Dostřel nejen do Prahy, ale až do Londýna. Kinžaly jsou pro protivzdušnou obranu nebezpečným oříškem

Ukrajinci patrně dokázali sestřelit už větší množství hypersonických střel. Jeden z jejich typů, Kinžal, je však extrémně nebezpečný hned v několika ohledech. Nese téměř půltunový náklad výbušniny, dosahuje pěti až deseti rychlostí zvuku a v případě umístění do Kaliningradské oblasti dostřelí až na španělsko-francouzskou hranici. 

Kyjev se nedávno pochlubil sestřelem šesti ruských hypersonických střel Kinžal. Agentura Reuters připomněla slova Moskvy, že tyto zbraně „jsou všechno, ale nezastavitelné“. Tyto zprávy z Ukrajiny pro ni představují ponížení. Ruské ministerstvo obrany naopak informovalo o zničení amerického protivzdušného systému Patriot právě Kinžalem. Americké úřady se proti tvrzení brání. Hypersonická střela prý Patriot „pravděpodobně trochu poškodila“. 

Hypersonické střely jsou jednou z nejmodernějších a nejnebezpečnějších zbraní. Německý zpravodajský server Deutsche Welle už v únoru upozornil na smrt devíti civilistů při útocích na Kyjev, Charkov a západní Lvovskou oblast.  

Na těchto zbraních je opravdu výjimečná rychlost. Dosahuje až desetinásobku rychlosti zvuku (jedna rychlost zvuku je Mach 1, pozn. red.). Pro srovnání, nadzvukové francouzské letadlo Concorde mohlo dosáhnout nejvyšší rychlosti 2180 kilometrů za hodinu – tedy Mach 2,04. Někteří experti rychlost Kinžalu odhadují maximálně na Mach 5, přesto jde o extrémní hodnotu. K tomu v sobě nese až 480 kilogramů výbušniny.  

Kinžaly jsou nebezpečné také kvůli praktické nezachytitelnosti. Tlak vzduchu při takové rychlosti totiž při pohybu vytváří oblak plazmy, která zachycuje rádiové vlny. Zachytitelnost radary navíc snižuje nízká výška letu. Ve chvíli, kdy je radarový systém protiraketové obrany zaznamená, jsou již tak blízko svému cíli, že je v mnoha případech příliš pozdě na jejich zachycení, vysvětlil server Deutsche Welle.  

Typ Kinžal má navíc dostřel až 2000 kilometrů, jiné typy okolo jednoho tisíce. V případě umístění Kinžalů do Kaliningradské oblasti jsou v ohrožení nejen polská a pobaltská města. Dokáže zasáhnout klidně Řím, Paříž nebo Londýn. Území České republiky je také v dosahu slabších hypersonických střel. Dostřel Kinžalů v rámci Evropy končí například až na hranicích Francie a Španělska či na Krétě a úplném jihu Itálie.

Související

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.
9K720 Iskander (v kódu NATO: SS-26 Stone) je ruský mobilní taktický raketový systém schopný vypouštět balistické rakety krátkého dosahu. Analýza

Rusko vypálilo na Ukrajinu tisíce raket. Navzdory potížím ve výrobě útoky pokračují

Rusko zdědilo po Sovětském svazu největší zásoby balistických a řízených střel na světě a disponuje rozsáhlými kapacitami pro jejich výrobu. Navzdory efektivní ukrajinské obraně, podpořené západními systémy jako NASAMS či Patriot, pokračuje ruská raketová kampaň dál. Produkce raket v Rusku sice naráží na logistické problémy a omezené zásoby, kampaň ale ještě dlouho neskončí. 

Více souvisejících

raketa Kinžal Ruská armáda Rusko zbraně

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy