Orbán a Renzi nejsou s výsledky bratislavského summitu spokojeni

Bratislava - Se závěry summitu, který se uskutečnil v Bratislavě, není spokojen maďarský premiér Viktor Orbán, ani jeho ilalský protějšek Metteo Renzi. Podle Orbána se nepodařilo změnit "sebezničující a naivní" politiku, kterou unie zastává v migrační krizi. Renzi upozornil, že zástupci 27 zemí EU bez Británie nijak nepokročili v řešení migrační krize, což byl jeden ze stěžejních námětů probíraných ve slovenské metropoli. Za jediný úspěch označil schválenou podporu pro Bulharsko.

"(Summit) byl celkově bezvýsledný, protože se nepodařilo změnit imigrační politiku Bruselu," řekl Orbán na tiskové konferenci po vrcholné schůzce. "V unii nadále převládá stejná sebezničující a naivní imigrační politika jako dřív. Dokonce i teď se pořád ještě mluvilo více o urychlení rozdělování (uprchlíků) než o zastavení migrantů na hranici schengenského prostoru," citovala Orbána agentura DPA.

Podle předsedy maďarské vlády je nutné, aby Německo zavedlo pevný strop pro počet migrantů, které je ochotno přijmout. Pokud to Berlín neučiní, bude Evropa nadále přitahovat velké množství lidí, soudí Orbán. "V tomto směru se musí něco stát," řekl.

Stanovení horní hranice pro počet přijímaných běženců odmítá německá kancléřka Angela Merkelová. Někteří němečtí právní odborníci podotýkají, že něco takového ani není možné, protože právo na azyl pro politicky stíhané je zakotveno přímo v německé ústavě.

Podle Renziho summit "nebyl úplnou ztrátou času", ale popisovat dnešní opatření vůči migraci jako krok kupředu "vyžaduje představivost hodnou slovních ekvilibristů". Renzi dokonce odmítl sdílet po vrcholné schůzce pódium s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem na závěrečné tiskové konferenci, protože "nesdílí stejné závěry".

Itálie letos čelí opět vysokému přílivu přistěhovalců z Afriky a v podstatě nemá proti příchodu běženců obrany, protože v moři je podle mezinárodních zákonů a etických pravidel po zachycení musí převážet na nejbližší evropské, tedy italské území.

Shoda v Bratislavě na potřebě ochrany vnějších hranic EU tak z tohoto pohledu vypadá bezzubě a závisí na dobré vůli tranzitních zemí, jako jsou Turecko nebo Libye. S oběma státy je ale komunikace komplikovaná. Zatímco Ankara zatím jakžtakž dodržuje březnovou dohodu s EU o zastavení proudu běženců, zároveň vyhrožuje jejím vypovězením, pokud unie do konce roku nezajistí pro Turky bezvízový styk.

Summit se příliš nevěnoval otázce hospodářské politiky, v níž mimo jiné Itálie nebo hluboce zadlužené Řecko usilují o opuštění úsporných opatření. Renzi si postěžoval, že politika úsporných opatření EU jednoznačně selhala. Podle něho je zapotřebí nových přístupů k tomu, aby se obnovil růst.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán Matteo Renzi EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy