Evropu drtí jeden útok za druhým. Kolik obětí si terorismus vyžádal?

Brusel - Evropské státy se prohýbají pod náporem teroristických útoků. Některé se podaří včas zastavit, při jiných umírají jednotky či desítky lidí. Každý takový incident je tragédií sám o sobě, ale většina lidí už těsně po něm tuší, že rozhodně nebude poslední.

Liberální španělská europoslankyně Maite Pagazaurtunduaová na půdě Evropského parlamentu v Bruselu prezentovala takzvanou "Černou a bílou knihu terorismu v Evropě". Studii, která si dala za cíl zjistit, kolik lidí za poslední roky zemřelo na následky teroristických útoků.

Ze studie vyplývá, že při teroristických útocích v letech 2000-2017 přišlo na území Evropské unie o život celkem 705 lidí. Občané členských zemí Unie, kteří zahynuli při teroristických útocích na území jiných členských států, tvoří 12,1 procenta všech obětí terorismu na starém kontinentu. Dalších 1029 Evropanů přišlo o život při teroristických útocích mimo území Unie.

Studie také monitorovala, kterých zemí se úmrtí při teroristických útocích týká, a zjistila, že pouze čtyři členské země Evropské unie nepřišly při zmíněných útocích o své občany. Konkrétně jde o Lucembursko, Maltu, Rakousko a Slovinsko.

Drtivá většina teroristických útoků, která se v Evropě odehrála, má islámské pozadí. Za útoky byla totiž až v 83 procentech případů právě ideologie džihádizmu, radikálního islámu, který prosazuje například hnutí Islámský stát.

Zřejmě nejhorší evropský útok, který se ale neodehrál na území Evropské unie, se uskutečnil 1. září 2004. V severoosetském Beslanu vniklo asi 40 ozbrojenců do školy a zadrželo více než 1000 lidí; 3. září ruské jednotky zasáhly; zemřelo 334 lidí z řad rukojmích (z toho 186 dětí) a přes 700 osob bylo zraněno.

Co do počtu mrtvých zastává druhé místo událost z 11. března 2004. Ráno krátce po půl osmé explodovaly bomby umístěné islámskými radikály ve vlacích v Madridu a zabily 191 osob, dalších 1841 lidí bylo zraněno.

13. listopadu 2015 zemřelo při šesti teroristických útocích v Paříži 129 lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici, přes 350 bylo zraněno, zemřelo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli z útočných pušek v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže. K útoku se přihlásil Islámský stát.

V živé paměti má dodnes většina lidí také události ze 14. července 2016. Nejméně 80 lidí zemřelo při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Útočníkem byl podle policejního zdroje 31letý Francouz tuniského původu, který patrně jednal bez komplice. Policie jej zastřelila.

Další útok, který vstoupil do dějin, ale neodehrál se na území Unie, se odehrál 22. července 2011. Nejhorší útok jednotlivce spáchaný střelnou zbraní v dějinách spáchal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik (32): zabil 77 lidí a na 150 dalších zranil - bomby odpálil u vládních budov v Oslu a pak střílel na ostrově Utöya u Osla v mládežnickém kempu vládní strany.

7. července 2005 zabila série čtyř bombových útoků v ranní špičce v centru Londýna 56 lidí (k tomu čtyři atentátníky) a dalších asi 700 osob zranila; tři bomby explodovaly v metru a čtvrtá v dvoupatrovém autobuse.

K nedávným útokům se také řadí incident z 22. března 2016. Při dvou sebevražedných útocích v Bruselu zemřelo 32 lidí (k tomu tři pachatelé) a na 340 bylo zraněno. Výbuch na letišti Zaventem si vyžádal 16 životů, exploze v metru pak měla přes také 16 obětí. K atentátům, které provedli Belgičané arabského původu, se přihlásilo hnutí Islámský stát.

Další útok se odehrál v severoanglickém Manchesteru, při kterém bylo 22. května zabito 22 lidí. Útok spáchal sebevražedný dvaadvacetiletý atentátník Salman Abedi v 22:31 místního času krátce po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesterské aréně v severoanglickém Manchesteru. Zraněno bylo na 120 osob.

Související

Více souvisejících

Terorismus EU (Evropská unie) Teroristické útoky v Belgii teroristické útoky v Německu teroristické útoky ve Francii

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy