Brusel - Evropské státy se prohýbají pod náporem teroristických útoků. Některé se podaří včas zastavit, při jiných umírají jednotky či desítky lidí. Každý takový incident je tragédií sám o sobě, ale většina lidí už těsně po něm tuší, že rozhodně nebude poslední.
Liberální španělská europoslankyně Maite Pagazaurtunduaová na půdě Evropského parlamentu v Bruselu prezentovala takzvanou "Černou a bílou knihu terorismu v Evropě". Studii, která si dala za cíl zjistit, kolik lidí za poslední roky zemřelo na následky teroristických útoků.
Ze studie vyplývá, že při teroristických útocích v letech 2000-2017 přišlo na území Evropské unie o život celkem 705 lidí. Občané členských zemí Unie, kteří zahynuli při teroristických útocích na území jiných členských států, tvoří 12,1 procenta všech obětí terorismu na starém kontinentu. Dalších 1029 Evropanů přišlo o život při teroristických útocích mimo území Unie.
Studie také monitorovala, kterých zemí se úmrtí při teroristických útocích týká, a zjistila, že pouze čtyři členské země Evropské unie nepřišly při zmíněných útocích o své občany. Konkrétně jde o Lucembursko, Maltu, Rakousko a Slovinsko.
Drtivá většina teroristických útoků, která se v Evropě odehrála, má islámské pozadí. Za útoky byla totiž až v 83 procentech případů právě ideologie džihádizmu, radikálního islámu, který prosazuje například hnutí Islámský stát.
Zřejmě nejhorší evropský útok, který se ale neodehrál na území Evropské unie, se uskutečnil 1. září 2004. V severoosetském Beslanu vniklo asi 40 ozbrojenců do školy a zadrželo více než 1000 lidí; 3. září ruské jednotky zasáhly; zemřelo 334 lidí z řad rukojmích (z toho 186 dětí) a přes 700 osob bylo zraněno.
Co do počtu mrtvých zastává druhé místo událost z 11. března 2004. Ráno krátce po půl osmé explodovaly bomby umístěné islámskými radikály ve vlacích v Madridu a zabily 191 osob, dalších 1841 lidí bylo zraněno.
13. listopadu 2015 zemřelo při šesti teroristických útocích v Paříži 129 lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici, přes 350 bylo zraněno, zemřelo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli z útočných pušek v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže. K útoku se přihlásil Islámský stát.
V živé paměti má dodnes většina lidí také události ze 14. července 2016. Nejméně 80 lidí zemřelo při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Útočníkem byl podle policejního zdroje 31letý Francouz tuniského původu, který patrně jednal bez komplice. Policie jej zastřelila.
Další útok, který vstoupil do dějin, ale neodehrál se na území Unie, se odehrál 22. července 2011. Nejhorší útok jednotlivce spáchaný střelnou zbraní v dějinách spáchal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik (32): zabil 77 lidí a na 150 dalších zranil - bomby odpálil u vládních budov v Oslu a pak střílel na ostrově Utöya u Osla v mládežnickém kempu vládní strany.
7. července 2005 zabila série čtyř bombových útoků v ranní špičce v centru Londýna 56 lidí (k tomu čtyři atentátníky) a dalších asi 700 osob zranila; tři bomby explodovaly v metru a čtvrtá v dvoupatrovém autobuse.
K nedávným útokům se také řadí incident z 22. března 2016. Při dvou sebevražedných útocích v Bruselu zemřelo 32 lidí (k tomu tři pachatelé) a na 340 bylo zraněno. Výbuch na letišti Zaventem si vyžádal 16 životů, exploze v metru pak měla přes také 16 obětí. K atentátům, které provedli Belgičané arabského původu, se přihlásilo hnutí Islámský stát.
Další útok se odehrál v severoanglickém Manchesteru, při kterém bylo 22. května zabito 22 lidí. Útok spáchal sebevražedný dvaadvacetiletý atentátník Salman Abedi v 22:31 místního času krátce po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesterské aréně v severoanglickém Manchesteru. Zraněno bylo na 120 osob.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Terorismus , EU (Evropská unie) , Teroristické útoky v Belgii , teroristické útoky v Německu , teroristické útoky ve Francii
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
před 42 minutami
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
před 1 hodinou
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
před 1 hodinou
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 2 hodinami
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 2 hodinami
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 3 hodinami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 3 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 4 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 5 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 5 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 6 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 6 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 6 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 7 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 8 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku.
Zdroj: Jakub Jurek