Le Penová se dotkla temné události v dějinách Francie, je z toho pořádný rozruch

Paříž - Krajně pravicová prezidentská kandidátka Marine Le Penová popřela odpovědnost francouzského státu za hromadné zatýkání Židů v Paříži během druhé světové války. Záhy se na ni snesla kritika nejen od politických odpůrců, ale i Izraele.

Le Penová se dotkla citlivého místa při debatě o roli Francie v jedné z nejtemnějších epizod jejích dějin. Úřady v červenci 1942 soustředily 13 tisíc zadržených Židů v cyklistickém stadionu Vélodrome d'Hiver, běžně známém pod zkratkou Vel d'Hiv, odkud pak byli deportováni do Osvětimi.

Le Penová uvedla, že odpovědnost za celou akci mohou nést jen ti, kdo tehdy měli skutečnou moc, čili němečtí okupanti. "To není Francie," řekla vůdkyně strany Národní fronta.

Její političtí soupeři ihned jejích výroků využili k tomu, aby připomněli antisemitské výroky jejího otce a zakladatele Národní fronty Jeana-Marieho Le Pena. Le Penová se přitom dlouhodobě snaží stranu, kterou vede, nálepky rasistické organizace zbavit.

"Někteří lidé zapomněli, že Marine Le Penová je dcera Jeana-Marieho Le Pena. Oni se nezměnili," řekl centrista Emmanuel Macron.

Izraelské ministerstvo zahraničí vyslovilo politování nad tím, že antisemitismus "dnes opět zvedá hlavu". "To je v rozporu s historickou pravdou, jak je uvedeno v prohlášení francouzských prezidentů, kteří uznali odpovědnost země za osud francouzských Židů, kteří zahynuli během holokaustu," dodalo ministerstvo.

Související

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen židé II. světová válka Francie volby ve Francii holocaust Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy