Uprchlická krize se obrací proti médiím, v Německu roste počet útoků na novináře

Berlín - Sociolog Martin Hoffmann z lipského Střediska pro svobodu tisku dnes upozornil, že v Německu roste nepřátelství vůči médiím a přibývá útoků na novináře. Některé redakce už si dokonce najímají ochranku.

"K útokům na novináře docházelo i v minulosti. Byly to však útoky na konkrétní autory nebo média a byly reakcí na konkrétní články, zpravidla o činnosti krajní pravice," řekl Hoffmann. "Nyní tyto útoky mají novou kvalitu. Nepřátelství je směřováno obecně proti všem novinářům, bez ohledu na to, pro koho pracují," řekl.

"Zatímco v roce 2014 bylo celkem deset útoků na novináře, v roce 2015 jich bylo přinejmenším 49, a toto číslo ještě není konečné," řekl Hoffmann. Ke zvýšení počtu útoků podle něj přispělo hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

Většina útoků se stala v Sasku, kde je Pegida nejsilnější, podle Hoffmanna k nim ale dochází i v jiných částech Německa. Obětí jsou nejčastěji kameramani a fotografové, protože se mnoho lidí nechce dostat do zpráv jako jedna z tváří v davu na protiislámské demonstraci.

Zdroj: YouTube

Na útoky už reagovala některá německá média. Televizní a rozhlasová stanice MDR, která působí především v Sasku a v Durynsku, posílá novináře na demonstrace pouze v doprovodu ochranky.

Útoky na novináře jsou podle Hoffmanna extrémní formou vyjádření nespokojenosti části německé společnosti s obsahem zpravodajství. Ta podle něj vyplývá i z toho, že v části společnosti se v souvislosti s uprchlickou krizí posunuly názory, média však zastávají stále stejný postoj. "Lidé chtějí, aby noviny, které čtou, potvrzovaly jejich názory. Když to nedělají, začnou jejich obsah považovat za lživý," řekl Hoffmann.

Přiznal však, že zejména loni na podzim obsahovalo zpravodajství německých médií o uprchlické krizi chyby. "Názory nebyly v článcích dostatečně odlišeny od zpravodajství. Navíc se možná až příliš akcentovaly pozitivní stránky imigrace, zpravodajství nebylo neutrální," řekl.

Související

Více souvisejících

Německo novináři Pegida

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy