Schäuble se bouří proti Bruselu. Nelíbí se mu výtky Evropské komise

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se dnes ohradil proti středečnímu doporučení Evropské komise. Ta podle německého politika nemá právo určovat, v jakém rozsahu mají vlády členských zemí Evropské unie manévrovat se svými rozpočty.

Komise v podstatě vyzvala Německo k většímu utrácení, když doporučila eurozóně jako celku uvolnění veřejných financí v rozsahu 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To má podle komise přispět k podpoře reforem a hospodářského růstu.

Schäuble připomněl, že je Berlín, stejně jako komise, vázán evropskými zákony. „Pakt stability říká, že komise posuzuje rozpočty členských států. Komise se místo toho vyjádřila k fiskálnímu manévrovacímu prostoru eurozóny a k tomu nemá mandát," řekl Schäuble na akci, kterou v Berlíně pořádal list Süddeutsche Zeitung.

Ve výroční analýze komise Německo výslovně nejmenovala. Protože se ale Francie, Itálie a Španělsko pohybují na hranici povolených deficitů, má z velkých zemí eura prostor pro zvyšování veřejných výdajů a uvolnění rozpočtů pouze Berlín.

Podle Schäubleho je nutné držet se unijního Paktu stability a růstu, který stanovuje mantinely rozpočtovým deficitům a nařizuje postupné snižování deficitů, protože je to v zájmu ochrany eura. Ministr tím podle agentury Reuters narážel na to, že komisi vnímají mnohé severoevropské země jako příliš vstřícnou k porušování paktu zeměmi jižní Evropy.

Německo požadavky paktu na snižování deficitů plní od roku 2012 více než musí, a od roku 2013 dokonce vede rozpočtové přebytky. Komise proto Berlínu opakovaně doporučuje, aby Německo zvýšilo domácí výdaje, což by podpořilo ekonomiku celé eurozóny a snížilo závislost německé ekonomiky na vývozu.

„Nežádáme o větší utrácení všechny členské státy. Ovšem ty země, které by to v zájmu přiměřené fiskální pozice celé eurozóny dělat měly, by neměly být překvapeny," řekla na slova německého ministra mluvčí komise Annika Breidthardtová.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Německo Wolfgang Schäuble

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy