Brusel řešil média v Česku: Chrabří europoslanci TOP 09 a KSČM dělají ostudu, glosuje Babiš debatu

Brusel - V europarlamentu se dnes konala diskuse o riziku politického zneužívání médií v České republice. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes v úvodu připomněla omezené pravomoci Bruselu v otázce svobody a plurality médií. Problematika se na program schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly "Babišovy nahrávky".

Nahrávky údajně dokazují, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která šéf hnutí ANO posléze předal do svěřeneckého fondu.

Místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO) dnes prohlásil, že Babišův postup byl nepřijatelný. "Veřejně jsem to odsoudil a vyzval jej, aby vysvětlil, co přesně se stalo," upozornil s tím, že Babiš už není členem vlády. "Česká republika má funkční demokratické instituce, jejichž schopnost vypořádat se s takovýmito problémy není omezována," řekl.

Debata podle jeho názoru ale smysl měla, když ukázala, že téma nebylo něčím, čím by se měl Evropský parlament v této podobě zabývat. "Byl tam pro mne prostor i komu, abych řekl, co je pro mne na domácí české scéně to podstatné... a to je především soubor otázek o budoucnosti EU, její další vývoj, naše postavení v ní, klíčová témata reformního charakteru," řekl novinářům.

Jeho lidovecký kolega Tomáš Zdechovský míní, že se ukázala zbytečnost celé debaty. "Má smysl debatovat o svobodě médií jako celku, je třeba si připomínat důležitost plurality a nezávislosti médií v celé EU," poznamenal a připomněl situaci v italských médiích v éře premiéra Silvia Berlusconiho. Ve svém vystoupení připomněl, že Česko dlouhodobě patří mezi země, které mají velmi svobodný tisk. "Je to selektivní vnímání jedné ze zemí. Minule to bylo Polsko, pak je to Maďarsko a teď do stejného balíku hážeme Českou republiku," prohlásil s tím, že debata dělá ČR jen ostudu.

Luďek Niedermayer (za TOP 09), který vystoupil jménem evropských lidovců z EPP, upozornil, že důvodem dnešního jednání je chování "několika málo jednotlivců" a selhání několika jiných lidí v ČR. "Čtvrt století mladá demokracie a právní stát narazily na brutální sílu, se kterou někteří vrcholní politici prosazují své politické a ekonomické zájmy," míní Niedermayer. Připomněl význam veřejnoprávních médií a jejich ochrany.

Europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) v diskusi příliš smyslu neviděl. "Od počátku jsem upozorňoval na to, že nelze čekat, že Evropský parlament může vyřešit problémy s Andrejem Babišem v České republice," řekl ČTK.

Během zhruba hodinové diskuse byl jednací sál z velké části prázdný a debatu sledovalo jen několik desítek z více než 750 europoslanců. Babiš reagoval na twitteru poznámkou, že "chrabří europoslanci TOP 09 a KSČM dělají ostudu České republice. Před prázdným plénem. Přišlo asi 20 poslanců z 751. Skvělá akce."

Podle Pavla Poce (ČSSD) je třeba jasně říci, že v ČR nedochází k systematickému zneužívání médií vládou nebo jinou státní mocí prostřednictvím zákona nebo mediálních rad. "Jeden konkrétní politik - a bohužel zároveň místopředseda vlády - neodolal pokušení použít své impérium k posílení vlastní moci," poznamenal Poc.

Jan Zahradil (ODS) z frakce ECR poznamenal, že projednávání dnešního bodu je zbytečné a svoboda médií v ČR nijak ohrožena není. Na mediálním trhu existuje konkurence, nikdo nemá mediální monopol, neexistuje cenzura, novináře nikdo neohrožuje, funguje mediální legislativa, řekl. Podle Zahradilova názoru je dnešní debata především vyřizováním účtů mezi frakcemi evropských lidovců a evropských liberálů.

Za KSČM vystoupila v europarlamentu Kateřina Konečná, která upozornila, že to nebylo poprvé, kdy byl nezávislý výkon médií v některé zemi zkomplikován, či znemožněn politiky. "Případ, který tak dnes řešíme, není bohužel příliš ojedinělý a musíme si přiznat, že sami moc nevíme, jak těmto situacím efektivně předcházet," poznamenala.

Lidovecká europoslankyně, šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová z Německa, kterou Babiš za její postoj k němu trvale kritizuje, míní, že dnešní debata je výjimečná. "Tohle není o České republice nebo o lidech v Česku. Tohle je o velmi unikátním systému," poznamenala a připomněla, že její výbor se konfliktem zájmů v ČR zabývá už od roku 2014. "Jde o konflikt zájmů, který EU nemůže ignorovat," zdůraznila s tím, že Babišovy firmy získaly z evropských peněz přes 5,1 miliardy korun.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Andrej Babiš Pavel Tělička Luděk Niedermayer Jan Zahradil Česká republika Noviny / tisk Vlajky

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy