Drogy jsou všude a dosáhne na ně každý, píše unijní agentura. Vláda už dříve zhodnotila situaci v ČR

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) ve své nové zprávě za rok 2023 varuje před všudypřítomností a vysokou dostupností drog. Nebezpečí znamenají mimo obecně známé drogy i zcela nové, synteticky vytvořené látky. Agentura spadající pod Evropskou unii zdůrazňuje význam nutnosti spolupráce mezi státem a orgány sociální politiky tak, aby pro uživatele drog existovalo více možností pro návrat do běžného života a společnosti.  

Dostupnost zůstává vysoká u všech léků, které se používají pro výrobu drog nebo mají jejich účinky. „Trh je nyní charakterizován poměrně širokou dostupností širšího spektra drog, které jsou často dostupné ve vysoké síle nebo čistotě. Nadále byly odhalovány záchyty drog, které byly do Evropy pašovány v přepravních kontejnerech, přičemž komerční dodavatelské řetězce jsou klíčovým cílem infiltrace ze strany skupin organizovaného zločinu,“ píší analytici EMCDDA. 

Evropa podle agentury nadále zůstává důležitou oblastí výroby některých látek, zejména syntetických drog a konopí. S tím je spojená vysoká dostupnost drog, doprovázená větší rozmanitostí látek na trhu. Mezi ně patří i nové syntetické drogy, u nichž jsou znalosti o zdravotních rizicích často omezené. 

Agentura varuje, že uživatelé drog jsou vystaveni riziku nepříznivých zdravotních následků. „Včetně otrav a úmrtí, a to v důsledku konzumace, možná nevědomé, látek s vyšší účinností nebo novějších látek, případně směsí látek, u nichž mohou interakce mezi drogami zvýšit potenciální zdravotní poškození,“ podotýkají analytici. 

Na druhé straně stojí protidrogová prevence. EMCDDA uvádí, že došlo k rozvoji těchto služeb spojených s léčbou, snižováním škod a podpory zotavení lidí závislých na drogách. Problém s užíváním drog je silně propojen s otázkami sociální politiky. „Je proto potřeba součinnosti s politikou a praxí v dalších důležitých oblastech, včetně podpory bydlení, všeobecné zdravotní péče, služeb pro mládež a seniory, poskytování péče o duševní zdraví a systému trestního soudnictví,“ zní ze zprávy. V řadě evropských zemí je nutné do všech těchto oblastí více investovat. 

V Česku je situace stabilní

Koncem loňského roku vláda Petra Fialy oznámila, že míra užívání konopných látek i ostatních drog je v dospělé populaci dlouhodobě stabilní a mezi dospívajícími dokonce klesá. „Dlouhodobé trendy ukazují potřebu systému jiné kontroly návykových a psychotropních látek. U méně rizikových látek, jako je konopí, jdeme spíše cestou dekriminalizace a přísně kontrolované dostupnosti. V současném stavu se stále čtvrtina občanů vystavuje riziku trestního a jiného postihu. Připomínám, že premiér Petr Fiala, který dnes osobně této radě předsedal, mě pověřil přípravou tohoto záměru,“ vysvětlil národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil. 

Podle vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost Pavly Chomynové je stálým problémem v české populaci konopí. „Patříme společně se Španělskem, Nizozemskem, Itálií a Chorvatskem k zemím s relativně vysokou mírou užívání konopí v dospělé populaci. Mezi dospívajícími však zkušenosti s užitím konopí klesají, což je pozitivní vývoj. V zemích s nižší mírou zkušeností užívání konopí mezi šestnáctiletými narůstá, a to napříč Evropou,“ popsala. 

Napříč Českou republikou užívá pervitin nebo jiné opiáty odhadem 45 tisíc lidí, z toho 35 tisíc pervitin. Až 41 tisíc lidí užívá tyto drogy injekčně. Na druhou stranu výskyt infekčních nemocí spojených s užíváním drog je nízký. „ČR je tak společně se Španělskem, Lucemburskem a Norskem jednou ze 4 evropských zemí splňujících cíle WHO týkající se poskytování injekčních stříkaček osobám užívajícím drogy injekčně,“ informovala vláda na svém webu

Konopné látky za rok 2022 užilo 6–10 % dospělých čili 700–800 tisíc osob. Menší část z nich užívala tyto látky intenzivně a rizikově. Z důvodu samoléčby konopné produkty používaly asi 2–3 % populace. „Zatímco míra rekreačního užívání konopí je nejvyšší v populaci ve věku 15–34 let a s věkem významně klesá, užívání konopí čistě z důvodu samoléčby naopak s věkem respondentů roste a je nejvyšší v populaci osob starších 65 let,“ vyčíslila vláda. 

Další informace jsou dostupné v Souhrnné zprávě o závislostech v České republice, kterou zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. 

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

Více souvisejících

Drogy Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA) EU (Evropská unie) Jindřich Vobořil Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Rusko, Kreml

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů

Předseda krymskotatarského Medžlisu Refat Čubarov vyzval národy žijící pod nadvládou Moskvy k povstání a boji za svobodu. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník Express prohlásil, že pouze úplná porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad Ruské federace může zabránit vypuknutí další světové války. Jeho slova rezonují v době, kdy se svět obává další eskalace napětí nejen v Evropě, ale i v Asii.

před 1 hodinou

Kyjev

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději

Po třech letech války si obyvatelé Ukrajiny zvykli na zvuk nočních sirén. Pro většinu z nich se staly běžnou součástí života stejně jako ranní káva nebo cesta do práce. Zvláště v Kyjevě, kde lidé dlouho věřili, že jsou relativně v bezpečí díky nejmodernějším západním systémům protivzdušné obrany, především americkým Patriotům. Tato jistota však začala mizet od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu a změnil kurz americké politiky vůči Ukrajině.

před 1 hodinou

Gaza

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze

V nově zveřejněném svědectví pro britskou stanici BBC obvinil bývalý bezpečnostní pracovník působící v distribučních centrech potravinové pomoci v Gaze nově vzniklou organizaci Gaza Humanitarian Foundation (GHF) z těžkého porušování lidských práv. Podle jeho výpovědi docházelo ze strany ostrahy GHF k opakované střelbě na neozbrojené palestinské civilisty, včetně žen, dětí a starších lidí. Tvrdí, že incidenty zahrnovaly i použití kulometů proti davům, které se údajně pohybovaly příliš pomalu.

před 2 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování

Silné bouřky udeřily v Česku již v úterý a nevyhnou se mu ani dnes. Meteorologové vydali ve středu dopoledne výstrahu, která vstoupí v platnost v 16 hodin a potrvá až do večera. Největší nebezpečí bouřek je na západě a jihozápadě Čech. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu

Afghánský muž, který více než deset let spolupracoval s britskými vojenskými silami, uvedl v emotivním rozhovoru pro britskou stanici Sky News, že po úniku jeho osobních údajů žije v neustálém strachu o život. Poté, co se jeho identita dostala do rukou Tálibánu, prohlásil, že se cítí „zrazen“ a „ztracen“. O své budoucnosti prý nemá žádnou představu a jeho rodina je podle něj „odsouzena k zániku“.

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?

Nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy poskytnou Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot, vyvolalo v Kyjevě naději – v době, kdy země čelí téměř každodenním nočním útokům ruských dronů a raket. Prezident Volodymyr Zelenskyj o tyto systémy opakovaně žádal, protože Rusko svou ofenzivu výrazně zesílilo. Podrobnosti však zatím chybějí – neví se přesně, kolik těchto baterií Ukrajina obdrží, kdy dorazí a kdo je dodá.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 5 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 6 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik

Ukrajina, která se od roku 2022 statečně brání ruské agresi, čelí podle redakčního komentáře deníku The Kyiv Independent jiné, méně viditelné hrozbě: nebezpečí, že se začne přibližovat systému svého nepřítele – autoritářskému režimu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy