Evropská unie se v současné době nachází ještě ve složitější situaci, než se nám na první pohled může jevit. Podle profesora mezinárodních vztahů z Harvardovy univerzity Stephena M. Walta se nad Evropou vznáší pět klíčových problémů, které je nutné překonat.
Řecká krize si zaslouží ještě více pozornosti, než jí bylo dosud věnováno, tvrdí ve své analýze pro Foreign Policy respektovaný odborník Stephen M. Walt.
Evropská unie je v nejednom ohledu pozoruhodný projekt. Ekonomická a politická integrace pozitivně stimulovala poválečný růst Evropy, dala jí silnější hlas na světovém politickém jevišti a v neposlední řadě razantně snížila riziko války na kontinentě (už jen tím, že se jí podařilo udobřit dlouholeté nepřátele, Francii a Německo). Projekt Evropského společenství pomohl také vytvořit fungující demokracii v řadě postkomunistických zemí.
Podle Walta lze nicméně jen s těží zůstat optimistou ohledně budoucnosti EU. Evropská unie v současných dnech čelí pěti zcela zásadním problémům, z nichž ani jeden nebude lehké překonat.
Problém č. 1: Nadměrná expanze
„Evropská unie je v současné době obětí svých minulých úspěchů" tvrdí Stephen Walt. To, co na začátku padesátých letech začalo jako společný trh s uhlím a ocelí mezi šesticí států, se během let proměnilo v obrovskou nadnárodní organizaci s osmadvaceti členy a propracovanými institucemi, v jejichž prospěch se členské státy dobrovolně zřekly části své suverenity. I přesto jsou však tyto země i nadále svrchovanými zeměmi, které mají své vlastní fungující vlády.
Spolu s tím, jak se EU rozšiřovala, začala být také stále více heterogenní mezinárodní organizací. A to především kvůli ekonomickým, geografickým, populačním či historickým rozdílům. Dosáhnutí konsensu se tak stává stále složitější.
„Není překvapivé, že expanze učinila EU těžkopádnější, více rozdělenou a méně populární. Podle průzkumu z roku 2014, více než 70 % občanů Evropské unie nevěří, že jejich hlas má vliv na tvorbu politik EU. Dokonce téměř dvě třetiny lidí pak uvedly, že Evropská unie nerozumí potřebám svých občanů."
Problém č. 2: Rozklad sovětského bloku
Ačkoliv Stephen M. Walt shledává rozpad Sovětského svazu jednoznačně jako pozitivní jev, upozorňuje na to, že tento historický vývoj současně představoval pro Evropské společenství ztrátu jedné z hlavních motivací, která její struktury držela pohromadě. Na Evropskou unii bývá mnohdy mylně nahlíženo jako čistě na ekonomický a politický projekt. Je však třeba neopomíjet ani bezpečnostní motivy, které hrály v procesu evropské integrace také jednu z klíčových rolí.
„Absence externí hrozby vedla k tomu, že se evropští lídři začali více soustředit sobecké národní zájmy a strachy." Následná snaha o vytvoření Společné zahraniční a bezpečnostní politiky, jež začala v devadesátých letech, příliš úspěchů nezaznamenala, což mj. dokládá dnešní neschopnost EU řešit krizi na Ukrajině.
Problém č. 3: Eurokrize
Podle Walta bylo rozhodnutí o vytvoření měnové unie obrovskou chybou. Upozorňuje na to, že euro bylo vytvořeno spíše kvůli politickým, než ekonomickým důvodům. Evropská unie i dnes postrádá potřebné mechanismy a instituce, díky kterým by společná evropská měna mohla fungovat.
"Pokud Řecko nakonec odejde, bude to demonstrovat, že euro není neodvolatelné, a to rozvíří nové pochybnosti o jeho dlouhodobé perspektivě. Pokud Řecko v měnové unii zůstane a nebude schopné provádět herkulovské reformy, které po něm jeho věřitelé požadují, další krize je nevyhnutelná."
Kromě enormních ekonomických ztrát s sebou eurokrize přináší Unii také nezanedbatelné politické ztráty. Pozornost evropských lídrů je odváděna od takových mezinárodních problémů, jako je například vzestup Číny, situace na Blízkém východě či válka na Ukrajině.
Problém č. 4: Zhoršující se regionální bezpečnostní situace
Evropská unie se potýká se závažnými bezpečnostními problémy na své periferii. Rozklad Libye, občanská válka v Sýrii, situace v Jemenu a Sub-Saharské Africe zplodily masy uprchlíků, kteří prchají do Evropy. To spolu s vzestupem Al-Káidy a Islámského státu, s ohledem na rostoucí muslimskou populací v zemích EU, představuje pro Evropu zásadní bezpečnostní problém. EU se není schopná domluvit na vhodných opatřeních, kterými by těmto hrozbám společně mohla čelit.
Stále více alarmující hrozba teroristických útoků s sebou nese za následek, že některé členské státy volají po opětovném uzavření hranic. To by však znamenalo zboření Schenghenského systému, jednoho z úspěchů integračních snah, který se začal rodit již ve druhé polovině osmdesátých let.
Problém č. 5: přetrvávající nacionalismus
I když evropský projekt doufal v překonání nacionalismu, bohužel se mu to nepovedlo. Za příklad dává autor současný vývoj ve Velké Británii, kde stále narůstá počet hlasů volajících po vystoupení z EU (který Lisabonská smlouva nově umožňuje). Další ukázkou může být více a více populární Národní fronta ve Francii.
Psali jsme:Walt hovoří o třech možných scénářích budoucího vývoje EU. Podle prvního, jenž je nejoptimističtější, avšak podle autora bohužel také nejméně pravděpodobný, se politikům povede krizi EU za pomocí nových mechanismů a institucí překonat.
Druhá prognóza, kterou Walt vidí jako nejpravděpodobnější, tvrdí, že EU přežije. Její vliv nicméně bude postupně upadat, užší integrace se konat nebude a její globální vliv bude slábnout. Podle třetí možnosti bude evropský projekt odsouzen k postupnému, úplnému zániku. To by uškodilo jak Evropě, tak USA. Otázkou je, jak dlouho by tento proces trval.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , krize , evropa
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák