Bude EU vydírat SYRIZU? Ekonomy děsí nebezpečný scénář

Nová řecká vláda zformovaná ultralevicovou stranou SYRIZA nevysvětlila, kde chce vzít peníze na ukončení politiky úspor. "Je nemožné mávnout kouzelnou hůlkou a problémy jednoduše vyřešit přes noc," varuje v rozhovoru pro server rt.com řecký ekonom Nick Skrekas. Jeho kolega Panagiotis Sotiris pak očekává, že nová Řecká vláda v jednání s Evropskou unií tvrdě narazí.

Skrekas souhlasí, že řecká ekonomika je v katastrofálním stavu. Přesto si myslí, že schopnost potíže vyřešit se u různých politických stran v zemi liší. "Mezi těmi dvěma stranami jsou vskutku velké rozdíly. Syriza pochopitelně mluví o utrácení, hovoří o zvyšování mezd a navýšení penzí. Na druhé straně stojí konzervativci, Nová demokracie. Ti mluvíc spíše o strukturálních reformách a privatizaci. Nemůže to být více černobílé v rámci toho, jak se na věci díváte. Myslím si však, že většina Řeků by souhlasila, že dluh je neudržitelný. A Syriza tímto velkolepým vítězstvím získala jasný mandát k tomu, aby šla do Evropy a požadovala jeho snížení," uvádí ekonom.  

Skrekase konstatuje, že proces hospodářského oživení v Řecku, který se pochopitelně bude potýkat s množstvím potíží, bude značně bolestivý: "Ano, nebude to vzdálené od takového scénáře. Bude to obtížné. Nová vláda Syrizy nebude schopná mávnout kouzelnou hůlkou a přes noc vše jednoduše napravit. A i pokud by se tak stalo, přineslo by to zřejmě velké množství bolesti."

Kde tedy hodlá Syriza vzít peníze na konec politiky úspor? "Na tuto otázku nikomu neodpověděli. Ve skutečnosti jejich vlastní program přiznává, že existuje černá díra o velikosti 12 miliard eur mezi tím, co jsou schopní vybrat a kolik chtějí utratit. Nikomu z nás nevysvětlili, jak najdou tyto peníze a jde o více než značnou sumu. Nemůžete jít do Evropy a zároveň žádat o snížení dluhu a dalších 12 miliard eur na dodatečnou sociální politiku," varuje Skrekas.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.  

Podle Skrekasova kolegy, Panagiotise Sotirise z Egejské univerzity, teprve následující týdny měsíce  ukážou, jak velký otřes volební vítězství Syrizy Řecku přinese. "Je pravda, že se jedná o velkou politickou změnu, ve smyslu politické mapy. Pro Syrizu je to velmi důležité vítězství....nebudou muset s nikým sdílet moc. Pak ale přijdou všechny ty potíže, protože ačkoliv se vedení Syrizy snaží prezentovat svou realističtější tvář pro jednání s Evropskou unií a směrem k úsporám. Je evidentní, že se Řecko změnilo, zatímco EU zatím ne. A zde je hlavní otázka: jak se vyvine jednání, bude jednoduché, je EU připravena učinit ústupky, či bude naopak vydírat řeckou vládu, aby přijala nějakou formu úspor, nějakou formu návaznosti na politiku, která nás přivedla ke katastrofě?" ptá se ekonom.

"Jde také o testovací plochu pro samotnou Syrizu, jelikož přislíbila, že dokáže řeckou společnost zbavit úspor, ukončit šetření, ale zároveň zůstat v institucionálním rámci eurozóny a nějakým způsobem dluhy zaplatit...to je nepochybně výzva," deklaruje Panagiotis.      

"Syriza vlastně tvrdí, že dokáže získat peníze potřebné k ukončení úspor prostřednictvím procesu restrukturalizace dluhu a změnami v daňovém systému a jinou formou redistribuce bohatství," odpovídá Panagiotis na obligátní  otázku, kde chce radikální levice vzít prostředky k realizaci svého programu.

"Vkládají naděje do možné hlubší změny v EU, větru změn v unii, jak to sami nazývají. Myslím, že to pro ně bude nejobtížnější část. Až do teď se jevilo, že EU je připravena se Syrizou jednat, ale s pevnou rukou, pokusit se vyjednat určité pokračování politiky, která byla až doteď realizována. Mario Draghi například Řecku přislíbil, že země může být součástí nové politiky kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky, ale musí získat pozitivní hodnocení své politiky, což v jazyku EU znamená úspornou politiku. Trvám na tom, že toto bude obzvláště obtížná část, co se týká dluhu samotného a závislosti Řecka na EU v otázkách likvidity a financování," očekává komplikace Panagiotis.   

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

Řecko Syriza (řecká levice) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy