EU zachráněna? Ne na dlouho, varuje analytik

MAGAZÍN - Skutečnost, že se Straně pro svobodu Geerta Wilderse nepodařilo získat v uplynulých nizozemských volbách tolik hlasů, kolik se očekávalo, samo o sobě neznamená, že širší společenská nespokojenost v Holandsku i napříč celou Evropou zmizela. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server CNN politický analytik a konzultant Pieter Cleppe, který v současnosti působí jako ředitel bruselského think tanku Open Europe.

Příliš velký extrém

"Neměli bychom zapomínat, že během své kampaně se Wilders ani nesnažil sám sebe umírňovat, na rozdíl od například Marine Le Penové, vůdkyně francouzské Národní fronty," konstatuje odborník. Připomíná, že politik v únoru nazval marocké přistěhovalce "odpadem", ačkoliv byl o pouhé dva měsíce dříve usvědčen z podněcování diskriminace vůči této skupině obyvatel.   

Wildersův styl tak mohl znamenat ztrátu hlasu lidí, pro něž byl zkrátka příliš extrémní, naznačuje analytik. Dodává, že toto však může být součást Wildersovy záměrné strategie s cílem ovlivňovat politický diskurs opozice, přičemž politik byl v tomto směru doposud do jisté míry úspěšný.

 

Nejenže se nizozemský premiér Mark Rutte během kampaně uchýlil k tvrdým výrokům vůči přistěhovalcům - v lednu napsal otevřený dopis imigrantům, v němž vyzval ty, kteří se "nechovají normálně", k odchodu -  ale den před volbami došlo i ke konfrontaci předsedy vlády s Tureckem, spojencem Holandska v rámci NATO, poukazuje Cleppe. Odkazuje na incident, kdy nizozemské úřady zakázaly tureckému ministru zahraničí vstup do země a podle tureckých médií vykázaly i tureckou ministryni pro rodinné záležitosti poté, co ji bylo naznačeno, že není vhodné, aby pronesla úvodní řeč na tureckém generálním konzulátu v Rotterdamu.  

"Jeho použití pojmu normální je z pohledu občanských svobod sporné, ale Rutteho postoj se dočkal široké podpory napříč politickým spektrem," přiznává odborník. Připouští také, že mezinárodní právo umožňuje hostitelské zemi kdykoliv a z jakýchkoliv důvodů označit jakéhokoliv člena diplomatické mise za nežádoucí osobu, avšak podle Cleppeho názoru by nizozemský kabinet nikdy nezašel tak daleko, nebýt Wilderse.

Okázalost sympatie Bruselu nepřinese   

Další dvě tradiční nizozemské strany hlavního proudu, Křesťanskodemokratická výzva a Strana práce, zase přijaly kritičtější stanoviska vůči EU a v důsledku toho bude těžší přimět holandskou vládu, aby souhlasila s předáním dalších pravomocí Bruselu, poukazuje expert. Nicméně dodává, že euroskeptický postoj nové vládní koalice je nepravděpodobný, jelikož centrističtí Demokraté 66 a dokonce i Zelená levice, kteří takový přesun pravomocí podporují, mají dobrou šanci na vstup do kabinetu, spolu s křesťanskými demokraty a Rutteho euroskeptičtější středopravicovou Lidová strana pro svobodu a demokracii.

Popularita sil vymezujících se proti establishmentu v Nizozemsku se dá podle analytika vysvětlit nejen rozsáhlými zásady EU do vnitřních záležitostí členských států či odporem vůči politické globalizaci, kterou je však třeba jasně odlišit od globalizace ekonomické. Klíčové jsou také nekontrolované masové přistěhovalectví, nedostatečná integrace existujících menšin a islámský terorismus, navíc nizozemský sociální stát se snaží poradit si se stárnutím populace, zdůrazňuje Cleppe.

Technické problémy rovněž v mnoha směrech naštvaly lidi navyklé na myšlenku statutu quo, tudíž i v zemi s velmi slušným ekonomickým výkonem, k němuž přispělo i přijetí úsporných opatření, mnoho obyvatel inklinuje ke zpochybňování systému, vysvětluje analytik

"Evropská unie by se od Rutteho měla poučit v tom, jak zastavit populistickou vlnu a brát obavy nespokojených vážněji," nabádá Cleppe. Doporučuje, aby se EU stala méně okázalou a zaměřovala se na oblasti, v nichž se jí daří - tedy likvidaci obchodních překážek.  

Dokud si EU bude myslet, že si dokáže získat sympatie lidí hromaděním stále větších pravomocí a peněz na centrální úrovni či upozaďováním národních a lokálních otázek, bude nadále posilovat tábor bojovníků proti establishmentu, varuje závěrem odborník.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu) EU (Evropská unie) Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická

Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy