Visegrád si přeje reformu EU, vadí mu problém kvality potravin

Varšava - Premiéři čtyř zemí visegrádské skupiny, Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, dnes ve Varšavě schválili společné stanovisko k budoucnosti Evropské unie - přejí si reformu společenství při rovnosti všech členů. Kromě toho vyzvali Evropskou komisi, aby věnovala větší pozornost problému rozdílné kvality potravin v různých unijních zemích.

Prohlášení se společným stanoviskem k budoucnosti EU hodlají šéfové vlád skupiny V4 předložit na unijním summitu koncem března v Římě. Na této schůzce vedoucích představitelů unie a členských států chce předseda EK Jean-Claude Juncker zahájit debatu o dalším vývoji společenství poté, co ho opustí Británie.

"Pro nás je velmi důležité, aby reformy EU byly založené na rovnosti zájmů všech členských států," zdůraznila na tiskové konferenci po skončení visegrádského summitu polská premiérka Beata Szydlová. Diskuse o budoucnosti by se podle ní neměly točit jen kolem větší či menší integrace, ale především by měly mířit ke zlepšení unie. V této souvislosti se zjevným nádechem kritiky poznamenala, že evropské instituce by se měly zabývat reálnými problémy.

"V prohlášení V4 je jasný důraz na udržení společného evropského trhu a na jeho další prohlubování. Je tam jasný důraz na udržení schengenského prostoru, který garantuje volný pohyb... Je tam také jasný důraz na ochranu a obranu vnější evropské hranice. A je tam také silný důraz na udržení soudržnosti v rámci Evropské unie," vyzdvihl český premiér Bohuslav Sobotka priority společného stanoviska visegrádské čtyřky k budoucnosti unie.

Stejně jako ostatní přítomní premiéři - vedle Szydlové slovenský Robert Fico a maďarský Viktor Orbán - označil za vážný problém otázku dvojí kvality potravin a zatím nedostatečnou reakci Bruselu na již dřívější opakovaná upozornění na tuto skutečnost. "Obávám se, že Evropská komise tento problém podceňuje a je to chyba," řekl Sobotka. Vyjádřil přitom naději, že dnešní setkání V4 bude pro komisi "určitým budíčkem" a že komise začne tomuto tématu věnovat náležitou pozornost.

"Nelze souhlasit s představou, že jsou snad tady občané první a druhé kategorie. Že pro část občanů se nabízí zboží, které je prvotřídní, a pro část evropských občanů se nabízí zboží, které má stejnou značku, stejný obal, je třeba od stejného výrobce, a přitom je méně kvalitní. S takovouto praxí se v žádném případě nesmíme smířit," zdůraznil český premiér.

Již před českými novináři na dotaz ČTK nevyloučil, že Česko by se mohlo - pokud Evropská komise zůstane v příštích týdnech až měsících nečinná - přidat k nápadu slovenského premiéra Roberta Fica spustit petici, aby milion podpisů přiměl unijní exekutivu konat. Podle Sobotky by mohlo opět jít o společnou visegrádskou akci. "Toto je téma důležité pro občany," zdůraznil, "určitě budeme v této věci spolupracovat".

Potvrdil, že se V4 naopak neshodla v pohledu na pokračování Donalda Tuska v roli předsedy Evropské rady. Zatímco Polsko je proti, Česko podle Sobotky polského politika podporuje, a to jak kvůli dosavadní dobré zkušenosti s ním, tak i proto, že Tusk je jediný představitel nových členských států v čele institucí EU.

"Pokládám za velký úspěch, že je tam Polák, protože je to člověk ze sousední země, ze střední Evropě a V4. Tusk nám v uplynulých letech hodně pomáhal," řekl.

Sobotka zdůraznil, že je důležité, aby střední a východní Evropa tuto pozici neztratily. Dodal, že české stanovisko sdílí Slovensko, zatímco maďarský postoj je mezi polským a českým stanoviskem, Tusk však má podporu v "drtivé většině" členských států EU.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka visegradská čtyřka EU (Evropská unie) Beata Szydlová potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy