Ministři se dopálili: Aktivisté ve Středomoří spolupracují s pašeráky, to se musí zarazit

Vídeň/Berlín - Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka přišel s ostrou kritikou humanitárních organizací. Aktivisté, kteří pomáhají migrantům plujícím po Středozemním moři do Evropy, podle něj přímo spolupracují s pašeráky lidí a měl by je za to stihnout trest.

Do Itálie z libyjských břehů letos dorazilo již přes 93.000 migrantů. Řím odhaduje, že letos dorazí do země asi 220.000 migrantů. V roce 2016 jich bylo celkem 181.000, o rok dříve 170.000.

Podle Sobotky je ke zvládnutí situace kolem migrace důležité, aby "samozvaní záchranáři z Evropy už nepomáhali při pašování lidí, aby už nespolupracovali s bandami (pašeráků)".

Migranti, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu ze severoafrických břehů do Evropy, nesmějí být podle ministra necháni na pospas, je podle něj ale třeba zamezit tomu, aby "takzvaní záchranáři dál se svými loďmi pronikali do libyjských výsostných vod a tam uprchlíky přebírali přímo od pašeráků lidí".

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil před časem pohrozil, že země zavede kontroly na hraničním přechodu v Brennerském průsmyku, pokud se nezpomalí příliv migrantů z Itálie. Kancléř Christian Kern sice jeho vyjádření později zmírnil, ministr Sobotka ale listu Bild dnes řekl, že uzavření Brennerského průsmyku je stále ve hře.

Podle Sobotky není celá třetina všech migrantů zadržených na rakouském území registrována v žádném jiném členském státě EU. "To znamená, že je (do Rakouska) propašovaly zločinecké bandy," řekl ministr v rozhovoru poskytnutém německému bulvárnímu deníku Bild.

Ke kritice nevládních organizací, které pomáhají migrantům ve Středozemním moři, se dnes připojil také německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Podle něj v Itálii vyšetřují několik případů, kdy lodě aktivistů vypnuly své transpondéry, aby je nebylo možné lokalizovat. Některé lodě nevládních organizací zajíždějí také přímo do libyjských vod a pomocí reflektorů k sobě navádějí lodě s migranty, řekl ministr.

De Maizière dnes rovněž upozornil, že přes Středozemní moře do Itálie míří stále méně obyvatel zemí postižených válkou - Iráku či Sýrie - a stále více obyvatel západní Afriky, kteří ze svých zemí prchají kvůli tamní špatné hospodářské situaci. To dnes potvrdilo také italské ministerstvo vnitra. Většina migrantů, kteří do Itálie letos dorazili, pochází podle něj z Nigérie, Bangladéše, Guiney, Pobřeží slonoviny a Gambie.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Itálie Wolfgang Sobotka Rakousko Thomas de Maizière EU (Evropská unie) neziskovky

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy