Praskne to a do Evropy přijdou miliony migrantů najednou? Evropě hrozí černý scénář

Atény - Dohoda s Tureckem o výměně migrantů je vrtkavá a může se každou chvíli zhroutit. Evropa se proto musí připravit na obří vlnu migrantů, která může prakticky ze dne na den opět rozproudit balkánskou trasu. Uvedl to německá magazín Der Spiegel.

Podle informací Der Spiegel plánuje evropská agentura Frontex rozmístit své příslušníky na řeckomakedonských hranicích. Zpočátku jich má být kolem 60 a měli by být do akce nasazeni v lednu a v únoru 2017.

Řecké úřady připustily, že tento krok je reakcí EU na rostoucí obavy, že by Turecko mohlo vypovědět dohodu o uprchlících a balkánskou trasu by opět zaplavili uprchlíci.

Podle magazínu proběhnou dvě velké operace. První s názvem "Operation Focal Point 2017" se zaměří na pasové kontroly na oficiálních hraničních přechodech.

V rámci druhé operace "Flexible Operational Aktivity 2017" mají být posíleny hlídky na hranicích Řecka a Makedonie, aby se zabránilo jejich nelegálnímu překračování. Příslušníci Frontexu by se také migrantů mohli ptát na jejich původ a zjišťovat, jak se do Evropy dostali.

Psali jsme:
Uprchlíci dostanou byty a my nic? Chudí lidé se bouří proti úřadům Summit EU zhodnotí, zda dohody s Afrikou pomáhají řešit migraci Dlouhá a vysoká zeď proti imigrantům v Calais je dokončena
 

Frontex informace magazínu odmítl potvrdit. Uvedl, že v současné době plánuje mise v příštím roce a dokud je členské státy neschválí, nemůže poskytovat další informace. Vyjádřit se nechtěla ani řecká strana.

Z policejního dokumentu, který má Spiegel k dispozici, ale vyplývá, že příslušníci Frontexu by mohli být rozmístěni i na řeckoalbánských hranicích. Zatím působili pouze na severních hranicích Řecka, kde registrovali migranty. 

Od migrační dohody uzavřené před osmi měsíci mezi EU a Tureckem Ankarou dorazilo do Řecka přes 17.000 lidí, z nichž polovinu tvoří syrští uprchlíci. Vráceno bylo jen necelá tisícovka osob, většinou ekonomických migrantů z Pákistánu a Bangladéše.

Především na ostrovech ve východní části Egejského moře, kam se z Turecka dostávají nejdřív, jsou tábory přeplněné. V současnosti tam je 15.900 běženců a migrantů a každý měsíc jich přibude 2500. Před uzavřením dohody jich tolik přibývalo prakticky denně.

Experti i úředníci se podle agentury Reuters shodují, že aby dohoda mohla v dlouhodobém horizontu fungovat, musejí být migranti vraceni do Turecka ve větších počtech. Když totiž bude existovat naděje, že v Řecku nakonec zůstanou, budou přicházet zástupy dalších.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Frontex EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy