Omezení dávek pro Poláky v Británii? Cameron přijel jednat do Varšavy

Varšava - Britský premiér David Cameron přijel do Polska, aby tamní politiky získal pro reformy EU. Kamenem úrazu je návrh na omezení sociálních výhod pro cizince z EU pracující na ostrovech.

"V Británii pracuje přes milion Poláků a já chci poděkovat panu premiérovi, že tam mají tak dobré podmínky. Pracují a spoluvytvářejí hrubý domácí produkt (HDP) Británie a my bychom chtěli, aby měli stejné podmínky jako Britové," řekla na společné tiskové konferenci před setkáním polská premiérka Beata Szydlová v souvislosti s Cameronovým návrhem několikaletého omezení zaměstnaneckých výhod a sociální podpory pro zahraniční pracovníky v Británii. Obě země budou podle ní dnes hledat kompromis.

Do unijního summitu - který je plánován na 18. a 19. února a který bude o britském návrhu reforem jednat - hodlá Cameron získat podporu Polska i ostatních členských zemí. Varšavské jednání je považováno za jedno z nejtěžších, neboť Poláci v Británii tvoří nejpočetnější skupinu cizinců ze zemí EU a omezení dávek je ve Varšavě politicky citlivým tématem.

Cameron dnes zdůraznil, že obě země mají řadu společných zájmů, přičemž vedle posilování hospodářského růstu a konkurenceschopnosti evropských zemí se zmínil o zajištění bezpečnosti východních států NATO před možnou ruskou hrozbou. Pro Varšavu je to důležitá otázka a někteří představitelé polské vlády před časem hovořili o variantě výměny souhlasu s omezením dávek za britskou podporu posílení aliančních vojsk v Polsku.

Zatímco Cameron ani Szydlová po setkání s novináři nemluvili, své navazující jednání s britským premiérem komentoval předseda vládní strany Právo a spravedlnost Kaczyński, který ho označil za polský úspěch. "Polsko popravdě získalo velmi mnoho, především v otázce sociálního zajištění Poláků, kteří už v Británii jsou," řekl po setkání ve varšavském hotelu Bristol muž označovaný polskými médii za faktického šéfa kabinetu.

S Cameronem se prý shodl, že kritika Bruselu týkající se rázných změn polských zákonů o ústavním soudu či veřejnoprávních médiích je neopodstatněná. Jednali prý rovněž o posilování východního křídla NATO.

Cameron hodlá reformu v případě jejího schválení členskými zeměmi EU využít v referendu o setrvání Británie v unii. Britský ministerský předseda slíbil referendum do konce příštího roku, ale podle britských médií se je chystá vyhlásit zřejmě již na letošní červen.

Související

Více souvisejících

David Cameron Beata Szydlová EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy