Ve Francii poprvé zasedla nová vláda, už čelí nevybíravé kritice

Paříž - Ve Francii se dnes konalo první zasedání nové vlády konzervativce Édouarda Philippea. Prezident Emmanuel Macron se snaží stírat rozdíly mezi pravicí a levicí, zatím se mu to příliš nedaří. Až na centristy nejsou stávající velké strany, tedy Republikáni a socialisté, ze situace nadšení a své členy v kabinetu považují za přeběhlíky.

Macron prohlásil, že jednou z priorit kabinetu bude reforma trhu práce, která musí být spuštěna co nejdříve. Nezaměstnanost ve Francii je vysoká, dosahuje téměř deseti procent a postihuje nejvíce mladé lidi. Předchozí socialistická vláda se s ní vypořádat nedokázala, její plán na reformu zákoníku práce vzbudil v zemi velké protesty.

Předák pravicových Republikánů François Baroin dnes v rozhlase řekl, že Philippeův kabinet je jen "provizorní" na čtyři týdny do červnových voleb. "Jeho smyslem je získat prezidentskou většinu," řekl Baroin. Philippe v jiném ranním rozhovoru toto obvinění odmítl. "Je to vláda sestavená tak, aby vydržela," řekl premiér.

Kromě premiérského postu obdržel další politik Republikánů Bruno Le Maire funkci ministra financí. Za socialisty je v kabinetu dosavadní ministr obrany Jean-Yves Le Drian, který povede francouzskou diplomacii. Centristy zastupuje v rezortu spravedlnosti François Bayrou, který v předvolební kampani pomohl Macronovi se vyhoupnout do postavení favorita.

Podle průzkumu podpora Macronovy nové strany Republika v pohybu před volbami roste. Tím se zvětšuje i šance, že Macron získá pro své reformní plány podporu v parlamentu. Z ankety agentury Harris Interactive vyplynulo, že Republiku v pohybu chce volit 32 procent ze 4600 oslovených voličů, což je oproti předchozí sondáži z 11. května nárůst o tři procentní body.

Jiný průzkum agentury Elbe ale ukázal, že důvěra veřejnosti v nového prezidenta a premiéra na úvod jejich mandátu je nejnižší za posledních nejméně 20 let. Macronovi věří 46 procent lidí a Philippeovi 36 lidí.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron Édouard Philippe La République en marche (Republika v pohybu).

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy