Co čeká Evropu? Budoucnost není příliš optimistická, varuje analýza

Brusel/Washington – Dnešním dnem svět vstoupil do druhého čtvrtletí roku 2016. Analýza americké společnosti Stratfor komentuje klíčové jevy a události, které budou určovat směřování evropského kontinentu v nadcházejících třech měsících.

Uprchlická krize pokračuje

Jedním z klíčových faktorů bude pokračování uprchlické krize. „Zlepšující se počasí usnadní plavbu přes Egejské moře, což bude pobízet další migranty ze Středního východu k cestě do Řecka – a to navzdory nedávné dohodě EU s Tureckem, která si klade za cíl snížení počtu příchozích migrantů."

Jednotlivé členské státy navíc podle analýzy budou i nadále vzdorovat systému na přerozdělení uprchlíků. „Budou pokračovat unilaterální opatření jako ploty, hraniční kontroly a kvóty pro žadatele o azyl. Vzhledem k téměř úplnému uzavření hlavní balkánské cesty se někteří migranti budou snažit hledat alternativní cesty do Severní Evropy – například přes Albánii a Bulharsko," podotýká analýza.

Jak dále vysvětluje, poroste počet migrantů směřujících do Itálie díky lepšícím se klimatickým podmínkám. „Itálie zareaguje podpořením Bruselu ve snahách vytvořit celoevropské řešení migrační krize, aby došlo k zachování schengenské zóny a zvýšení přítomnosti EU ve Středozemním moři." Některé země s Itálií sousedící by ale podle analýzy mohly uzavřít své hranice.

Další osud Řecka?

Evropská unie by pak na pokračující uprchlickou krizi měla zareagovat představením plánů na vytvoření Evropské hraniční a pobřežní stráže, která by měla pomoci koordinovat operace s pohraničními jednotkami jednotlivých zemí. K jejímu vytvoření ale kvůli možným komplikacím ohledně pravomocí tohoto orgánu v nadcházejícím čtvrtletí nedojde.

Pokračovat by měly i debaty ohledně budoucnosti schengenského prostoru. Zatímco státy, přes které vede balkánská cesta, budou podle serveru trvat na pozastavení členství Řecka, Německo a Itálie jej podpoří a Řecko tak zůstane členem.

Migrační krize pak zřejmě bude mít politickou dohru v Německu. „Pozice německé kancléřky Angely Merkelové ohrožena nebude, ale špatné výsledky její konzervativní strany v březnových regionálních volbách a vzestup protiimigrační strany Alternative für Deutscheland ve vládě způsobí neshody. Merkelová se i nadále bude snažit o celounijní přístup k migrační krizi, ale žádný takový nenajde."

Brexit

Důležitým bodem v nadcházejících měsících bude i britské referendum o setrvání či odchodu z EU. Analýza tvrdí, že ať už bude výsledek jakýkoliv, jednání Británie s EU dalo nové možnosti i ostatním státům, které teď mohou předkládat nové požadavky a případně pohrozit podobným referendem.

Během nadcházejícího čtvrtletí podle analýzy v eurozóně zavládne nejistota. I nadále budou probíhat jednání o záchranném programu pro Řecko. Neklid bude pokračovat i ve Španělsku, kde podle analýzy nedojde k sestavení vlády a zřejmě tak dojde na nové volby, které by se mohly konat na konci června.

V Polsku pak bude vláda pokračovat ve zvyšování kontroly nad polským politickým systémem a ekonomikou, což se nebude líbit Západu. Budou také pokračovat populistické kroky, které podle analýzy povedou k polarizaci polské společnosti a znovu začnou protivládní protesty. Vláda si ale kontrolu nad situací udrží.

Polsko také bude požadovat větší vojenskou přítomnost NATO ve východní Evropě a bude se snažit o větší spolupráci v rámci Visegrádské čtyřky. Stále silnější by také mohly být debaty o blížícím se hlasování ohledně prodloužení protiruských sankcí, které by mělo proběhnout v červenci.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa EU (Evropská unie) Stratfor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy