Nová řecká vláda zformovaná ultralevicovou stranou SYRIZA nevysvětlila, kde chce vzít peníze na ukončení politiky úspor. "Je nemožné mávnout kouzelnou hůlkou a problémy jednoduše vyřešit přes noc," varuje v rozhovoru pro server rt.com řecký ekonom Nick Skrekas. Jeho kolega Panagiotis Sotiris pak očekává, že nová Řecká vláda v jednání s Evropskou unií tvrdě narazí.
Skrekas souhlasí, že řecká ekonomika je v katastrofálním stavu. Přesto si myslí, že schopnost potíže vyřešit se u různých politických stran v zemi liší. "Mezi těmi dvěma stranami jsou vskutku velké rozdíly. Syriza pochopitelně mluví o utrácení, hovoří o zvyšování mezd a navýšení penzí. Na druhé straně stojí konzervativci, Nová demokracie. Ti mluvíc spíše o strukturálních reformách a privatizaci. Nemůže to být více černobílé v rámci toho, jak se na věci díváte. Myslím si však, že většina Řeků by souhlasila, že dluh je neudržitelný. A Syriza tímto velkolepým vítězstvím získala jasný mandát k tomu, aby šla do Evropy a požadovala jeho snížení," uvádí ekonom.
Skrekase konstatuje, že proces hospodářského oživení v Řecku, který se pochopitelně bude potýkat s množstvím potíží, bude značně bolestivý: "Ano, nebude to vzdálené od takového scénáře. Bude to obtížné. Nová vláda Syrizy nebude schopná mávnout kouzelnou hůlkou a přes noc vše jednoduše napravit. A i pokud by se tak stalo, přineslo by to zřejmě velké množství bolesti."
Kde tedy hodlá Syriza vzít peníze na konec politiky úspor? "Na tuto otázku nikomu neodpověděli. Ve skutečnosti jejich vlastní program přiznává, že existuje černá díra o velikosti 12 miliard eur mezi tím, co jsou schopní vybrat a kolik chtějí utratit. Nikomu z nás nevysvětlili, jak najdou tyto peníze a jde o více než značnou sumu. Nemůžete jít do Evropy a zároveň žádat o snížení dluhu a dalších 12 miliard eur na dodatečnou sociální politiku," varuje Skrekas.
Podle Skrekasova kolegy, Panagiotise Sotirise z Egejské univerzity, teprve následující týdny měsíce ukážou, jak velký otřes volební vítězství Syrizy Řecku přinese. "Je pravda, že se jedná o velkou politickou změnu, ve smyslu politické mapy. Pro Syrizu je to velmi důležité vítězství....nebudou muset s nikým sdílet moc. Pak ale přijdou všechny ty potíže, protože ačkoliv se vedení Syrizy snaží prezentovat svou realističtější tvář pro jednání s Evropskou unií a směrem k úsporám. Je evidentní, že se Řecko změnilo, zatímco EU zatím ne. A zde je hlavní otázka: jak se vyvine jednání, bude jednoduché, je EU připravena učinit ústupky, či bude naopak vydírat řeckou vládu, aby přijala nějakou formu úspor, nějakou formu návaznosti na politiku, která nás přivedla ke katastrofě?" ptá se ekonom.
"Jde také o testovací plochu pro samotnou Syrizu, jelikož přislíbila, že dokáže řeckou společnost zbavit úspor, ukončit šetření, ale zároveň zůstat v institucionálním rámci eurozóny a nějakým způsobem dluhy zaplatit...to je nepochybně výzva," deklaruje Panagiotis.
"Syriza vlastně tvrdí, že dokáže získat peníze potřebné k ukončení úspor prostřednictvím procesu restrukturalizace dluhu a změnami v daňovém systému a jinou formou redistribuce bohatství," odpovídá Panagiotis na obligátní otázku, kde chce radikální levice vzít prostředky k realizaci svého programu.
"Vkládají naděje do možné hlubší změny v EU, větru změn v unii, jak to sami nazývají. Myslím, že to pro ně bude nejobtížnější část. Až do teď se jevilo, že EU je připravena se Syrizou jednat, ale s pevnou rukou, pokusit se vyjednat určité pokračování politiky, která byla až doteď realizována. Mario Draghi například Řecku přislíbil, že země může být součástí nové politiky kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky, ale musí získat pozitivní hodnocení své politiky, což v jazyku EU znamená úspornou politiku. Trvám na tom, že toto bude obzvláště obtížná část, co se týká dluhu samotného a závislosti Řecka na EU v otázkách likvidity a financování," očekává komplikace Panagiotis.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Čeští hasiči jsou v Řecku, nahradí vyčerpané zahraniční kolegy. Athény oslovily ČR jako první
Řecko , Syriza (řecká levice) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák