Londýn - Británie zažívá poslední den kampaně odpůrců i příznivců členství v Evropské unii. Jak naznačují průzkumy, výsledek hlasování bude velmi těsný.
Ve čtvrtek se až 46,5 milionu voličů vydá do volebních místností odpovědět na otázku, zda si přejí zůstat součástí evropského bloku.
Do vraždy prounijní poslankyně Jo Coxové, která se odehrála minulý čtvrtek, sondáže naznačovaly vedení kritiků Evropské unie. Poté ale začal posilovat tábor usilující o setrvání ve svazku s Bruselem. Sázkové kanceláře dlouhodobě očekávají vítězství zastánců unie.
Vypsání referenda slíbil britský premiér David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli. V únoru se premiér dohodl se šéfy států a vlád EU na nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem a nyní vede kampaň za pokračování členství své země v unii.
Za odchod z unie bojují vedle protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage i mnozí Cameronovi spolustraníci, především bývalý londýnský starosta Boris Johnson či ministr spravedlnosti Michael Gove.
Otázky ekonomiky a imigrace dominovaly dosud největší televizní debatě před čtvrtečním referendem. Zatímco stoupenci brexitu tradičně argumentovali především heslem "získáme zpět kontrolu" v otázkách imigrace, zastánci setrvání zdůrazňovali ekonomické výhody členství v EU.
Mediálně nejznámějšími tvářemi soupeřících táborů byli v debatě uspořádané televizí BBC labouristický londýnský starosta Sadiq Khan (setrvání) a jeho konzervativní předchůdce ve funkci Boris Johnson (odchod). "Jestliže se rozhodneme pro odchod, bude to nadobro," prohlásil na úvod debaty Khan, podle něhož jsou všichni experti zajedno, že Británii bude lépe uvnitř unie.
Labouristická poslankyně Gisela Stuartová naopak zdůraznila, že EU se z hezkého snu změnila v "noční můru". "Pokud bychom dnes nebyli v EU, hlasovali bychom pro připojení?" začala jedna z mála zastánkyň odchodu z unie ve své straně debatu řečnickou otázkou. Kdo by v současnosti nechtěl vstoupit, ať se ve čtvrtek vysloví pro odchod, řekla.
V londýnské Wembley Areně se na poměry televizních debat sešlo nevídaných 6000 diváků, před nimiž trojice zástupců každého z táborů debatovala o třech tematických okruzích: ekonomice, imigraci a roli Británie ve světě.
V ekonomice zástupci obou stran řešili například to, zda bude Británie po odchodu znevýhodněna novými cly a poplatky. Jeden z nejviditelnějších zastánců odchodu Johnson prohlásil, že Němci by museli být "šílení", kdyby uvalili cla na obchod s Británií. Zastánce setrvání několikrát obvinil z toho, že straší Brity ekonomickou katastrofou, která ale podle něho v případě brexitu nenastane. Khan se nato Johnsona zeptal, zda naslouchá lidem, kteří se nejvíce obávají právě potenciálních dopadů odchodu na britskou ekonomiku.
Jedním ze zásadních témat, která budou voliči u uren řešit, bude imigrace. Stoupenci brexitu v debatě opakovali svá dlouhodobá stanoviska, že jen mimo unii bude moci Londýn kontrolovat příliv imigrantů. Když jejich počet klesne, zůstane podle nich pro Brity více pracovních míst, budou snadněji dostupní lékaři a sociální služby. Nato kontrovala skotská konzervativní poslankyně Ruth Davidsonová, kterou řada komentátorů označila za nejpřesvědčivější z šestice diskutujících, že žádné z těchto tvrzení není podloženo fakty. Čísla předkládaná ekonomy podle ní tvrdí pravý opak.
V otázce imigrace došlo i na Turecko, jehož přístupové rozhovory s Bruselem použil několikrát Johnson jako argument pro vystoupení, neboť s Tureckem uvnitř EU podle něho hrozí masový příliv migrantů. Khan oponoval, že vzhledem k tempu, kterým rozhovory probíhají, se Turecko dostane do EU "nejdříve v roce 3000" a vyhrožovat uprchlíky v této souvislosti podle něho není férové.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , EU (Evropská unie) , Sadiq Khan
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák