Nechceme islám ani NATO, zní z AfD. Co Německo čeká?

Berlín – Německá strana Alternativa pro Německo (AfD – Alternative für Deutschland) překvapila celou Evropu, když v březnových volbách porazila CDU (Křesťanskodemokratickou unii) Angely Merkelové. Bruselský týdeník Poolitico Europe nahlédl do pozadí a struktury této politické strany.

Kdo je AfD?

AfD byla založena v roce 2013 jako strana, která protestovala proti EU a jejím záchranným balíčkům pro krachující země. Požadovala mimo jiné také zrušení eura v Německu. V současnosti se ale soustředí zejména na problematiku uprchlíků a radikálního islámu.

Jak týdeník poukazuje, tento víkend strana pořádá ve Stuttgartu národní shromáždění, kde by se mělo mimo jiné jednat o dalším směřování strany, politickém programu a rolích jednotlivých členů, kteří mezi sebou soupeří.

Hlavní osobou v AfD je v současnosti Frauke Petryová, která se do čela strany dostala minulý rok v létě. Nahradila tak Bernda Luckeho, který ze strany odešel kvůli jejím rostoucím pravicovým tendencím.

Týdeník ale varuje, že ačkoliv se v minulosti v rámci strany těšila silné podpoře, dnes její pozice už není tak jednoznačná.

Neshody vedení

„V říjnu roku 2015 Petryová podráždila konzervativní část strany, která podporuje tradiční rodinné hodnoty, když oznámila, že se s manželem rozešli a že je nyní ve vztahu s Marcusem Pretzellem, europoslancem a členem strany," podotýká týdeník a dodává, že se svůj vztah nijak nesnažili tajit a otevřeně jej oznámili v rámci interview v magazínu Bunte.

Její odpůrci se toho podle týdeníku snaží využít a tvrdí, že nedokáže přijmout kritiku. Varují také, že je ve své pozici stále více autoritářská.

Ačkoliv je Petryová nejvíce vidět, ve skutečnosti má na stranu podle týdeníku největší vliv Alexander Gauland, zástupce předsedy strany. Ten by se v budoucnu mohl pokusit rozšířit zahraniční spolupráci AfD s dalšími podobnými evropskými hnutími, jako je například francouzská Národní fronta.

Další důležitou osobností je zástupkyně předsedy Beatrix von Storchová, která proslula zejména svými kontroverzními a ostrými výroky. Podle týdeníku například uvedla, že by se mělo střílet po lidech, kteří ilegálně vstoupí do Německa, i kdyby šlo o ženy a děti.

Islám v Německu

Podporuje také tradiční rodinné hodnoty a na shromáždění tento víkend se zřejmě bude snažit prosadit, aby strana oficiálně prohlašovala, že islám není slučitelný s německou ústavou. To se jí podle týdeníku zřejmě povede.

Beatrix von Storchová není jedinou vrcholnou političkou z AfD, která před islámem varuje. Jörg Meuthen, regionální lídr, například varuje před „zákeřnou islamizací", i když uznává, že svoboda vyznání je součástí německé ústavy.

Jak týdeník dále podotýká, politika AfD se ale netočí jen kolem islámu a uprchlíků. Markus Frohnmaier, který vede organizaci strany pro mladé, Mladá alternativa, prosazuje větší příklon k Rusku a obhajuje také kontroverzní anexi Krymu, která podle něj byla „činem nezávislosti".

S větší kooperací s Ruskem a odklonem od Spojených států pak podle týdeníku souhlasí i Björn Höcke, další regionální lídr strany, který se netají ani svými vazbami na ultrapravicové hnutí PEGIDA. Nedávno například také navrhl, že by Německo mělo odejít z NATO.

Související

Více souvisejících

Německo politika Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 9 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 15 hodinami

včera

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy