Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) ve své nové zprávě za rok 2023 varuje před všudypřítomností a vysokou dostupností drog. Nebezpečí znamenají mimo obecně známé drogy i zcela nové, synteticky vytvořené látky. Agentura spadající pod Evropskou unii zdůrazňuje význam nutnosti spolupráce mezi státem a orgány sociální politiky tak, aby pro uživatele drog existovalo více možností pro návrat do běžného života a společnosti.
Dostupnost zůstává vysoká u všech léků, které se používají pro výrobu drog nebo mají jejich účinky. „Trh je nyní charakterizován poměrně širokou dostupností širšího spektra drog, které jsou často dostupné ve vysoké síle nebo čistotě. Nadále byly odhalovány záchyty drog, které byly do Evropy pašovány v přepravních kontejnerech, přičemž komerční dodavatelské řetězce jsou klíčovým cílem infiltrace ze strany skupin organizovaného zločinu,“ píší analytici EMCDDA.
Evropa podle agentury nadále zůstává důležitou oblastí výroby některých látek, zejména syntetických drog a konopí. S tím je spojená vysoká dostupnost drog, doprovázená větší rozmanitostí látek na trhu. Mezi ně patří i nové syntetické drogy, u nichž jsou znalosti o zdravotních rizicích často omezené.
Agentura varuje, že uživatelé drog jsou vystaveni riziku nepříznivých zdravotních následků. „Včetně otrav a úmrtí, a to v důsledku konzumace, možná nevědomé, látek s vyšší účinností nebo novějších látek, případně směsí látek, u nichž mohou interakce mezi drogami zvýšit potenciální zdravotní poškození,“ podotýkají analytici.
Na druhé straně stojí protidrogová prevence. EMCDDA uvádí, že došlo k rozvoji těchto služeb spojených s léčbou, snižováním škod a podpory zotavení lidí závislých na drogách. Problém s užíváním drog je silně propojen s otázkami sociální politiky. „Je proto potřeba součinnosti s politikou a praxí v dalších důležitých oblastech, včetně podpory bydlení, všeobecné zdravotní péče, služeb pro mládež a seniory, poskytování péče o duševní zdraví a systému trestního soudnictví,“ zní ze zprávy. V řadě evropských zemí je nutné do všech těchto oblastí více investovat.
V Česku je situace stabilní
Koncem loňského roku vláda Petra Fialy oznámila, že míra užívání konopných látek i ostatních drog je v dospělé populaci dlouhodobě stabilní a mezi dospívajícími dokonce klesá. „Dlouhodobé trendy ukazují potřebu systému jiné kontroly návykových a psychotropních látek. U méně rizikových látek, jako je konopí, jdeme spíše cestou dekriminalizace a přísně kontrolované dostupnosti. V současném stavu se stále čtvrtina občanů vystavuje riziku trestního a jiného postihu. Připomínám, že premiér Petr Fiala, který dnes osobně této radě předsedal, mě pověřil přípravou tohoto záměru,“ vysvětlil národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil.
Podle vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost Pavly Chomynové je stálým problémem v české populaci konopí. „Patříme společně se Španělskem, Nizozemskem, Itálií a Chorvatskem k zemím s relativně vysokou mírou užívání konopí v dospělé populaci. Mezi dospívajícími však zkušenosti s užitím konopí klesají, což je pozitivní vývoj. V zemích s nižší mírou zkušeností užívání konopí mezi šestnáctiletými narůstá, a to napříč Evropou,“ popsala.
Napříč Českou republikou užívá pervitin nebo jiné opiáty odhadem 45 tisíc lidí, z toho 35 tisíc pervitin. Až 41 tisíc lidí užívá tyto drogy injekčně. Na druhou stranu výskyt infekčních nemocí spojených s užíváním drog je nízký. „ČR je tak společně se Španělskem, Lucemburskem a Norskem jednou ze 4 evropských zemí splňujících cíle WHO týkající se poskytování injekčních stříkaček osobám užívajícím drogy injekčně,“ informovala vláda na svém webu.
Konopné látky za rok 2022 užilo 6–10 % dospělých čili 700–800 tisíc osob. Menší část z nich užívala tyto látky intenzivně a rizikově. Z důvodu samoléčby konopné produkty používaly asi 2–3 % populace. „Zatímco míra rekreačního užívání konopí je nejvyšší v populaci ve věku 15–34 let a s věkem významně klesá, užívání konopí čistě z důvodu samoléčby naopak s věkem respondentů roste a je nejvyšší v populaci osob starších 65 let,“ vyčíslila vláda.
Další informace jsou dostupné v Souhrnné zprávě o závislostech v České republice, kterou zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.
Související

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

RECENZE: Řezník navařil Na plech s pikem u nosu. Ghetto, korporát i výkaly
Drogy , Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA) , EU (Evropská unie) , Jindřich Vobořil , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení
před 2 hodinami

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
před 3 hodinami

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec
před 3 hodinami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 4 hodinami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 5 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera
Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.
Zdroj: Libor Novák