jsou plánovaná zejména kvůli udržitelnosti evropského zemědělství a konkurenceschopnosti farmářů. Navíc je Česká republika v produkci obilovin samostatná. Podle informací resortu zemědělství z Ukrajiny dováží asi 0,1 % oproti tomu, co se v Česku vypěstuje. 

Ruskou agresi proti Ukrajině a s ní spojenou bezpečnostní krizi provází také potravinová krize světového rozsahu. „Ruská invaze na Ukrajinu si vybírá svou daň v globálním měřítku. V sázce jsou životy a živobytí milionů lidí po celém světě, kteří se obávají, že nebudou mít na to vytápět své domovy a uživit své děti,“ uvedla podle webu Evropské komise její předsedkyně Ursula von der Leyen.  

„Obdrželi jsme návrh nového nařízení Evropské komise, které zakazuje dovoz čtyř výrobků do Evropské unie. Datum účinnosti návrhu je 15. září tohoto roku. Je to sice jen návrh, ale doufám, že od zítřka vstoupí v platnost,“ napsal na twitteru člen polského Sejmu a předseda jeho zemědělského výboru Robert Telus. Ten je velkým zastáncem potravinové samostatnosti Polska a svými výroky podporuje tamní i zahraniční dezinformační scénu. Zákaz se v rámci EU skutečně již týká některých druhů obilí a olejnatých semen, jako je kukuřice, pšenice, slunečnicové semeno a řepka. 

Evropská komise sama uznala, že unie v současné době není nijak ohrožena, jelikož jsou evropské země u mnoha zemědělských produktů do velké míry soběstačné. Evropské zemědělství ale řadu produktů čistě dováží a samo neprodukuje. Pro zemědělskou výrobu to může vytvořit problém v kontextu vstupních nákladů (hnojiva, energie z fosilních zdrojů) a s tím spojený další nárůst cen potravin. 

Například Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko kompletně zakázaly dovoz ukrajinského obilí. Polská strana se nicméně dohodla s Kyjevem na otevření hranic pro tranzit. Evropská komise již dříve označila takováto restriktivní opatření a jednostranné kroky členských zemí za nepřijatelné. Chystá se přijmout opatření s cílem omezit dovoz ukrajinského obilí na trh EU, jelikož na tom mohou být škodní někteří farmáři. Zemědělcům ze zemí sousedících s Ukrajinou plánuje poskytnout kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur. 

Voda na mlýn pro dezinformační scénu

Nepříjemné situace spojené s dovozem ukrajinského obilí hojně využívají dezinformátoři. Například ještě začátkem května server fakticke.info rozkrýval dezinformace o tom, že konvoje s tímto produktem musí doprovázet policie. Jako „důkaz“ použili fotografii, na níž polská policie doprovázela několik kamionů. Analytikům se však podařilo zjistit, že snímek pochází z polského Lodže a byl pořízen roku 2011. Šlo o konvoj převážející vězně. Obilí se navíc převáží v mnohem větších nákladních automobilech, než jsou zachycené na fotografiích. 

Tentýž server také negoval poplašnou zprávu, která obviňovala řetězec Kaufland z nabízení mouky plné pesticidů a plísní za akční cenu. Mouka pocházela od společnosti Vitaflora ze Slovenska – ta navíc deklaruje, že je 100% slovenská. Společnost skutečně připustila problém v jedné šarži, ale tu zablokovala. 

Na problematiku upozornilo samotné Ministerstvo zemědělství prostřednictvím zvláštní tiskové zprávy. Stát kontroluje úplně vše, co se z Ukrajiny doveze. Navíc česká produkce činí 4,8 milionu tun, zatímco dovoz z válkou postižené země zhruba 4 tisíce tun. Podle MZ tak nepředstavuje ani 0,1 % české produkce. K tomu je Česká republika v produkci obilovin soběstačná, takže nepravdivé informace o nutnosti odběru těchto produktů jsou úplně liché.

Ukrajinské obilí kupříkladu pomáhá v řadě chudších zemí. Světový potravinový program (WFP) prostřednictvím twitteru informoval o masivní dodávce do Jemenu. V zemi trpí hladem až 17 milionů lidí. 

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Více souvisejících

obiloviny obilí, pšenice potraviny jídlo EU (Evropská unie) evropská komise Boj proti dezinformacím a fake news Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Na Ukrajinu dorazily americké tanky M1A1 Abrams

Austrálie potvrdila dodávku první várky amerických tanků M1A1 Abrams, které byly darovány Ukrajině jako součást širšího balíčku vojenské pomoci. Z celkového počtu 49 tanků jich většina již dorazila na ukrajinské území, přičemž zbývající kusy mají být dodány v následujících měsících. 

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Formace i klamné cíle pro rakety. Jak ruské útoky dronů ničí odhodlání Ukrajiny?

Noc co noc se obloha nad Ukrajinou plní těžko odrazitelnými roji ruských dronů, řízených střel a balistických raket. Moskva zintenzivnila své nálety na konkrétní města, přičemž cíle jako Lutsk se ocitají pod opakovaným tlakem. Zatímco dříve mezi masivními útoky ubíhalo klidně i deset dní, nyní je interval zkrácen na tři až pět dní. Ukrajinská protivzdušná obrana je přetížená, a civilní ztráty dosáhly v červnu nejvyššího počtu za poslední tři roky: 232 obětí.

včera

Prezident Trump

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách

Po hrozbách, že přeruší vojenskou pomoc Ukrajině, se zdá, že prezident USA Donald Trump změnil svůj postoj. Původně se administrativa domnívala, že její proruská rétorika, signály a diplomacie vyvolají reciprocitu v Moskvě a otevřou cestu k ukončení rusko-ukrajinské války. Nyní se však zdá, že Trump pochopil, že tento přístup není jen slepou uličkou, ale že vedl k opačnému efektu — ruské útoky na ukrajinská města a vesnice jen eskalovaly.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Můžeme být mrtví, ale až do smrti zůstaneme svobodní, říká Zolotukhin. Ukrajinci i během války nastavují prezidentovi červené čáry

Ukrajinský expert na národní bezpečnost a bývalý náměstek ministra informační politiky Dmytro Zolotukhin v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz okomentoval kontroverzní krok prezidenta Volodymyra Zelenského a parlamentu, kteří se rozhodli podřídit nezávislé protikorupční agentury generální prokuratuře. „Z mého osobního pohledu – co je rozbité, nemůže být ještě více rozbité,“ říká. Upozorňuje přitom na sílu občanské společnosti, která podle něj dává najevo své hranice. „Ukrajinci mají svobodu a demokracii v krvi. Nemohou jednat jinak.“

včera

včera

včera

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

včera

Gaza

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila

Pásmu Gazy hrozí akutní nedostatek specializované terapeutické výživy, která je klíčová pro záchranu životů vážně podvyživených dětí. Na kritickou situaci upozorňují agentury OSN a humanitární organizace. Podle nich se zásoby hotové terapeutické stravy (RUTF), nezbytné pro léčbu těžké podvýživy, vyčerpají do poloviny srpna, pokud nedojde k okamžitému doplnění dodávek.

včera

včera

Havajské ostrovy

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů

Na Havaji kdysi existovalo více než 50 známých druhů medovníčků, ale dnes jich zbývá pouze 17, přičemž většina z nich je ohrožena. Mezi těmi nejkritičtějšími je i ʻĀkohekohe, který se vyskytuje na ostrově Maui. Dalším ohroženým druhem je ‘i‘iwi, jehož červené zbarvení je nezaměnitelné a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1 250 metrů na Havaji, Maui a Kaua‘i. Tento druh je nesmírně citlivý na ptačí malárii, nemoc přenášenou komáry, a na ostrovech jako O‘ahu a Moloka‘I zůstaly už jen malé populace. 

včera

včera

včera

včera

24. července 2025 21:55

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

24. července 2025 19:19

24. července 2025 18:30

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

24. července 2025 18:03

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy