Nová IRA si vyrábí speciální bomby, varují policisté

Londýn - Nová Irská republikánská armáda (IRA) prý disponuje speciálně vyrobenou bombou s tlakovými destičkami. Ta je podle policistů v Severním Irsku velmi účinnou zbraní. Nová IRA vznikla před pěti lety sjednocením vícero podobně smýšlejících skupin.

Nová IRA vyvinula speciální typ vysoce nebezpečné výbušné bomby, varuje policie ze Severního Irska. Měla by obsahovat tlakovou destičku, která zahájí detonaci v momentě, když na ni najede auto. Informuje o tom britský The Independent. 

Metoda byla použita už disidentskými republikány proti mírovému procesu, kdy se v únoru letošního roku zaměřili na důstojníka ve městě Londonderry.

John McVea ze severoirských policejních sborů připouští, že riziko jejího použití stále trvá. "Tlaková destička je krutou metodou jak odstartovat detonaci. Není sice sofistikovanou metodou, ale denotace je pak velmi účinná," říká. "Nová IRA má přístup k nebezpečným výbušninám - to je to hlavní, co nás trápí," dodává. 

Detektivové říkají, že nové zařízení bylo vyvinuto kvůli obtížnosti připojení klasických bomb na spodní stranu automobilů, které tradičně používali disidentští republikáni k cílení na důstojníky v jejich domovech. 

Bomba samotná je malou krabičkou plnou výbušného materiálu, která je omotaná páskou a umístěná pod autem. Tlaková destička se aktivuje jakmile přes ni přejede první kolo automobilu.

Policisté bijí na poplach, že hrozí nové útoky za pomoci právě tohoto zařízení. "Je velmi znepokojující, že skupina má přístup k těmto výbušninám a že je schopna vyvinout podomácku svou vlastní výbušninu s tlakovou destičkou," dodal strážník. 

Nová IRA se zformovala před pěti lety v roce 2012. Stalo se tak poté, co se spojilo mnoho republikánsky smýšlejících skupinek, nově se chtěli sjednotit, aby měly větší hlas. Momentálně tak patří mezi největší skupiny odvolávající se na teroristickou IRA, která působila v minulém století a měla na svědomí desítky teroristických útoků a stovky mrtvých. Nová IRA se primárně soustředí na útoky na policejní představitele. 

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  
Severní Irsko

ROZHOVOR: Operace Banner je stále neuzavřené téma. Odborník popsal nejdelší kontinuální nasazení britské armády

Poslední červencový den roku 2007 oficiálně skončilo téměř osmatřicetileté nasazení britských ozbrojených sil v Severním Irsku. Na počátku Operace Banner panovala naděje, že po zvládnutí tamních nepokojů a uklidnění situace ponechají vojáci odpovědnost za pořádek v regionu místní policii, vysvětluje Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny v rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné objasnil, jak se původně pořádková operace změnila v protipovstaleckou a protiteroristickou a proč ji provázely poměrně velké ztráty na životech. Nastínil také, jakou roli sehrál brexit v dalším vývoji severoirské otázky.

Více souvisejících

ira Terorismus Bombové útoky bomby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy