Evropští představitelé by uvítali "přátelštější Turecko", zatímco Rusko by mohlo ztratit důležité ekonomické a diplomatické partnery, pokud by turecký prezident ztratil moc v nedělních volbách.
Nedělní prezidentské volby v Turecku jsou ostře sledované ve všech západních metropolích, v sídle NATO, ale hlavně v Kremlu. Podle serveru The New York Times bude mít výsledek voleb vliv na dlouhodobou zprostředkovatelskou roli Turecka ve složitých a často napjatých vztazích mezi Západem a Ruskem.
S tím, jak se prezident Erdogan v průzkumech propadá za svým vyzyvatelem Kemalem Kilicdarogluem, diplomacie se koncentruje na vyhlídku, že by Erdogan mohl prohrát tyto důležité volby ve velmi napjaté době.
Západní politici se sice nechtějí veřejně vyjadřovat k volbám, aby se nezdálo, že se vměšují do turecké domácí politiky, je ale obecně známo, že by byli spokojeni, kdyby Erdogan prohrál a Turecko se stalo snazším a přátelštějším partnerem.
Rusko má silný vliv na výsledek tureckých voleb, protože "Erdoganovo" Turecko se stalo pro Rusko důležitým ekonomickým partnerem a občas i diplomatickým prostředníkem. Toto partnerství nabralo po ruské invazi na Ukrajinu ještě větší význam. Erdoganova nezávislá zahraniční politika, kterou prosazoval během svých 20 let u moci způsobila frustraci jeho západních spojenců a umožnila Moskvě vstoupit do tureckých diplomatických vztahů.
Rozhodnutí odmítnout západní sankce vůči Moskvě a těžit z levné ruské ropy posílilo vztahy mezi Tureckem a Ruskem. I když turecká ekonomika se stále potýká s problémy. Erdogan také rozhořčil své spojence v NATO blokováním švédské kandidatury do aliance podmínkou a požadavkem vydání kurdských uprchlíků.
Erdoganova vláda se podle západních úředníků vzdaluje evropským hodnotám a normám, jako je právní stát a svoboda tisku. Pro NATO je naděje, že změna vedení v Turecku ukončí patovou situaci ohledně schválení členství Švédska ve vojenské alianci. Zároveň Erdoganova spolupráce s Putinem a jeho rostoucí autoritářství vedou některé úředníky a kongresmany k návrhu na vyloučení Turecka z NATO. Vítězství opozice v tureckých volbách by oslabilo Erdogana i Putina.
Turecký prezident odmítl západní sankce vůči Rusku a umožnil tak Turecku těžit z levné ruské energie a zásobovat tak Moskvu zbožím a zdroji uprostřed zpřísňujících se západních sankcí. Kreml vidí v konfrontační Erdoganové rétorice potenciál narušit pevnost aliance NATO. Turecko také získalo příjmy z ruského cestovního ruchu a investic a Rusko staví v zemi první jadernou elektrárnu. Také si přeje, aby se Turecko stalo centrem obchodu se zemním plynem.
Turecký vůdce s Putinem sdílejí autoritářský styl vlády a konfrontační rétoriku vůči Západu, ačkoli jejich partnerství je spíše založeno na vzájemném zájmu než na ideologické spřízněnosti. Turecko a Rusko soupeří o vliv na Kavkaze a na Středním východě a podporují různé frakce v ozbrojených konfliktech v Sýrii a Libyi. Vztahy se zhoršily poté, co Turecko v roce 2015 sestřelilo ruskou stíhačku.
Neposkytuje přímou podporu Rusku ve válce na Ukrajině a dokonce povolil prodej tureckých ozbrojených bezpilotních letounů Bayraktar TB2 do Kyjeva, což vyvolalo rozhořčení Moskvy. Opoziční vůdce Kilicdaroglu navíc minulý týden obvinil Rusko ze zasahování do tureckých voleb a přestože slíbil zachovat ekonomické vazby s Ruskem, není jasné, zda by zachoval Erdoganovu rovnováhu na Ukrajině.
Vyjádřil také znepokojení velvyslanci Spojených států Jeffu Flakeaovi, po jeho setkání s opozičním vůdcem Kilicdarogluem. Evropští lídři jsou znepokojeni potenciálními povolebními otřesy, zejména pokud bude Erdogan poražen těsně nebo se volby dostanou do druhého kola. Existuje riziko ústavního patu, pokud moc bude rozdělena mezi Erdogana a nestabilní opoziční koalici ovládající parlament.
Související
Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země
Pád Asada jako jeden z největších ruských neúspěchů. Expert pro EZ řekl, co teď Sýrii čeká
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Kemal Kiliçdaroglu , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
Aktualizováno před 2 hodinami
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
před 3 hodinami
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
před 4 hodinami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 5 hodinami
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 6 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 7 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 8 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 9 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 10 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 11 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 12 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou.
Zdroj: Libor Novák