Merkelová si stojí za volbou Hamburku pro summit G20, spor s Tureckem bude řešit přes NATO

Berlín - Hamburk se během summitu G20 stal centrem násilností a nepokojů. Kancléřka Angela Merkelová dnes uvedla, že si stojí za spornou volbou severoněmeckého přístavu jako místa pro setkání zemí skupiny největších ekonomik. Odmítla kritiku, že její vláda neinvestuje do infrastruktury. Spor s Tureckem kvůli návštěvě vojenské základny u města Konya, na níž slouží vojáci z Německa, je dle kancléřky velmi nešťastnou záležitostí.

Starosta Hamburku Olaf Scholz se občanům města omluvil za to, že úřady nedokázaly udržet ve městě pořádek. Merkelová k události uvedla, že má také svou zodpovědnost, které se nechce zříkat. Odsoudila násilí a poděkovala bezpečnostním orgánům. Distancovala se také od výzvy některých regionálních politiků z její strany, kteří požadovali, aby starosta Hamburku kvůli nepokojům odstoupil.

Merkelová odmítla obvinění, že její vláda zanedbává investice do infrastruktury. Vláda již podle ní "masivně" zvýšila investice do digitalizace, silnic a předškolních zařízení. Kancléřka upozornila, že problémem zvýšení investic nejsou chybějící peníze, ale pomalé plánování.

Šéf Sociálnědemokratické strany (SPD) Martin Schulz kritizoval Merkelovou, že podle něj dělá pouze prázdné sliby ohledně budoucnosti ekonomiky. Také Mezinárodní měnový fond již několikrát vyzval Německo, aby zvýšilo investice, což by podpořilo dovoz a oživení v dalších zemích a snížilo obrovský obchodní přebytek Německa.

Merkelová rovněž zopakovala, že je proti zavedení limitu počtu uprchlíků, který může Německo ročně přijmout, jak požadují členové spojenecké Křesťanskosociální unie (CSU) z Bavorska. Podle ní existují jiná opatření, kterými lze kontrolovat příliv migrantů.

Merkelová poskytla rozhovor deset týdnů před volbami. Průzkumy zatím dávají jejím Křesťanským demokratům (CDU) nejvíce hlasů. Pokud by se ujala znovu funkce kancléřky až do roku 2021, byla by ve funkci celkem 16 let.

Turecký problém se bude řešit přes NATO

Turecké úřady tento týden nevydaly skupině německých poslanců povolení k návštěvě vojenské základny u města Konya. Vojáci rozmístění po spojeneckém Turecku jsou součástí mise NATO. Německá armáda je pod kontrolou parlamentu a Berlín se snaží poslancům zajistit pravidelné inspekce na základnách po světě.

Již dříve Turecko zamítlo návštěvu na jiné základně Incirlik a zdůvodnilo ji napjatými vzájemnými vztahy mezi Německem a Tureckem. Německo poté rozhodlo o přemístění svých tamních vojáků do Jordánska. Někteří poslanci již žádají stažení vojáků také z města Konya, pokud Ankara svůj postoj nezmírní.

"Než vyvodíme závěry, měli bychom nejprve počkat na jednání a rozhovory o těchto věcech s pomocí NATO," řekla Merkelová. Zároveň zdůraznila, že Německo odmítne jakékoliv požadavky spojené s žádostmi o azyl podané Turky, napsaly agentury AP a Reuters.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Hamburk Volby v Německu Turecko NATO Německá armáda

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy