Dezinformační scéna si vzala ukrajinské obiloviny a potraviny jako rukojmí. Omezení jsou plánovaná zejména kvůli udržitelnosti evropského zemědělství a konkurenceschopnosti farmářů. Navíc je Česká republika v produkci obilovin samostatná. Podle informací resortu zemědělství z Ukrajiny dováží asi 0,1 % oproti tomu, co se v Česku vypěstuje.
Ruskou agresi proti Ukrajině a s ní spojenou bezpečnostní krizi provází také potravinová krize světového rozsahu. „Ruská invaze na Ukrajinu si vybírá svou daň v globálním měřítku. V sázce jsou životy a živobytí milionů lidí po celém světě, kteří se obávají, že nebudou mít na to vytápět své domovy a uživit své děti,“ uvedla podle webu Evropské komise její předsedkyně Ursula von der Leyen.
„Obdrželi jsme návrh nového nařízení Evropské komise, které zakazuje dovoz čtyř výrobků do Evropské unie. Datum účinnosti návrhu je 15. září tohoto roku. Je to sice jen návrh, ale doufám, že od zítřka vstoupí v platnost,“ napsal na twitteru člen polského Sejmu a předseda jeho zemědělského výboru Robert Telus. Ten je velkým zastáncem potravinové samostatnosti Polska a svými výroky podporuje tamní i zahraniční dezinformační scénu. Zákaz se v rámci EU skutečně již týká některých druhů obilí a olejnatých semen, jako je kukuřice, pšenice, slunečnicové semeno a řepka.
Evropská komise sama uznala, že unie v současné době není nijak ohrožena, jelikož jsou evropské země u mnoha zemědělských produktů do velké míry soběstačné. Evropské zemědělství ale řadu produktů čistě dováží a samo neprodukuje. Pro zemědělskou výrobu to může vytvořit problém v kontextu vstupních nákladů (hnojiva, energie z fosilních zdrojů) a s tím spojený další nárůst cen potravin.
Například Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko kompletně zakázaly dovoz ukrajinského obilí. Polská strana se nicméně dohodla s Kyjevem na otevření hranic pro tranzit. Evropská komise již dříve označila takováto restriktivní opatření a jednostranné kroky členských zemí za nepřijatelné. Chystá se přijmout opatření s cílem omezit dovoz ukrajinského obilí na trh EU, jelikož na tom mohou být škodní někteří farmáři. Zemědělcům ze zemí sousedících s Ukrajinou plánuje poskytnout kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur.
Voda na mlýn pro dezinformační scénu
Nepříjemné situace spojené s dovozem ukrajinského obilí hojně využívají dezinformátoři. Například ještě začátkem května server fakticke.info rozkrýval dezinformace o tom, že konvoje s tímto produktem musí doprovázet policie. Jako „důkaz“ použili fotografii, na níž polská policie doprovázela několik kamionů. Analytikům se však podařilo zjistit, že snímek pochází z polského Lodže a byl pořízen roku 2011. Šlo o konvoj převážející vězně. Obilí se navíc převáží v mnohem větších nákladních automobilech, než jsou zachycené na fotografiích.
Tentýž server také negoval poplašnou zprávu, která obviňovala řetězec Kaufland z nabízení mouky plné pesticidů a plísní za akční cenu. Mouka pocházela od společnosti Vitaflora ze Slovenska – ta navíc deklaruje, že je 100% slovenská. Společnost skutečně připustila problém v jedné šarži, ale tu zablokovala.
Na problematiku upozornilo samotné Ministerstvo zemědělství prostřednictvím zvláštní tiskové zprávy. Stát kontroluje úplně vše, co se z Ukrajiny doveze. Navíc česká produkce činí 4,8 milionu tun, zatímco dovoz z válkou postižené země zhruba 4 tisíce tun. Podle MZ tak nepředstavuje ani 0,1 % české produkce. K tomu je Česká republika v produkci obilovin soběstačná, takže nepravdivé informace o nutnosti odběru těchto produktů jsou úplně liché.
Ukrajinské obilí kupříkladu pomáhá v řadě chudších zemí. Světový potravinový program (WFP) prostřednictvím twitteru informoval o masivní dodávce do Jemenu. V zemi trpí hladem až 17 milionů lidí.
Související
EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem
Záhřeb otevře ukrajinskému obilí přístavy na Dunaji a Jadranu. Rusové naznačují, že to není bezpečné
obiloviny , obilí, pšenice , potraviny jídlo , EU (Evropská unie) , evropská komise , Boj proti dezinformacím a fake news , Polsko
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák