"Strhněte tu zeď!" Reagan hřímal v Západním Berlíně, vstoupil do dějin po boku Churchilla

„Pane Gorbačove, strhněte tu zeď,“ hřímal před třiceti lety u Braniborské brány v Berlíně americký prezident Ronald Reagan. Přání se mu za dva roky splnilo a jeho řeč vstoupila do dějin jako jeden z nejznámějších politických projevů po boku Churchillova „Nikdy se nevzdáme“ či „Jsem Berlíňan“ J. F. Kennedyho.

Slavný Reaganův projev zazněl 12. června 1987 na západní straně berlínské zdi, ale silné reproduktory jej přenášely i za hranici z betonových panelů. Řeč se týkala především vztahů Spojených států a Sovětského svazu. Reagan po Kennedyho vzoru několikrát promluvil německy, když použil například frázi „Es gibt nur ein Berlin“ (Existuje pouze jeden Berlín).Reagan byl v Evropě za jiným účelem a cestu do Německa vůbec neplánoval. Na žádost západoněmecké vlády však přijel. V té době Berlín slavil výročí 750 let od svého založení a promluvit přijely mimo jiné i osobnosti jako britská královna Alžběta nebo generální tajemník SSSR Gorbačov.

Hlavně nemluvit o zdi

Reaganův poradce Peter Robinson vzpomíná, jak návštěvu připravoval. „Měl jsem schůzku s člověkem, který řídil americkou diplomacii v Berlíně. Jediné co pořád říkal byly věci, které v projevu určitě nesmí zaznít,“ popisuje Robinson. Žádná silácká prohlášení, žádné urážky Sovětů nebo tvrdá prohlášení o Zdi. Němci si podle něho na zeď už dávno zvykli a poslední co potřebují je nějaké drama. Robinson se poté s několika Berlíňany sešel a ptal se jich na situaci. Jeden muž prý řekl. „Moje sestra žije 30 kilometrů tímhle směrem. Více než dvacet let jsem jí neviděl. Myslíte si, že si na tohle někdo může zvyknout?“ Když poté s prezidentem známý projev vymýšleli, řekl mu Robinson, že projev bude slyšet i ve východní části města. A pokud bude dobrý vítr, rádiový přenos ho dostane až do Moskvy. „Co si přejete vzkázat lidem na druhé straně zdi?“ zeptal poradce prezidenta. „Ať tu zeď strhnou,“ odvětil Reagan. Napsaná řeč byla velmi kritizovaná. Národní bezpečnostní rada se jí pokusila zrušit. Ministr zahraničních věcí „z ní nebyl šťastný“ a proti se vyjádřili i další vysoce postavení američtí státníci. Všem se nelíbila ona klíčová věta projevu. Prý byla na Gorbačova až moc tvrdá. Prezident ještě ráno v den svého vystoupení zvažoval, zda ji tam ponechat. Podle Robinsona se rozhodl až v limuzíně cestou ke Zdi. „Chlapci ve Státech mě zabijou, ale je to správná věc,“ poznamenal Reagan. A i díky tomu se o jeho projevu i po třiceti letech mluví.

Související

Ronald Reagan (sedí v pravo) v roli amerického prezidenta Komentář

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech

Před 40 lety bylo zahájeno vojenské cvičení Severoatlantické aliance nazvané Able Archer 83. V médiích a publicistických textech bývá hojně skloňováno jako jeden z momentů, kdy studená válka málem přerostla v otevřený jaderný konflikt s apokalyptickými důsledky. Přestože historici v uplynulých dvou dekádách takový příběh jasně vyvrátili, mýtus nadále přežívá do té míry, že jej mnozí vnímají jako fakt. Je totiž o poznání atraktivnější než konstatování, že v listopadových dnech roku 1983 se vlastně nic mimořádného nestalo. 

Více souvisejících

Ronald Reagan USA (Spojené státy americké) Prezident USA řeč Berlín Berlínská zeď

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy