Atény – Řecko má nejvyšší míru chudoby v celé Evropské unii. Zakladatelka aténské charitní organizace Emfasis Maria Karrová nemohla uvěřit svým očím, když viděla, kolik je v hlavním řeckém městě bezdomovců. A situace se neustále zhoršuje, upozorňuje v reportáži pro CNN.
Strádání, které Karrová každý den v aténských ulicích vidí, jí připomíná spíše oblasti mnohem chudších měst. „Tohle jsem dělala v rozvojových zemích jihovýchodní Asii, a teď dělám to stejné v Řecku. Vyjednávám o potravinových darech – o těstovinách, rýži, luštěninách, mléku," uvedla žena, která charitu rozjela spolu se svým bývalým spolužákem Tassosem Smetopoulosem v roce 2013, kdy byla řecká krize v plném proudu, a počet lidí potřebujících pomoc začal rychle stoupat.
Situace se od té doby neustále zhoršuje. Počet lidí žijících na ulicích Atén za pouhé tři měsíce vzrostl o 40 %. Podle vládních odhadů jen v hlavním městě žije asi 20 tisíc bezdomovců, z celkového počtu 660 tisíc obyvatel.
„Na ulicích teď vidíme mnohem více mladých lidí," varuje Karrová. Podle Emfasis teď lidé mezi 26 a 45 tvoří největší skupinu lidí bez domova v hlavním městě. „Jsou to lidé v nejproduktivnějším věku, a žijí na ulici," upozorňuje zakladatelka sdružení, pro které pracuje asi 110 dobrovolníků. Ti se snaží šest dní v týdnu pomáhat lidem v nouzi.
Bezdomovcům dávají rady, kde se vysprchovat, jak se orientovat v byrokratickém aparátu, aby se dostali k nějakým sociálním dávkám. Rozdávají jim potraviny, přikrývky a další základní potřeby. Mnoho lidí se prý v poslední době ptá po knihách. Mnozí z těch, kterým Emfasis pomáhá, jsou vzdělaní a před krizí měli slibnou kariéru. Používají sofistikovanější jazyk a chtějí mluvit o čemkoliv, kromě jejich situace.
Paní G. je drobná žena, která na sobě má světle růžové šaty. Bez domova byla asi rok, na ulici se dostala, když ztratila práci. Nemohla si najít jinou a došly jí peníze na nájem. „Ještě nikdy jsem ji neviděla tak zoufalou. Od doby, kdy jsem ji naposledy viděla, hodně ztratila na váze," říká Karrová o paní G., zatímco jí pomáhá narovnat tenkou spací podložku a uklidit její věci. Paní G. v ten den ukradli její jídlo a ponožky.
Takové věci se prý stávají často. Lidé to málo, co mají, opustí, když jdou hledat jídlo nebo záchod, a když se vrátí, všechno je pryč. „Tyhle věci jsou celý jejich život. Nezáleží na tom, že jsou to jen plastové pytle a kousky jídla. Je to všechno, co mají," vypráví pracovnice charity.
Smetopoulos viní ze stávajícího nárůstu počtu bezdomovců hospodářskou krizi a masivní vlny propouštění, které přišly poté, co Řecko získalo první záchranný balíček v roce 2010. Nezaměstnanost prudce stoupla z 10,6 % na 26,5 %. Podle něj trvá zhruba tři roky od šoku, jakým je třeba ztráta zaměstnání, než se lidé dostanou na ulici.
To se stalo i Nicolasovi, který minulý týden spal na hlavním náměstí. Pracoval jako člen ochranky, ztratil práci, začal se zpožďovat s placením nájmu. Nemá rodinu, která by mu pomohla, a tak se ocitl na ulici.
Ekonomika v zemi se hroutí, řecká vláda navíc byla nucena provést některé hluboké škrty v sociální oblasti, varuje CNN. Denní centra a veřejné služby zaměřující se na duševní zdraví musely být uzavřeny. Snížil se i počet sociálních pracovníků. „Za normálních okolností bychom měli být schopni přijmout lidi do střediska péče. Ale teď není nic, co bychom mohli dělat," posteskl si Smeropoulos. „Jediné, co můžeme udělat, je ukázat jim, že nás jejich situace zajímá a že nám to není jedno," dodal.
Charitativní organizace jako Emfasis jsou často jediné služby dostupné pro ty nejzranitelnější. „Poptávka roste," říká Smeropoulos, zatímco projíždí dodávkou přes Atény a celou noc rozdává potraviny bezdomovcům.
Každý člověk dostane šálek mléka a sendvič, nebo teplé jídlo. Kuřecí a hovězí maso darovali místní supermarkety a kavárny. Mezi půlnocí s druhou hodinou Karrová a Smetopoulos rozdali asi 70 jídel. Další noc v tom budou pokračovat. „Tato krize je teprve na začátku," říkají.
Související
Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Čeští hasiči jsou v Řecku, nahradí vyčerpané zahraniční kolegy. Athény oslovily ČR jako první
Řecko , Atény Řecko , Bezdomovci
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák