Erdoganova prohra by znamenala úlevu na Západě a úzkost v Moskvě

Evropští představitelé by uvítali "přátelštější Turecko", zatímco Rusko by mohlo ztratit důležité ekonomické a diplomatické partnery, pokud by turecký prezident ztratil moc v nedělních volbách.

Nedělní prezidentské volby v Turecku jsou ostře sledované ve všech západních metropolích, v sídle NATO, ale hlavně v Kremlu. Podle serveru The New York Times bude mít výsledek voleb vliv na dlouhodobou zprostředkovatelskou roli Turecka ve složitých a často napjatých vztazích mezi Západem a Ruskem.

S tím, jak se prezident Erdogan v průzkumech propadá za svým vyzyvatelem Kemalem Kilicdarogluem, diplomacie se koncentruje na vyhlídku, že by Erdogan mohl prohrát tyto důležité volby ve velmi napjaté době.

Západní politici se sice nechtějí veřejně vyjadřovat k volbám, aby se nezdálo, že se vměšují do turecké domácí politiky, je ale obecně známo, že by byli spokojeni, kdyby Erdogan prohrál a Turecko se stalo snazším a přátelštějším partnerem.

Rusko má silný vliv na výsledek tureckých voleb, protože "Erdoganovo" Turecko se stalo pro Rusko důležitým ekonomickým partnerem a občas i diplomatickým prostředníkem. Toto partnerství nabralo po ruské invazi na Ukrajinu ještě větší význam. Erdoganova nezávislá zahraniční politika, kterou prosazoval během svých 20 let u moci způsobila frustraci jeho západních spojenců a umožnila Moskvě vstoupit do tureckých diplomatických vztahů.

Rozhodnutí odmítnout západní sankce vůči Moskvě a těžit z levné ruské ropy posílilo vztahy mezi Tureckem a Ruskem. I když turecká ekonomika se stále potýká s problémy. Erdogan také rozhořčil své spojence v NATO blokováním švédské kandidatury do aliance podmínkou a požadavkem vydání kurdských uprchlíků.

Erdoganova vláda se podle západních úředníků vzdaluje evropským hodnotám a normám, jako je právní stát a svoboda tisku. Pro NATO je naděje, že změna vedení v Turecku ukončí patovou situaci ohledně schválení členství Švédska ve vojenské alianci. Zároveň Erdoganova spolupráce s Putinem a jeho rostoucí autoritářství vedou některé úředníky a kongresmany k návrhu na vyloučení Turecka z NATO. Vítězství opozice v tureckých volbách by oslabilo Erdogana i Putina.

Turecký prezident odmítl západní sankce vůči Rusku a umožnil tak Turecku těžit z levné ruské energie a zásobovat tak Moskvu zbožím a zdroji uprostřed zpřísňujících se západních sankcí. Kreml vidí v konfrontační Erdoganové rétorice potenciál narušit pevnost aliance NATO. Turecko také získalo příjmy z ruského cestovního ruchu a investic a Rusko staví v zemi první jadernou elektrárnu. Také si přeje, aby se Turecko stalo centrem obchodu se zemním plynem.

Turecký vůdce s Putinem sdílejí autoritářský styl vlády a konfrontační rétoriku vůči Západu, ačkoli jejich partnerství je spíše založeno na vzájemném zájmu než na ideologické spřízněnosti. Turecko a Rusko soupeří o vliv na Kavkaze a na Středním východě a podporují různé frakce v ozbrojených konfliktech v Sýrii a Libyi. Vztahy se zhoršily poté, co Turecko v roce 2015 sestřelilo ruskou stíhačku.

Neposkytuje přímou podporu Rusku ve válce na Ukrajině a dokonce povolil prodej tureckých ozbrojených bezpilotních letounů Bayraktar TB2 do Kyjeva, což vyvolalo rozhořčení Moskvy. Opoziční vůdce Kilicdaroglu navíc minulý týden obvinil Rusko ze zasahování do tureckých voleb a přestože slíbil zachovat ekonomické vazby s Ruskem, není jasné, zda by zachoval Erdoganovu rovnováhu na Ukrajině.

Vyjádřil také znepokojení velvyslanci Spojených států Jeffu Flakeaovi, po jeho setkání s opozičním vůdcem Kilicdarogluem. Evropští lídři jsou znepokojeni potenciálními povolebními otřesy, zejména pokud bude Erdogan poražen těsně nebo se volby dostanou do druhého kola. Existuje riziko ústavního patu, pokud moc bude rozdělena mezi Erdogana a nestabilní opoziční koalici ovládající parlament.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Kemal Kiliçdaroglu Rusko

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 59 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy