EU skončí, je to nevyhnutelné, tvrdí analýza

Washington – S blížícím se referendem Velké Británie o setrvání v Evropské unii se často mluví i o osudu Evropské unie jako takové. Analýza společnosti Stratfor nastiňuje, jaká EU čeká budoucnost.

EU nevyhnutelně selže

Analýza se domnívá, že projekt jednotné Evropy byl odsouzen k zániku hned od samého počátku. „Evropa je kontinent rozdělený geografickými bariérami. Poslední dvě tisíciletí strávila nejen vedením obrovských a neustálých vnitřních válek, ale také sepisováním záznamů, aby informovali své potomky o všech křivdách, kteří jim jiní způsobili."

Ve výsledku je tak Evropa plná skupin lidí, kteří se liší svou kulturou i jazykem. „Jakýkoliv projekt, který by se je snažil během pouhých 70 let stmelit do jednotného státu, byl už ze své podstaty odsouzen k záhubě. Nevyhnutelně by narazil na nepřekonatelně velký nacionalistický odpor a projekt by se eventuálně zastavil. To je chvíle, ve které se nyní nacházíme."

Podle analýzy se příčiny krizí, kterými EU opakovaně procházela a prochází, dají vždy vystopovat až k faktu, že jednotlivé země v konečném důsledku preferují své národní zájmy nad zájmy celku.

Národní identita je příliš silná

„Během probíhající migrační krize se lídři jednotlivých národů snaží uklidnit své obyvatele obcházením evropských zákonů a znovuzavedením kontrol na hranicích, aby zmenšili příliv uprchlíků na své území."

Současný vývoj událostí tak byl podle analýzy předvídatelný a povede ke konci celého systému EU v podobě, v jaké ho známe dnes. Upozorňuje ale, že není jasné, jak tento konec bude probíhat a co všechno bude zahrnovat.

„Asi nejpravděpodobnějším scénářem v tuto chvíli je, že Evropská unie přežije jako skořápka svého minulého já, kdy budou její zákony ignorovány a omezeny do té míry, že nad svými členy budou mít jen malou kontrolu."

EU v malém

I po selhání EU však podle analýzy některé státy budou udržovat bližší spolupráci než ostatní, jelikož budou mít společné cíle.

Příkladem regionu, který by i nadále udržoval velmi blízké vztahy, bude podle analýzy Benelux. Jak Belgie a Lucembursko, tak i Nizozemsko stály u zrodu celého projektu. S nimi zřejmě udrží blízké vztahy i Francie a Německo, což by se ale mohlo stát zdrojem komplikací, jelikož francouzsko-německé vztahy způsobují problémy i v současném uspořádání EU.

Tento nový evropský blok by pak zřejmě pokračoval ve vzájemné integraci a zachoval používání eura jako společné měny.

Ve vztahu k zemím Visegrádské čtyřky zřejmě Německo zaujme postoj volného pohybu zboží a kapitálu, ale nikoliv volného pohybu lidí.

Rusko by mohlo v budoucnu rozšířit svůj vliv do Polska a baltských států, jelikož je od něj neoddělují žádné přírodní hranice. To by ve výsledku mohlo rozdělit Střední a Východní Evropu na dva tábory, kdy se země více chráněné od vlivu Ruska budou soustředit na obchod, zatímco země, které by mohly pod vliv Ruska spadnout, se budou více soustředit na bezpečnost.

Skandinávské země pak nejspíš utvoří svůj vlastní blok. Jak na závěr analýza upřesňuje, Španělsko i Itálie budou ponechány na pospas vlastnímu osudu, zatímco Velká Británie by z celé situace mohla těžit nejvíce.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Stratfor evropa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy