Evropa je v hluboké krizi, přiznal šéf lidovců v europarlamentu. A řešení?

Brusel - Předseda frakce Evropské lidové strany (EPP) v europarlamentu Manfred Weber dnes připustil, že se Evropa nachází v hluboké krizi a celý evropský projekt je pod nesmírným tlakem.

EPP je nejsilnější frakce v europarlamentu, z Česka do ní patří europoslanci zvolení za KDU-ČSL a TOP 09. Právě evropští lidovci navrhli po loňských volbách do čela Evropské komise jejího současného šéfa Jeana-Claudea Junckera.

Současná situace uvnitř unie je podle Webera především krizí politickou. Fakticky podle něj totiž byla EU ve zlé situaci především v době hospodářské krize před pěti lety. "Tehdy padala ekonomika a mizela pracovní místa a dodnes jsme to úplně nevyřešili. Nyní ale mizí atmosféra, v níž by lidé stáli za evropským projektem," řekl německý politik v rozhovoru s ČTK.

Širší vedení evropských lidovců bude ve čtvrtek a v pátek o EU jednat v Praze. Debata o budoucnosti je podle Webera potřebná právě v situaci, kdy ve Francii získává podporu voličů krajně pravicová Národní fronta, Dánové odmítli v referendu sblížení svých norem v určitých oblastech s evropským právem a populisté napříč Evropou tvrdí, že za vše špatné může Evropská unie.

"Jsem přesvědčen, že problémy vyřešíme jen spoluprací. Ne tím, že se izolujeme," myslí si. "Není mnoho politiků, kteří říkají, co je třeba udělat. Příliš mnoho z nich dává jen krátkodobé, populistické odpovědi," řekl Weber.

Například při řešení migrační krize nabízela podle něj Evropská komise od počátku vyvážené řešení počítající jak s ochranou unijních hranic a vracením migrantů, tak s pomocí těm uprchlíkům, kteří mají nárok na ochranu. "Ale na národních úrovních neposlouchali, nebyli na to připraveni. Hráli své národní hry," míní.

Základem pro řešení problémů na evropské úrovni pak má být podle Webera diskuse, nikoli vzájemné strašení. "Musíme mít snahu najít společnou řeč. Nikdo není dokonalý, ani Německo, ani Rakousko, ani Česká republika nemá odpověď na vše," upozornil Weber.

Evropští lidovci podle šéfa své parlamentní frakce také doufají, že britský premiér David Cameron se ve své snaze dojednat nové vztahy mezi Londýnem a EU nebude soustředit pouze na konkrétní otázky, které už avizoval. Podle Webera by měl pokládat a nabízet odpověď na širší věci jako jsou výhody a nevýhody případného odchodu Británie mimo EU v souvislosti například ve vztahu k Rusku či k vyjednávání obchodních smluv jako je TTIP se Spojenými státy.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Manfred Weber (šéf EPP)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy