Dezinformátorské žně kvůli ukrajinskému obilí. EU přitom nezavádí omezení dovozu kvůli jedům

Dezinformační scéna si vzala ukrajinské obiloviny a potraviny jako rukojmí. Omezení jsou plánovaná zejména kvůli udržitelnosti evropského zemědělství a konkurenceschopnosti farmářů. Navíc je Česká republika v produkci obilovin samostatná. Podle informací resortu zemědělství z Ukrajiny dováží asi 0,1 % oproti tomu, co se v Česku vypěstuje. 

Ruskou agresi proti Ukrajině a s ní spojenou bezpečnostní krizi provází také potravinová krize světového rozsahu. „Ruská invaze na Ukrajinu si vybírá svou daň v globálním měřítku. V sázce jsou životy a živobytí milionů lidí po celém světě, kteří se obávají, že nebudou mít na to vytápět své domovy a uživit své děti,“ uvedla podle webu Evropské komise její předsedkyně Ursula von der Leyen.  

„Obdrželi jsme návrh nového nařízení Evropské komise, které zakazuje dovoz čtyř výrobků do Evropské unie. Datum účinnosti návrhu je 15. září tohoto roku. Je to sice jen návrh, ale doufám, že od zítřka vstoupí v platnost,“ napsal na twitteru člen polského Sejmu a předseda jeho zemědělského výboru Robert Telus. Ten je velkým zastáncem potravinové samostatnosti Polska a svými výroky podporuje tamní i zahraniční dezinformační scénu. Zákaz se v rámci EU skutečně již týká některých druhů obilí a olejnatých semen, jako je kukuřice, pšenice, slunečnicové semeno a řepka. 

Evropská komise sama uznala, že unie v současné době není nijak ohrožena, jelikož jsou evropské země u mnoha zemědělských produktů do velké míry soběstačné. Evropské zemědělství ale řadu produktů čistě dováží a samo neprodukuje. Pro zemědělskou výrobu to může vytvořit problém v kontextu vstupních nákladů (hnojiva, energie z fosilních zdrojů) a s tím spojený další nárůst cen potravin. 

Například Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko kompletně zakázaly dovoz ukrajinského obilí. Polská strana se nicméně dohodla s Kyjevem na otevření hranic pro tranzit. Evropská komise již dříve označila takováto restriktivní opatření a jednostranné kroky členských zemí za nepřijatelné. Chystá se přijmout opatření s cílem omezit dovoz ukrajinského obilí na trh EU, jelikož na tom mohou být škodní někteří farmáři. Zemědělcům ze zemí sousedících s Ukrajinou plánuje poskytnout kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur. 

Voda na mlýn pro dezinformační scénu

Nepříjemné situace spojené s dovozem ukrajinského obilí hojně využívají dezinformátoři. Například ještě začátkem května server fakticke.info rozkrýval dezinformace o tom, že konvoje s tímto produktem musí doprovázet policie. Jako „důkaz“ použili fotografii, na níž polská policie doprovázela několik kamionů. Analytikům se však podařilo zjistit, že snímek pochází z polského Lodže a byl pořízen roku 2011. Šlo o konvoj převážející vězně. Obilí se navíc převáží v mnohem větších nákladních automobilech, než jsou zachycené na fotografiích. 

Tentýž server také negoval poplašnou zprávu, která obviňovala řetězec Kaufland z nabízení mouky plné pesticidů a plísní za akční cenu. Mouka pocházela od společnosti Vitaflora ze Slovenska – ta navíc deklaruje, že je 100% slovenská. Společnost skutečně připustila problém v jedné šarži, ale tu zablokovala. 

Na problematiku upozornilo samotné Ministerstvo zemědělství prostřednictvím zvláštní tiskové zprávy. Stát kontroluje úplně vše, co se z Ukrajiny doveze. Navíc česká produkce činí 4,8 milionu tun, zatímco dovoz z válkou postižené země zhruba 4 tisíce tun. Podle MZ tak nepředstavuje ani 0,1 % české produkce. K tomu je Česká republika v produkci obilovin soběstačná, takže nepravdivé informace o nutnosti odběru těchto produktů jsou úplně liché.

Ukrajinské obilí kupříkladu pomáhá v řadě chudších zemí. Světový potravinový program (WFP) prostřednictvím twitteru informoval o masivní dodávce do Jemenu. V zemi trpí hladem až 17 milionů lidí. 

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Více souvisejících

obiloviny obilí, pšenice potraviny jídlo EU evropská komise Boj proti dezinformacím a fake news Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy