Pravice se šikuje proti Ficovi, dvě strany založily opoziční radu

Bratislava - Strany Svoboda a Solidarita (SaS) a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti-NOVA (OLaNO-NOVA) chtějí vytvořit alternativu ke stávající vládě premiéra Roberta Fica. Vytvořily proto takzvanou opoziční radu.

SaS a OLaNO ve volbách získaly dohromady 40 poslanců ve 150členné sněmovně. Mají tak dostatek hlasů například na svolání mimořádné schůze parlamentu.

"Budeme se pravidelně setkávat, budeme koordinovat naše aktivity tak, abychom po nejbližších parlamentních volbách byli připraveni převzít odpovědnost na Slovensku a konečně vládnou čestně," řekl šéf SaS a europoslanec Richard Sulík. Ten se po březnových parlamentních volbách neúspěšně pokusil sestavit širokou vládní koalici stran pravého středu.

Dohoda o opoziční radě podle Sulíka zatím neznamená vytvoření stínové vlády k úřadujícímu koaličnímu kabinetu. Do budoucna není vyloučeno rozšíření spolupráce o další opoziční strany s výjimkou krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

"Lidé potřebují naději, že vláda tohoto slepence, zlodějů a oligarchů nebude trvat věčně," uvedl lídr OLaNO-NOVA Igor Matovič, který v minulosti ostře vystupoval proti předchozí jednobarevné vládě sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Fica.

Matovič spolupracoval s SaS již v minulosti. V roce 2010 se spolu se třemi kolegy z tehdejšího sdružení OLaNO dostal do sněmovny z posledních míst kandidátky SaS. Kvůli vzájemným rozporům ale strana před pěti lety ze svého poslaneckého klubu Matoviče vyloučila. Matovič pak založil hnutí OLaNO.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Richard Sulík

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy