Grónsko zasáhla tsunami. Pobřeží evakuováno, několik lidí se pohřešuje

Kodaň - Kvůli nezvykle vysokým vlnám muselo dnes být částečně evakuováno západní pobřeží Grónska. Vlnobití bylo patrně vyvoláno zemětřesením o síle čtyř stupňů. Podle agentury DPA se čtyři lidé pohřešují. Zraněno bylo devět osob, z nich dvě těžce.

K otřesům došlo v sobotu večer u grónského města Uummannaq na sever od polárního kruhu. "Při zemětřesení zřejmě došlo k tektonickému zlomu, který vyvolal přívalové vlny," řekla dánské agentuře Ritzau Trine Dahlová-Jensenová, která se na kodaňském Institutu Nielse Bohra zabývá klimatem a geofyzikou. "Zemětřesení o takové síle je v Grónsku nezvyklým jevem," dodala. Nevyloučila, že otřesy se budou opakovat.

Vlna zaplavila několik vesnic. Je mezi nimi také Nuugaatsiaq, vzdálený asi 30 kilometrů od centra otřesů. Server Earthquake-Report napsal, že voda odplavila 11 domů. Čtyři lidé se pohřešují a mezi devíti raněnými jsou dva lidé zraněni těžce.

Policie neinformovala o žádných obětech či materiálních škodách. Grónská veřejnoprávní vysílací společnost KNR se ale odvolává na "věrohodné informace, podle nichž jsou na místě mrtví a ranění". "Nemohu informaci o úmrtích potvrdit," sdělil dánské televizi velitel grónské policie Björn Tegner Bay.

Dodal, že jedna z odplavených budov byla elektrárna. Z Uumannaqu a Illorsuitu jsou hlášeny záplavy. Úřady požádaly tamní občany, aby se vyhnuli pobytu v nízko položených místech.

Nuugaatsiaq leží na ostrově Qeqertarsuaq. Je to jediná tamní osada se zhruba stovkou obyvatel. Policie oznámila, že 78 z nich bylo převezeno na bezpečné místo. Pátrá po dalších 23 obyvatelích. Velitel řekl, že nejsou pohřešovaní, mohli být prý na rybolovu nebo v jiné části Grónska.

Související

Grónsko

Jaké počasí letos čeká Evropu? Vědci to dokáží určit z grónského ledovce

Nová studie naznačuje, že rychlost tání grónského ledovce může poskytnout určitý náhled na to, jaké počasí může letos v létě očekávat Evropa. Podle serveru The Guardian rozsah a intenzita nedávných jevů spojených s táním sladkovodních zdrojů naznačuje, že jih Evropy může letos zasáhnout neobvyklé teplo a sucho.
Nuuk

Velká část Grónska v příštím roce změní časové pásmo

Grónsko se přesune do východnějšího časového pásma. Od příštího podzimu se tak ostrovní země, která je autonomní součástí Dánského království, časově o hodinu přiblíží Evropě, informovala dnes agentura DPA. Oproti Kodani nebo také Praze bude mít o tři hodiny méně, zatímco nyní je časový posun čtyřhodinový.

Více souvisejících

grónsko Zemětřesení Vlny / tsunami dánsko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 46 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy