Šéfka Mezinárodního měnového fondu Lagardeová je v maléru

Paříž - Mezinárodní měnový fond (MMF) se musí opět vypořádat s aférou své šéfky Christinou Lagardeovou. Ta dnes oznámila, že byla ve Francii obviněna a začala být oficiálně vyšetřována pro podezření z nedbalosti v případu údajného politického podvodu v roce 2008. Lagardeová obvinění odmítá, stejně tak se nechce vzdát postu šéfky MMF, nicméně pokud by byla odsouzena, pravděpodobně by skončit musela.

Rozhodnutí justice je podle šéfky MMF "neopodstatněné". "Po tříletém (právním) řízení a desítkách hodin vyslechů vyšetřující komise soudu dospěla k tomu, že jsem nespáchala žádný trestný čin. Jediným obviněním je to, že jsem prý nebyla dostatečně bdělá," uvedla Lagardeová v Paříži v prohlášení.

Lagardeová je již několik let vyšetřována v aféře, která se týká odškodného pro kontroverzního přítele někdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, podnikatele Bernarda Tapieho. Lagardeová jako ministryně financí v roce 2008 údajně rozhodla, že jeho vleklý spor z 90. let s jednou státní bankou se bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak Tapiemu umožnila získat 400.000 eur (nyní přes 11 milionů korun).

Případ projednává v Paříži Republikový soudní dvůr, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů. Soud Lagardeovou znovu vyslýchal v úterý, a to prý 15 hodin. MMF na dotaz AFP uvedl, že jeho šéfka se již k případu vyjádřila a fond k obvinění nemá "další komentář".

Podle francouzského zákona soudci podezřelého obviní a začnou formálně vyšetřovat, když věří v jeho možné provinění. Ještě to však neznamená, že případ musí vést k soudnímu procesu, o jehož konání se rozhodne na základě výsledků vyšetřování. Justice zvlášť vyčítá Lagardeové, že se nepokusila zrušit výsledek arbitráže. Bývalá ministryně vždy obhajovala arbitráž a své rozhodnutí nežádat její zrušení.

Pokud by Lagardeová s odvoláním proti obvinění neuspěla, asi by to podle některých francouzských komentářů ohrozilo její setrvání v čele MMF. V případě procesu by podle AFP po nově vzneseném obvinění mohla být odsouzena až k roku vězení. Za prokázání přímého podílu na podvodu by jí hrozilo až desetileté vězení.

Jednou z hlavních aktivit MMF je dohled na mezinárodní finanční systém. Tato činnost (nazývá se „surveillance", čili dozor nad finanční politikou členských států) je vykonávána hlavně formou pravidelné konzultace se zástupci jednotlivých členských států. MMF podle nich následně posuzuje podmínky, za kterých je měna toho kterého státu kupována či prodávána. Konzultace se provádí zpravidla jednou ročně a hodnotí i to, nakolik se členské státy řídí doporučeními MMF.

MMF je většinou spojován s obrovskými půjčkami zemím nacházejícím se v hospodářských krizích nebo na jejich počátku. V polovině devadesátých let poskytl Mexiku půjčku 18 miliard dolarů a Rusku více než 6,2 miliard dolarů a v červnu 1998 se zavázal k půjčce ve výši 35 miliard dolarů Indonésii, Koreji a Thajsku. Následně podpořil 20,4 miliardami dolarů hospodářský program Ruska pro rok 1998.

Fond své půjčky podmiňuje opatřeními na zlepšení platební bilance jednotlivých států, které mají zajistit návratnost půjček pro MMF.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Christine Lagardeová Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy