Západ se zmenšil, postavme se Trumpovi. Z Německa zní rázná prohlášení

Berlín - V Německu se po summitu G7 a nedělním projevu kancléřky Angely Mereklové stále řeší transatlantické vztahy. Šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel (SPD) je přesvědčen, že kátkozraká politika americké vlády jde proti zájmům Evropské unie. Předseda SPD a její kandidát na kancléře Martin Schulz poznamenal, že je třeba se postavit prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Merkelová (CDU) po dvoudenní summitu G7 prohlásila, že se Evropa bude muset spoléhat více sama na sebe. Podobně se vyjádřila i dnes po setkání s indickým premiérem Naréndrou Módím. "Transatlantické vztahy jsou mimořádně důležité," podotkla. Zároveň je ale v současné situaci ještě více důvodů než jindy, "abychom náš osud v Evropě vzali sami do svých rukou." Evropa by se podle Merkelové měla také více angažovat ve světě.

Členové vládní sociální demokracie volí ještě výrazně tvrdší slova. "Kdo urychluje klimatické změny, prodává více zbraní do krizových oblastí a kdo nechce řešit náboženské konflikty politicky, ten ohrožuje mír v Evropě," míní Gabriel, podle něhož se Západ v posledních dnech o něco zmenšil. "Kdo se této politice USA nepostaví, nese spoluvinu," míní Gabriel.

Schulz v pondělí večer na stranické akci v Berlíně řekl, že je třeba "se tomuto muži (Trumpovi) se vším, za čím stojíme, postavit do cesty".

Samostatnější politiku vůči americké administrativě požadují i opoziční Zelení a Levice. Předseda svobodných demokratů Christian Lindner zase varoval před tím, aby se v současné situaci omezoval dialog se Spojenými státy.

Z německo-amerických vztahů se patrně stane i jedno z velkých předvolebních témat. Připomínalo by to situaci z roku 2002, kdy tehdejší kancléř Gerhard Schröder (SPD) i díky jasnému odmítnutí německé účasti na válce v Iráku dokázal těsně vyhrát parlamentní volby. V USA tehdy vládl republikánský prezident George Bush mladší, který tažení do Iráku prosazoval.

Související

Sigmar Gabriel, ilustrační fotografie

EU chová k Bidenovi falešné naděje, myslí si německý politik Gabriel

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem Trumpem znamenalo již jen dobré vztahy se Spojenými státy, jsou falešné. V dnešním rozhovoru se zahraničními korespondenty to prohlásil někdejší německý vicekancléř a ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Více souvisejících

Sigmar Gabriel Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Donald Trump Německo Angela Merkelová EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy