Spiknutí proti východní Evropě? BBC informuje o tom, co nejvíce trápí Čechy

Praha/Londýn – Problémem dvojí kvality potravin v zemích na západě a východě Evropské unie se při interpelacích už věnoval například také Evropský parlament. Věci si všímá také britská BBC, která v té souvislosti píše o tom, že si „exkomunisitcké státy stěžují na napodobeniny potravin“.

„Když se zhroutil komunismus ve střední a východní Evropě, dříve nedosažitelné zboží zaplavilo trh. Dnes obchody a supermarkety v tomto regionu nabízejí zhruba stejné potraviny a nápoje, jako na Západě - hmatatelný a velmi vítaný výsledek globálního kapitalismu,“ uvádí BBC.

Čechům, Slovákům, Polákům a Maďarům ale začíná docházet, že štítky mohou být stejné, ale jejich obsah nemusí být. „V německém supermarketu český zákazník Petr Zedínek zvedne plechovku tuňáka a naklání ji se spikleneckým leskem v očích,“ popisuje novinář BBC Rob Cameron. Čech mu vysvětluje, že v Německu koupí levnější konzervu lepší kvality, než by koupil doma.„Obsah masa: 87 %. Zkuste najít takové párky v Česku," pokračoval Zedínek. Server popisuje, jak Zedínek a celá jeho rodina postupně naplní vozík mléčnými výrobky, uzeninami a dalšími věcmi. Podobný výlet podnikají třikrát do měsíce.

„Asi polovina aut na parkovišti má českou státní poznávací značku,“ uvádí BBC, která cituje české zákazníky nakupující za hranicemi. Ti si stěžují především na to, že identický obal skrývá v různých zemích různé výrobky. „Myslím, že je to docela smutný stav věcí. Někdy se mi zdá, že jsme jakási popelnice - to, co zbude, pošlou do České republiky,“ zlobí se jedna z českých nakupujících.

BBC připomíná, že podle právních předpisů EU potravinářské podniky mohou přizpůsobovat své produkty místním chutím, a to i v případě, že obal zůstane stejný. Ve všech případech ale musí být jasně označeny složky. „Stovky, pravděpodobně tisíce dalších rodin, odkryly to, co je podle nich spiknutí některých evropských potravinářských velkoobchodů. Není to jen vágní přesvědčení, že potraviny v západní Evropě obvykle chutnají lépe. Říkají, že identické výrobky - prodávány ve stejném obalu pod stejnou značkou - mají v zemích střední a východní Evropy mnohem horší kvalitu,“ uvádí server.

Cituje také českého ministra zemědělství Mariana Jurečku, který kvalitu potravin ukazoval na konkrétní výrobek – ledový čaj. Etiketa na lahvích je stejná v Česku i v Německu. Ale v českém je o 40 % méně extraktu čaje, a přesto je mnohem dražší než německý, upozornil Jurečka. „Nebo lunchmeat: německá plechovka vypadá stejně jako česká. Ale ta, která se prodává v Německu, je vyrobena z vepřového, a česká z recyklovaného drůbežího".

BBC také poukazuje na srovnávací studii Vysoké škole chemicko-technologické v Praze z roku 2015, kdy 30 studentů testovalo 24 produktů jako je káva, sýr, margarín, čokoláda a další, prodávané ve stejném balení v Německu a v Česku. Osm z nich, tedy 35 procent, se lišilo buď v kvalitě nebo ve složení.

Podle Jurečkových slov prodej různých potravin ve stejném balení je „amorální". Nesouhlasí tedy s tvrzení výrobců, že jsou výrobky jiné kvůli chuti zákazníků v jednotlivých zemích. Na základě toho on a jeho slovenští a maďarští kolegové shromažďují informace pro Evropskou komisi s cílem změnit tuto situaci. „Toto téma se už stalo prioritní pro země Visegrádské skupiny," uvádí BBC.

„Ne každý je přesvědčen, že si téma zaslouží tolik pozornosti. Jeden český komentátor si nedávno stěžoval, že zatímco představitelé v západní Evropy zaměřuje svou energii na řešení konfliktu v Sýrii, nebo řešení uprchlické krize, vlády ve střední Evropě se vztekají nad obsahem ořechů v pomazánkách,“ dodává BBC.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

BBC Česká republika EU (Evropská unie) Marian Jurečka (KDU-ČSL) potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy