Duda chce, aby systémy Patriot nabízené Německem chránily Polsko

Podle polského prezidenta Andrzeje Dudy záleží na rozhodnutí Německa, kde budou rozmístěny systémy protivzdušné obrany Patriot. Berlín je původně nabídl Varšavě, ale polský ministr obrany Mariusz Blaszczak navrhl, aby systémy získala Ukrajina čelící ruským raketovým útokům. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes řekl, že je na jednotlivých zemích, zda se rozhodnou systémy protivzdušné obrany poslat na Ukrajinu.

"Z vojenského hlediska by bylo nejlepší, aby (systémy Patriot) byly rozmístěny na Ukrajině, aby chránily i polské území," řekl dnes Duda při návštěvě litevského Kaunasu. Ještě dnes ráno ale šéf Dudovy kanceláře Pawel Szrot v Polském rozhlasu řekl, že prezident si myslí, že "německé rakety by měly chránit polské území a polské občany". V Kaunasu pak Duda řekl, že "rozhodnutí je na německé straně".

Mluvčí vlády v Berlíně uvedl, že Německo o návrhu předat systémy Patriot jedná se spojenci.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová nabídla Polsku systém Patriot poté, co minulý týden dopadla u polské obce Przewodów poblíž ukrajinských hranic raketa a zabila dva lidi. Podle západních činitelů šlo zřejmě o střelu ukrajinské protiletecké obrany, která se bránila tehdejší smršti ruských raket. Polský ministr obrany Blaszczak v pondělí uvedl, že nabídku "s radostí" přijímá, ve ale středu navrhl, aby Německo systémy protivzdušné obrany raději poskytlo Ukrajincům. Se stejným nápadem přišel o něco dříve Jaroslaw Kaczyński, předseda hlavní polské vládní strany Právo a spravedlnost a neoficiálně nejvlivnější politik v Polsku.

Lambrechtová ve čtvrtek do Varšavy vzkázala, že "systémy Patriot jsou součástí integrované protivzdušné obrany NATO, což znamená, že mají být použity na území NATO".

Německý velvyslanec v Polsku Thomas Bagger v rozhovoru v dnešním vydání listu Rzeczpospolita připomněl, že Německo nedisponuje velkým množstvím systémů Patriot a to, že je Varšavě nabídlo, "dokládá, jak velký význam vláda v Berlíně Polsku přikládá". Řekl, že Blaszczakův návrh příliš dobře nechápe, protože "polská vláda dokonale zná rozdíl mezi územím patřícím k NATO a takovým, které k alianci nepatří". Patrioty jsou součástí obranných kapacit NATO a jejich využití mimo jeho území není podle Baggera realistické. Dodal, že protiraketové systémy by museli obsluhovat němečtí vojáci, tedy vojáci NATO, a nemohou být proto rozmístěny na území Ukrajiny. Německo navíc poskytlo Ukrajině moderní systém protivzdušné obrany Iris-T.

Nicméně šéf NATO Stoltenberg řekl, že "konkrétní rozhodnutí o konkrétních systémech jsou v rukou jednotlivých států" aliance. Dodal, že někdy existují dohody týkající se koncových uživatelů zbraňových systémů a další věci, které je třeba projednat se spojenci. "Ale v závěru musejí rozhodnutí udělat národní vlády," podotknul.

Na otázku, zda by se NATO po poslání systémů protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu mohlo stát stranou konfliktu, Stoltenberg připomněl, že země aliance už vyspělé zbraňové systémy Kyjevu posílají. "Dělá se to tak, že když je potřeba odborného zacházení s těmito systémy, absolvují Ukrajinci výcvik v některé zemi NATO," připomněl.

Související

Více souvisejících

Andrzej Duda rakety Patriot Polsko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy