Skandál: Český kněz-estébák působí v diplomatických službách papeže

Berlín - Německý deník Bild přišel s šokujícím odhalením. Bývalý generální sekretář katolické České biskupské konference (ČBK) Karel Simandl, který na funkci v roce 2004 rezignoval kvůli prokázané spolupráci s Stb, působí jako diplomat na papežské nunciatuře v německé metropoli. Nuncius Nicola Eterovic se odmítl s novináři bavit.

Simandl (58) podepsal spolupráci s StB v roce 1975. Sám později uvedl, že když mu nebylo umožněno studium na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, podlehl nabídce StB, která mu umožnila vycestovat do zahraničí. Z Říma, kde studoval, však prý oznámil tehdejšímu ministru vnitra, že další spolupráci s StB odmítá.

Podle archivních materiálů StB, které si Bild v Česku vyžádal, ale trvala Simandlova spolupráce s StB až do roku 1989. Po roce 1987, kdy byl povolán jako úředník na vatikánskou Kongregaci pro biskupy, podle archivních materiálů dodával StB dokumenty přímo z Říma.

V roce 1995 se Simandl vrátil do Česka, kde pak působil jako sekretář ČBK. V roce 2003 nabídl rezignaci na tuto funkci, když se jeho jméno objevilo v seznamech agentů StB, vedení ČBK ji ale nepřijalo. Úřad Simandl opustil až o rok později, když se ukázalo, že jeho spolupráce s StB byla intenzivnější, než sám přiznával.

Ředitel berlínského památníku obětem komunistické diktatury Knabe vyjádřil pobouření. "Vyzývám katolickou církev, aby prozkoumala případ Simandl, a pokud se potvrdí podezření, aby z toho vyvodila patřičné důsledky. Není možné, aby duchovní, který své bratry ve víře zradil tajné policii, nadále zastával v církvi významné postavení," uvedl Knabe.

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

Církev StB Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podařilo se identifikovat těla 70 tisíc mrtvých ruských vojáků. Podle odhadů jich ale zahynulo mnohem víc

Na Ukrajině dosud zemřelo až 70 tisíc ruských vojáků. Vyplývá to z nové analýzy BBC. Jde ale pouze o identifikované osoby, celkově jich mohlo padnout až 200 tisíc.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy