Londýn - Britský premiér David Cameron dnes uvedl, že považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy za suverénní rozhodnutí. Odmítl také úvahy o opakování referenda ve Skotsku.
Cameron oznámil, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU a že chce v nadcházejících týdnech spolupracovat se svými unijními partnery. Žádné okamžité změny nečekají ani občany unijních zemí, kteří v Británii žijí, to samé se týká i Britů v EU. "Británie zůstává členem EU, dokud neodejdeme," sdělila mluvčí.
Cameronova vláda nyní ustaví nový orgán, jehož úkolem bude příprava na odchod z Evropské unie. Součástí úřadu budou představitelé z ministerstva zahraničí i financí. Cílem je pro nového premiéra položit základy k odluce s Bruselem.
Podle Camerona není žádný důvod, aby Skotsko uspořádalo nové referendum o své nezávislosti. To přitom nevyloučila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová s tím, že není možné přinutit Skoty k odchodu z EU, když si přejí setrvání v evropském bloku. Cameron je ale toho názoru, že důvody k udržení společného státu se Skoty jsou stejně silné, jak se ukázalo v referendu před rokem a půl. Také odmítá, že by Edinburgh mohl odluku s Bruselem vetovat, protože o odchodu z EU rozhodlo celé Spojené království.
Stát, který chce odejít, musí svůj záměr formálně oznámit, nestačí tak pouhá informace o výsledku referenda. Podle informovaného unijního činitele může být oznámením dopis předsedy vlády šéfovi Evropské komise Donaldu Tuskovi nebo také jednoznačné ústní vyjádření předsedy vlády dané země učiněné před všemi dalšími šéfy států a vlád přímo na summitu EU.
Někteří britští představitelé v minulých měsících nadhazovali možnost neformálních diskusí o dalším postupu ještě před formálním spuštěním celého procesu. EU ale nyní dává najevo, že s takovou možností nepočítá. Podle diplomatů je to v zásadě jediná možnost jak na britskou stranu tlačit, aby s formálním spuštěním článku 50 neotálela.
Psali jsme: Víme, že nás nechcete, ale Francie nás už nezadrží. Migranti z Calais se chystají do Británie Brexit? Seznam největších předvolebních lží a mystifikacíSamotná vyjednávání jménem EU velmi pravděpodobně povede Evropská komise. Neexistuje však precedens, a tak není úplně vyloučen ani jiný vývoj. Věc řeší článek 218(3) unijní smlouvy, který dává členským zemím možnost jmenovat i jiného vyjednavače.
Cílem je dohoda o aranžmá odchodu dané země z EU s přihlédnutím k jejím budoucím vztahům s unií. Základním údajem, na kterém se budou muset ve stávající situaci obě strany shodnout, tak je samotné faktické datum brexitu, tedy okamžiku, kdy pro Británii a v Británii přestane platit unijní právo.
Otázkami k řešení budou zřejmě také nejrůznější přechodná období, například pro přístup na jednotný trh či pro další spolupráci v boji s terorismem a v řadě jiných oblastí. S dosaženou dohodou musí souhlasit Evropský parlament. Velmi pravděpodobně budou moci o věci hlasovat také britští europoslanci.
Poté o uzavření dojednané dohody rozhodují členské země takzvanou superkvalifikovanou většinou - pro text se tedy musí vyslovit nejméně 72 procent států představujících zároveň nejméně 65 procent jejich populace. Vystupující země nehlasuje.
Pokud se dohodu o mechanismu vystoupení nepodaří dojednat dva roky poté, co země aktivuje článek 50, její členství v EU automaticky končí. Ostatní země se však mohou s odcházejícím státem domluvit na potřebě prodloužení doby potřebné k dokončení "rozvodových rozhovorů". Samotnou dohodu o vystoupení členské státy "zbytkové EU" ratifikovat nemusí.
Důsledkem dohody o odchodu však bude přinejmenším praktická změna základních unijních smluv - byť třeba jen článku 52, kde je seznam států, kterých se smlouvy týkají. Takové změny už ratifikaci podléhají.
Článek 50 také uvádí, že pokud by se země rozhodla do EU vrátit, platí pro ni stejné podmínky jako pro kterýkoliv jiný stát usilující o členství. Před skotským referendem o nezávislosti v roce 2014 upozorňovala tehdejší Evropská komise, že samostatné Skotsko by bylo ve stejné pozici.
Související
Britský ministr zahraničí Cameron se stal obětí podvodu. Napálili ho falešným hovorem
Británie se k USA nepřidá. Zákaz prodeje zbraní Izraeli odmítá
David Cameron , Brexit , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek