Na summitu G20 jednal Trump s Putinem, násilnosti v ulicích pokračují

Hamburk - První společná schůzka prezidentů USA a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina dominovala dnešnímu úvodu dvoudenního hamburského summitu předních světových ekonomik (skupiny G20); Washington s Moskvou po jednání ohlásily dohodu o příměří v jihozápadní Sýrii. Vrcholné setkání G20 provázejí rozsáhlé demonstrace v ulicích severoněmeckého města, které policii svou intenzitou zaskočily.

Zraněny byly desítky lidí, na 200 z nich jsou policisté. Summit řeší ochranu klimatu, volný obchod a také boj proti terorismu. Zatímco v postupu proti teroristům se představitelé zemí G20 shodují, najít kompromis v prvních dvou bodech je podle německé kancléřky Angely Merkelové velice komplikované.

Jiný názor na ochranu klimatu či protekcionářská opatření než řada představitelů G20 včetně Merkelové či představitelů Evropské unie má především americký prezident Trump. Že hledání společného postoje může být složité, naznačil první Trumpův projev, který podle diplomatů citovaných agenturou DPA hovořil především o svých vlastních úspěších. Vyjednávači proto podle Merkelové budou mít hodně práce se závěrečným prohlášením.

Pozornost médií se odpoledne od neshod ve společném postoji summitu G20 zaměřila na dlouho očekávané první setkání Trumpa s Putinem. Washington i Moskva debatu označily za přínosnou. Krátce po ukončení schůzky, která se oproti očekávání protáhla na více než dvě hodiny, ministři zahraničí USA a Ruska Rex Tillerson a Sergej Lavrov oznámili, že od neděle by měl na jihozápadě Sýrie platit klid zbraní.

Trump podle Tillersona při rozhovoru s šéfem Kremlu otevřel téma možného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA; Putin možnost podobného zasahování popřel. Oba prezidenti se dohodli, že problematice volebního vměšování a také kybernetické bezpečnosti se budou věnovat nově vytvořené pracovní skupiny; zda dospějí k dohodě, není ale podle Tillersona jisté.

Odlišné názory Trump s Putinem mají k řešení krize na Korejském poloostrově. Washington chce více naléhat na Rusko, aby přimělo KLDR k zastavení jaderného a raketového programu. USA nadále spoléhají i na pomoc Číny. USA, Japonsko a Jižní Korea dnes v Hamburku společně odsoudily severokorejské raketové testy a Washington ujistil obě spojenecké země, že je připraven je bránit konvenčními i jadernými zbraněmi.

Proti summitu už druhý den v hamburských ulicích protestovali odpůrci globalizace a demonstrace neutichly ani dnes večer. Německo k zajištění pořádku do města, kde je odhadem na 100.000 demonstrantů, povolalo zhruba 20.000 policistů, ale ani tento počet očividně nestačí k udržení klidu. Policie již požádala o další posily.

Střety mezi policií a demonstranty jsou násilné, podle posledních zpráv bylo zraněno 196 policistů a neupřesněný počet protestujících. Bezpečnostní jednotky dosud zadržely 83 lidí.

V hamburské čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut a zaútočili i na několik policejních vozů. Ve čtvrti St. Pauli se policie ve večerních hodinách střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny, v městské části Schanzenviertel jeden z policistů vystřelil varovně do vzduchu. Střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami se během dne přesunuly i do blízkosti budovy Labské filharmonie, kde byl pro představitele G20 připraven večerní koncert.

Demonstranti se rovněž snažili blokovat příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde G20 jedná. Demonstrace ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Manželka amerického prezidenta Trumpa Melania dokonce z bezpečnostních důvodů nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Summit G20 Donald Trump Vladimír Putin Německo demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy