"Strhněte tu zeď!" Reagan hřímal v Západním Berlíně, vstoupil do dějin po boku Churchilla

„Pane Gorbačove, strhněte tu zeď,“ hřímal před třiceti lety u Braniborské brány v Berlíně americký prezident Ronald Reagan. Přání se mu za dva roky splnilo a jeho řeč vstoupila do dějin jako jeden z nejznámějších politických projevů po boku Churchillova „Nikdy se nevzdáme“ či „Jsem Berlíňan“ J. F. Kennedyho.

Slavný Reaganův projev zazněl 12. června 1987 na západní straně berlínské zdi, ale silné reproduktory jej přenášely i za hranici z betonových panelů. Řeč se týkala především vztahů Spojených států a Sovětského svazu. Reagan po Kennedyho vzoru několikrát promluvil německy, když použil například frázi „Es gibt nur ein Berlin“ (Existuje pouze jeden Berlín).Reagan byl v Evropě za jiným účelem a cestu do Německa vůbec neplánoval. Na žádost západoněmecké vlády však přijel. V té době Berlín slavil výročí 750 let od svého založení a promluvit přijely mimo jiné i osobnosti jako britská královna Alžběta nebo generální tajemník SSSR Gorbačov.

Hlavně nemluvit o zdi

Reaganův poradce Peter Robinson vzpomíná, jak návštěvu připravoval. „Měl jsem schůzku s člověkem, který řídil americkou diplomacii v Berlíně. Jediné co pořád říkal byly věci, které v projevu určitě nesmí zaznít,“ popisuje Robinson. Žádná silácká prohlášení, žádné urážky Sovětů nebo tvrdá prohlášení o Zdi. Němci si podle něho na zeď už dávno zvykli a poslední co potřebují je nějaké drama. Robinson se poté s několika Berlíňany sešel a ptal se jich na situaci. Jeden muž prý řekl. „Moje sestra žije 30 kilometrů tímhle směrem. Více než dvacet let jsem jí neviděl. Myslíte si, že si na tohle někdo může zvyknout?“ Když poté s prezidentem známý projev vymýšleli, řekl mu Robinson, že projev bude slyšet i ve východní části města. A pokud bude dobrý vítr, rádiový přenos ho dostane až do Moskvy. „Co si přejete vzkázat lidem na druhé straně zdi?“ zeptal poradce prezidenta. „Ať tu zeď strhnou,“ odvětil Reagan. Napsaná řeč byla velmi kritizovaná. Národní bezpečnostní rada se jí pokusila zrušit. Ministr zahraničních věcí „z ní nebyl šťastný“ a proti se vyjádřili i další vysoce postavení američtí státníci. Všem se nelíbila ona klíčová věta projevu. Prý byla na Gorbačova až moc tvrdá. Prezident ještě ráno v den svého vystoupení zvažoval, zda ji tam ponechat. Podle Robinsona se rozhodl až v limuzíně cestou ke Zdi. „Chlapci ve Státech mě zabijou, ale je to správná věc,“ poznamenal Reagan. A i díky tomu se o jeho projevu i po třiceti letech mluví.

Související

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987 Komentář

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

Více souvisejících

Ronald Reagan USA (Spojené státy americké) Prezident USA řeč Berlín Berlínská zeď

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové

Studený květen pokračuje a pokračovat bude i nadále, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. I ve středu klesaly ranní teploty pod nulu, přízemní mrazíky hrozí i v následujících dnech. Výraznější oteplení je zatím v nedohlednu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy