Berlín - Primátor německé metropole Klaus Wowereit se zlobí na Berlíňany. Podle jeho slov jim už tragédie, jakou bylo postavení Berlínské zdi, mnoho neříká. Bylo správné většinu zdi zbourat, aby se na minulost zapomnělo? Dodnes se o tom vedou bouřlivé diskuze.
"Během 25 let se velmi rychle vytratilo historické povědomí o tom, co tato zeď znamenala. A pro nás je jedním z hlavních úkolů zajistit aktivní připomínání minulosti," řekl Wowereit. "Nejen kvůli uznání obětí zdi a respektu k nim, ale jako připomínku pro budoucnost, aby příští generace vůbec nedovolily vznik diktatury,".
Berlínský primátor také připustil, že se město dnes setkává s kritikou kvůli tomu, že z Berlínské zdi téměř nic nezůstalo. "Při pohledu zpět se musíme dívat na to, proč byla zeď zbourána. Dnes mnozí říkají, že se měla nechat stát kvůli turistům. Ale ulice byly tehdy potřeba. Potřebovali jsme propojit jednotlivé části města a samozřejmě nikdo také už nechtěl koukat z okna do zdi," řekl Wowereit.
"Dnes můžeme říct, že jsme měli nechat stát víc exemplářů a částí zdi. Ale trvalo velmi dlouho, než jsme vůbec přijali koncept toho, jak si budeme zeď připomínat, než vznikl památník jejím obětem," dodal berlínský primátor.Politici podle Wowereita měli po pádu za úkol co nejrychleji zajistit spojení města. To se podle něj podařilo, sny o tom, že se Berlín ze dne na den stane hospodářsky silnou metropolí, se ale ukázaly jako iluze. "Ve východním Berlíně kolabovaly někdejší státní firmy a i západní Berlín měl nekonkurenceschopné podniky. Město v krátké době přišlo o několik tisíc pracovních míst a během 90. let se je nepodařilo nahradit," uvedl primátor.
V posledních deseti letech se ale situace Berlína podle Wowereita zlepšuje. "Ještě jsme se nezískali hospodářskou sílu, jakou mají normální středoevropská hlavní města, ale od pádu Berlínské zdi jsme hospodářsky velmi pokročili. Tehdy jsme byli ve všech ekonomických charakteristikách poslední ze 16 německých spolkových zemí, nyní jsme v mnoha ohledech vepředu," řekl primátor.
VIDEO: Lidí prchají přes Zeď na Západ, žena skočila z pátého patra
Od prvních okamžiků se lidé pokoušeli o zdolání zdi, každý tak jak uměl. Mnoho lidí skočilo z okna do požárnických plachet anebo na předem shozené matrace. Jiní jednoduše hodili přes zeď lano a čekali, že je někdo na druhé straně podrží. Mnoho lidí uteklo pod zemí, ať už skrz bludiště odpadních stok či pomocí některého z mnoha tunelů. Jeden řezník se omotal párky a pláty slaniny a takto vybavený se převalil přes ostnatý drát aniž by se zachytil.
Mnozí se ke svobodě proplavali některou z vodních cest, jimiž je Berlín protkán, dokonce i skupinka neplavců navlečených do autoduší se přeplácala na druhý břeh. Jedna skupina mládežníků ukradla sovětské auto, dali na něj falešnou poznávací značku, vyzdobili si doma zhotovené sovětské uniformy hvězdičkami z lepenky a byli bez mrknutí oka puštěni přes oficiální přechod. Jinou skupinku rozstříleli jak řešeto i s ukradeným autobusem přímo na čáře, připomíná totalita.cz.
9. 11. 1989 večer vysílal Berlínský rozhlas popletenou zprávu, že východoněmecké hranice budou otevřeny. Na obou stranách zdi se shromáždily davy, ale hraničáři doposud nedostali žádné povely. Nakonec zvítězil zdravý rozum a po 28 letech přestala být Berlínská zeď symbolem utrpení rozděleného světa a stala se místem oslav vítězství demokracie a lidského přátelství. Příštího dne začali východoněmečtí vojáci s rozebíráním zdi. Mezi jejími 175 obětmi byli 4 hraničníci, 4 utonulé děti a 22 lidí, jejichž totožnost se nepodařilo zjistit, asi 3000 lidí bylo při pokusu o její zdolání zatčeno.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , Berlínská zeď , Berlín
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 13 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák