Dostřel nejen do Prahy, ale až do Londýna. Kinžaly jsou pro protivzdušnou obranu nebezpečným oříškem

Ukrajinci patrně dokázali sestřelit už větší množství hypersonických střel. Jeden z jejich typů, Kinžal, je však extrémně nebezpečný hned v několika ohledech. Nese téměř půltunový náklad výbušniny, dosahuje pěti až deseti rychlostí zvuku a v případě umístění do Kaliningradské oblasti dostřelí až na španělsko-francouzskou hranici. 

Kyjev se nedávno pochlubil sestřelem šesti ruských hypersonických střel Kinžal. Agentura Reuters připomněla slova Moskvy, že tyto zbraně „jsou všechno, ale nezastavitelné“. Tyto zprávy z Ukrajiny pro ni představují ponížení. Ruské ministerstvo obrany naopak informovalo o zničení amerického protivzdušného systému Patriot právě Kinžalem. Americké úřady se proti tvrzení brání. Hypersonická střela prý Patriot „pravděpodobně trochu poškodila“. 

Hypersonické střely jsou jednou z nejmodernějších a nejnebezpečnějších zbraní. Německý zpravodajský server Deutsche Welle už v únoru upozornil na smrt devíti civilistů při útocích na Kyjev, Charkov a západní Lvovskou oblast.  

Na těchto zbraních je opravdu výjimečná rychlost. Dosahuje až desetinásobku rychlosti zvuku (jedna rychlost zvuku je Mach 1, pozn. red.). Pro srovnání, nadzvukové francouzské letadlo Concorde mohlo dosáhnout nejvyšší rychlosti 2180 kilometrů za hodinu – tedy Mach 2,04. Někteří experti rychlost Kinžalu odhadují maximálně na Mach 5, přesto jde o extrémní hodnotu. K tomu v sobě nese až 480 kilogramů výbušniny.  

Kinžaly jsou nebezpečné také kvůli praktické nezachytitelnosti. Tlak vzduchu při takové rychlosti totiž při pohybu vytváří oblak plazmy, která zachycuje rádiové vlny. Zachytitelnost radary navíc snižuje nízká výška letu. Ve chvíli, kdy je radarový systém protiraketové obrany zaznamená, jsou již tak blízko svému cíli, že je v mnoha případech příliš pozdě na jejich zachycení, vysvětlil server Deutsche Welle.  

Typ Kinžal má navíc dostřel až 2000 kilometrů, jiné typy okolo jednoho tisíce. V případě umístění Kinžalů do Kaliningradské oblasti jsou v ohrožení nejen polská a pobaltská města. Dokáže zasáhnout klidně Řím, Paříž nebo Londýn. Území České republiky je také v dosahu slabších hypersonických střel. Dostřel Kinžalů v rámci Evropy končí například až na hranicích Francie a Španělska či na Krétě a úplném jihu Itálie.

Související

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.
9K720 Iskander (v kódu NATO: SS-26 Stone) je ruský mobilní taktický raketový systém schopný vypouštět balistické rakety krátkého dosahu. Analýza

Rusko vypálilo na Ukrajinu tisíce raket. Navzdory potížím ve výrobě útoky pokračují

Rusko zdědilo po Sovětském svazu největší zásoby balistických a řízených střel na světě a disponuje rozsáhlými kapacitami pro jejich výrobu. Navzdory efektivní ukrajinské obraně, podpořené západními systémy jako NASAMS či Patriot, pokračuje ruská raketová kampaň dál. Produkce raket v Rusku sice naráží na logistické problémy a omezené zásoby, kampaň ale ještě dlouho neskončí. 

Více souvisejících

raketa Kinžal Ruská armáda Rusko zbraně

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy