Labe stále dělí Němce na dva tábory: Kdo koho podpoří ve volbách?

Berlín - Řeka Labe stále připomíná pomyslnou dělící linii mezi dvěma německými národy, alespoň podle britského deníku The Guardian. Ten zkoumá, jaké jsou jednotlivé politické nálady lidí na obou březích řeky pramenící v českých Krkonoších před německými parlamentními volbami.

Předseda vlády v Sasku-Anhaltsku Reiner Haseloff přirovnal Evropu k dvojici plic. Plíce od sebe dělí jakási linie, řeka. "Labe je spojnice, kde se obě plíce potkají," uvedl. Labe pokřiveně dělí i území Německa, konkrétně od ústí, kde v Hamburku vtéká do Severního moře až téměř po česko-polskou hranici.

Římští císaři se neodvážili podnikat cesty za Labe. Nacistická strana učinila svůj prvotní průlom v konzervativně smýšlejících zemích na východ od Labe a železná opona, která ponechala řeku převážně na komunistickém východě, pouze přidávala vojenský rozměr starodávné kulturní propasti mezi převážně protestantským a na druhé straně katolickým Německem.

Podle britského deníku se podobný rozdíl zřejmě opět vyjeví už 24. září, kdy se budou konat parlamentní volby. "Geografické centrum Evropu leží východně od Labe," říká Haseloff, který je mimo jiné členem křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové. "Podceňování tohoto faktu je problémem, který zasáhl všechny demokratické strany v Německu, včetně mě," dodává. 

Alternativa pro Německo (AfD) se letos může stát první nacionalisticky smýšlenou stranou která do parlamentu usedne od roku 1961. Hlasy přitom nabírá zejména na východním břehu Labe. Na západě by strana mohla získat kolem 7 procent hlasů, ovšem na východě se její zisk může pohybovat mezi 11 a 22 procenty. Výjimku na východě tvoří metropole Berlín. AfD tak nahradí hlavní opoziční levicovou Die Linke zejména ve státech jako Sasko, Durynsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko. 

Kancléřčino rozhodnutí o přijímání migrantů vzbudilo největší vášně právě na východě. Průzkum z letošního dubna navíc ukázal, že obyvatelé této části země vnímají společenské problémy podobně, jako například občané Maďarska. 

Pokud se projedete parníkem po Labi mezi Dolním Saskem a Meklenburskem-Předním Pomořanskem, i zde uvidíte markantní rozdíl. V lázeňském městě Hitzacker ze 16. století, uvidíte na západním břehu ulice polepené plakáty strany Zelených a CDU kancléřky Merkelové. Vejdete-li však do ulic města Dömitz na východním břehu, uvidíte plakáty AfD. Alternativa hlásá přísnější střežení státní hranice a přímou demokracii po švýcarském vzoru. 

V lázeňském městě žije zejména střední třída, kterou zajímají otázky životního prostředí a odmítá jadernou energii. Poloroubené domky na náměstí jsou příbytkem mnoha lokálních zelinářů, pekařů a léčitelů. V roce 2015, kdy začala uprchlická krize, se místní doslova porvali o to, kdo ubytuje uprchlíky. Nebylo jim to však nic platné, většina z nich se následně přestěhovala do větších měst.

Takové scenérie byste však už těžko hledali v Dömitzu, v jednom z největších přístavů na řece mezi Hamburkem a Magdeburgem. Ekonomická transformace po roce 1989 zanechala většinu budov ve vlastnictví lidí, kteří ve městě nežijí a patřičně se tak o ně nestarají. Ve městě funguje jedna hlavní továrna, druhá musela zavřít. Městská populace se navíc vylidňuje, za posledních 30 let dokonce o třetinu. V roce 2015 město přijalo 30 uprchlíků, ti však s koncem roku odešli, protože nemohli najít práci.

Merkelová se sice narodila na Labi - v Hamburku, úkolem pro ni je právě v těchto volbách přesvědčit ty z východy, že ji mohou věřit. Že mohou věřit tomu, že zdárně zvládnou uprchlickou krizi. "Pokud chceme, aby byla zachována vnitřní soudržnost Evropy, pak musíme nalézt řešení migračního problému, který zaručí určitou kulturní homogenitu a zároveň nebude narušovat původní obyvatelstvo," říká k tomu její velký spojenec Haseloff.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu volby 2017 Labe Berlín Hamburk Německo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy