Hamburk – Summit G20, tedy skupiny největších ekonomik světa, který probíhá v Hamburku, vyvolává bouřlivé emoce. Německé město se proměnilo doslova v bitevním pole, na kterém demonstranti útočí na policejní vozy a dokonce i vrtulníky, hoří tu auta a nad některými čtvrtěmi města se vznáší černý dým. Proč ale vlastně tato schůzka vyvolává tak velké napětí?
Hamburk není první město, které bylo zasaženo demonstracemi doprovázejícími summit zemí G20. Výroční summity, který se skládají z řady formální i neformální setkání světových vůdců jednajících o různých tématech, jako je environmentální politika, obchod i pracovní právo, pravidelně lákají také desetitisíce protestujících, vysvětluje pro server Global News Julia Kuliková, výzkumnice z University of Munk v Torontu.
Proč summity G20 přitahují protesty?
Protestující se soustřeďují především na myšlenku „korporátní chamtivosti", na „antikapitalistické názory" a „kapitalistickou agendu,“ vysvětluje Kuliková. „Skupina G20 vznikla, aby zajistila, že globalizace přinese prospěch všem,“ vysvětluje. Dodává ale, že po akcích jako byla záchrana velkých bank, už si veřejnost není tak jistá, že summit přinese něco dobrého „pro lidi.“ Kuliková také tvrdí, že mnozí demonstranti chtějí, aby summit rozšířit svůj program za „tradiční hospodářské otázky“ a řešil otázky, které ovlivňují chudé.
Problémy s transparentností jednání
Poukazuje také na to, že až příliš často panují pochybnosti o tom, zda vlády rozhodují v nejlepším zájmu veřejnosti, což umocňuje fakt, že mnohá setkání na summitu jsou soukromá. Kuliková doslova říká, že „99 procent toho, co vůdci dělají, se děje za zavřenými dveřmi“ a že tiskové konference jsou plné politické hantýrky.
„Sledovat, jak 20 nebo 21 lidí dělá rozhodnutí, která ovlivní celý svět, není pro lidi až tak lákavé,“ vysvětluje odbornice na mezinárodní vztahy s tím, že veřejnost chce vidět „cestu, která vede k těmto rozhodnutím“. Summity se navíc často konají v zemích, které nemají svobodu tisku, což znamená, že zpravodajství ze summitu může být omezeno nebo cenzurováno. Jako příklad uvádí loňský summit v Číně, při kterém bylo několik novinářů zadrženo.
Kdo vlastně v Hamburku protestuje?
Demonstrace s názvem Vítejte v pekle jsou organizovány levicovými německými organizacemi. Jsou součástí asi třiceti registrovaných protestů proti summitu G20 v Německu. V Hamburku se však shromáždili antikapitalističtí demonstranti z celé Evropy, podle dostupných informací jsou mezi nimi také třeba studenti z USA a Kanady, ale i dalších zemí. Kvůli aktuálním otázkám spojeným se změnami klimatu, se demonstrací účastní také členové ekologických organizací.
Mohou násilné protesty uškodit kancléřce Angele Merkelové?
Angela Merkelová, která se chce ucházet o čtvrté po sobě jdoucí funkční období jako kancléřka, riskovala, když se rozhodla uspořádat summit v Hamburku. Důvodem pro konání summitu v relativně politicky aktivním místě bylo ukázat, že velké protesty lze ve zdravé demokracii tolerovat. Násilné střety, které vypukly ve čtvrtek mezi demonstranty a pořádkovou policií v Hamburku, ale rozhodně nemusí hrát v její prospěch.
Zvyšuje to tlak na Merkelovou, která by jako hostitelka jednání měla hledat konsensus představitelů skupiny G20 na sporných otázkách klimatické politiky a obchodu – a to jí může zkomplikovat především americký prezident Donald Trump.
Jak probíhaly summity G20 v minulých letech?
Téměř každé setkání G20 doprovází protesty, které se v některých případech změnily v násilí. V roce 2009 se situace vyhrotila při protestech před summitem v Londýně. Na místě se shromáždilo asi 4000 demonstrantů, po protestech se objevilo obvinění z policejní brutality proti demonstrantům. Při násilných protestních akcích doprovázejících schůzku G20 v Londýně bylo nakonec zatčeno 122 lidí, jeden muž zemřel.
Podobné scény se opakovaly i v roce 2010 před summitem v Torontu. Tehdy došlo k největšímu hromadnému zatýkání v historii Kanady, zadrženo bylo asi 600 demonstrantů.
Při dosavadních střetech s demonstranty před summitem G20 v Hamburku bylo zraněno 111 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Policie zatím zatkla 29 lidí.
Související
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
Macron vyzval členy G20, aby jednomyslně rozhodli, zda na summit (ne)pozvat Putina
Summit G20 , G20 , Hamburk , Německo , demonstrace v Německu
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák