"Strhněte tu zeď!" Reagan hřímal v Západním Berlíně, vstoupil do dějin po boku Churchilla

„Pane Gorbačove, strhněte tu zeď,“ hřímal před třiceti lety u Braniborské brány v Berlíně americký prezident Ronald Reagan. Přání se mu za dva roky splnilo a jeho řeč vstoupila do dějin jako jeden z nejznámějších politických projevů po boku Churchillova „Nikdy se nevzdáme“ či „Jsem Berlíňan“ J. F. Kennedyho.

Slavný Reaganův projev zazněl 12. června 1987 na západní straně berlínské zdi, ale silné reproduktory jej přenášely i za hranici z betonových panelů. Řeč se týkala především vztahů Spojených států a Sovětského svazu. Reagan po Kennedyho vzoru několikrát promluvil německy, když použil například frázi „Es gibt nur ein Berlin“ (Existuje pouze jeden Berlín).Reagan byl v Evropě za jiným účelem a cestu do Německa vůbec neplánoval. Na žádost západoněmecké vlády však přijel. V té době Berlín slavil výročí 750 let od svého založení a promluvit přijely mimo jiné i osobnosti jako britská královna Alžběta nebo generální tajemník SSSR Gorbačov.

Hlavně nemluvit o zdi

Reaganův poradce Peter Robinson vzpomíná, jak návštěvu připravoval. „Měl jsem schůzku s člověkem, který řídil americkou diplomacii v Berlíně. Jediné co pořád říkal byly věci, které v projevu určitě nesmí zaznít,“ popisuje Robinson. Žádná silácká prohlášení, žádné urážky Sovětů nebo tvrdá prohlášení o Zdi. Němci si podle něho na zeď už dávno zvykli a poslední co potřebují je nějaké drama. Robinson se poté s několika Berlíňany sešel a ptal se jich na situaci. Jeden muž prý řekl. „Moje sestra žije 30 kilometrů tímhle směrem. Více než dvacet let jsem jí neviděl. Myslíte si, že si na tohle někdo může zvyknout?“ Když poté s prezidentem známý projev vymýšleli, řekl mu Robinson, že projev bude slyšet i ve východní části města. A pokud bude dobrý vítr, rádiový přenos ho dostane až do Moskvy. „Co si přejete vzkázat lidem na druhé straně zdi?“ zeptal poradce prezidenta. „Ať tu zeď strhnou,“ odvětil Reagan. Napsaná řeč byla velmi kritizovaná. Národní bezpečnostní rada se jí pokusila zrušit. Ministr zahraničních věcí „z ní nebyl šťastný“ a proti se vyjádřili i další vysoce postavení američtí státníci. Všem se nelíbila ona klíčová věta projevu. Prý byla na Gorbačova až moc tvrdá. Prezident ještě ráno v den svého vystoupení zvažoval, zda ji tam ponechat. Podle Robinsona se rozhodl až v limuzíně cestou ke Zdi. „Chlapci ve Státech mě zabijou, ale je to správná věc,“ poznamenal Reagan. A i díky tomu se o jeho projevu i po třiceti letech mluví.

Související

Ronald Reagan (sedí v pravo) v roli amerického prezidenta Komentář

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech

Před 40 lety bylo zahájeno vojenské cvičení Severoatlantické aliance nazvané Able Archer 83. V médiích a publicistických textech bývá hojně skloňováno jako jeden z momentů, kdy studená válka málem přerostla v otevřený jaderný konflikt s apokalyptickými důsledky. Přestože historici v uplynulých dvou dekádách takový příběh jasně vyvrátili, mýtus nadále přežívá do té míry, že jej mnozí vnímají jako fakt. Je totiž o poznání atraktivnější než konstatování, že v listopadových dnech roku 1983 se vlastně nic mimořádného nestalo. 

Více souvisejících

Ronald Reagan USA (Spojené státy americké) Prezident USA řeč Berlín Berlínská zeď

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy