Mayová ztratila veškerou autoritu, útočí skotská premiérka. Ozvalo se také Irsko

Londýn/Dublin - Výsledky parlamentních voleb využila skotská premiérka Nicola Sturgeonová k útoku na šéfku britské vlády. Theresa Mayová podle ní přišla o veškerou autoritu a důvěryhodnost. Nový předseda irské vládní strany Fine Gael a budoucí premiér Leo Varadkar uvedl, že Londýn nemá po volbách silný mandát pro takzvaný tvrdý brexit.

Sturgeonová také přiznala zklamání nad ztrátami své vlastní Skotské národní strany (SNP), která ztratila oproti volbám v roce 2015 19 křesel v Dolní sněmovně. Získala 35 mandátů. Nyní bude SNP muset zhodnotit výsledky voleb a rozmyslet si, jak dál co nejlépe vést Skotsko kupředu. Roli ve volebním výsledku SNP hrála i otázka referenda o nezávislosti, uvedla Sturgeonová bez dalších detailů.

Pokud to bude možné, chce Sturgeonová spolupracovat s dalšími stranami, aby zbavila Konzervativní stranu premiérky Mayové moci. Británie by podle ní ale měla v reakci na výsledky voleb každopádně opustit "lhostejný" konzervativní přístup k brexitu. Nadále se chce SNP podle své předsedkyně snažit o zachován přístupu Spojeného království na společný evropský trh.

"Výsledky voleb ve Spojeném království podle mě naznačují, že (britská vláda) nemá silný mandát, aby mohla provést tvrdý brexit, což představuje příležitost pro Irsko," uvedl Varadkar, který se stal na počátku června předsedou vládní strany Fine Gael a příští týden nahradí v premiérském křesle Endu Kennyho. Varadkar se bude podle svých slov snažit o hladký průběh jednání o brexitu.

Jednání Británie o odchodu z Evropské unie by podle původního plánu měla začít 19. června. Obyvatelé Irské republiky i Severního Irska, které je součástí Spojeného království, se obávají, že by je v případě takzvaného tvrdého brexitu znovu rozdělila ostře střežená hranice.

Podle britských médií by takzvanému tvrdému brexitu mohla nyní zabránit severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která se podle všeho s Mayovou dohodla, že jejích deset poslanců v nové sněmovně podpoří menšinový konzervativní kabinet. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová totiž v minulosti několikrát řekla, že její strana je proti tvrdému brexitu.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Theresa Mayová irsko Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy