Pokud Britové zůstanou v EU, Londýn očekává rychlé reformy v osmadvacítce

Lucemburk - Pokud se Britové v referendu 23. června vysloví pro setrvání v EU, Londýn očekává rychlé prosazení změn ve fungování osmadvacítky, které v únoru dojednal britský premiér David Cameron.

Novinářům to dnes před jednáním se svými kolegy z ostatních zemí osmadvacítky řekl britský ministr zahraničí Philip Hammond. V únoru na summitu EU se předsedové ostatních států a vlád unie s Cameronem dohodli nově upravit postavení Británie v unii. Země se podle této dohody mimo jiné nestane součástí "evropského superstátu," pro migranty z EU budou platit nové a tvrdší podmínky, Británie také nikdy nemusí přijmout měnu euro.

Ačkoliv možný brexit (britský odchod z EU) není oficiálně na programu dnešní ministerské rady, jedná se podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o klíčové téma v zásadě všech setkání na jejím okraji. Také podle jeho slovenského kolegy Miroslava Lajčáka je dnešní ministerské jednání "velmi pod vlivem" dění okolo britského referenda. "Chodby a zákulisí je skutečně plné rozhovorů o tom, co bude v pátek," podotkl.

Ministři zahraničí zemí EU se už shodli, že společnou reakci budou hledat hned v pátek v Lucembursku na schůzce ministrů odpovědných za všeobecné záležitosti. Ta vždy předchází unijním summitům, jejichž program obvykle připravuje. "Všude říkám, že jsme proti tomu, aby jakýkoli výsledek vedl k fragmentaci Evropské unie," poznamenal dnes Zaorálek.

"Věřím, že bychom odchodem přišli o více než jen o jednu zemi. Ztratili bychom společnou historii a tradici. Británie v EU pro nás je a vždy byla důležitá," prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Hammond očekává "na každý pád" velmi těsný výsledek. Připomněl, že pokud se Británie rozhodne pro vystoupení, nebude cesty zpět. Při případné opětovné snaze stát se členem EU by totiž musel Londýn souhlasit s věcmi, jako je členství v eurozóně či v schengenském prostoru bez kontroly vnitřních hranic, které se nyní Británie netýkají.

Související

Více souvisejících

Brexit Philip Hammond (šéf britské diplomacie) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy