"Krutý" plán Británie? Imigrace je přínosná, ale veřejnost chce její regulaci, vysvětluje Mayová uniklý dokument

Londýn - Londýn vysvětluje uniklý vládní dokument, který se týká migrace. Přistěhovalci jsou pro Británii dobří, ale Britové chtějí vidět kontrolu imigrace, řekla dnes britská premiérka Theresa Mayová.

Vyjádření Mayové přišlo poté, co britská média začala analyzovat uniklý vládní plán imigrační politiky zveřejněný deníkem The Guardian.

"Migrace, aby byla považována za přínos pro zemi jako celek, musí prospívat nejen samotným přistěhovalcům, ale také zlepšovat životy původního obyvatelstva," píše se v 82stránkovém dokumentu.

Pro cizince žijící v Británii bude například po brexitu obtížnější dostat do země své rodinné příslušníky. "Ministerstvo vnitra chce rozšířit omezení a proměnit tisíce dalších (rodin) v tzv. skypeové rodiny," napsal The Guardian. Méně kvalifikovanou pracovní sílu chce vláda odfiltrovat tak, že tyto osoby dostanou povolení k pobytu nanejvýš na dva roky, zatímco osobám z "vysoce odborných profesí" povolí zůstat déle, případně se usadit natrvalo.

"Celkově vzato byla imigrace pro Británii dobrá, ale co lidé chtějí vidět, je její regulace. To chtějí vidět jakožto výsledek odchodu z Evropské unie," řekla dnes Mayová v parlamentu v odpověď na otázku jednoho ze zákonodárců na přínosy imigrace pro britskou ekonomiku. Dodala, že potřeba kontrolovat hranice plyne z dopadu, který může mít migrace na "lidi, přístup ke službám, infrastrukturu". "Zejména však často dopadá na osoby na dolním konci příjmové stupnice," podotkla.

Ministr obrany Michael Fallon dnes řekl, že Británie se bude po brexitu snažit přilákat vysoce kvalifikované cizince, celkový počet přistěhovalců chce ale snížit. "Je potřeba najít určitou rovnováhu. Chceme k nám přilákat vysoce kvalifikované lidi, kteří sem chtějí přijít a přispět k rozvoji naší společnosti, nikoli jim zavírat dveře," vysvětloval ve vysílání televize Sky News.

Jeden z opozičních politiků podle agentury Reuters chystaná opatření klasifikoval jako "jednoduše krutá" a některé firmy je považují za "katastrofální". Podle BBC Londýn zamýšlí po brexitu na pracovním trhu zvýhodňovat své občany oproti osobám z EU, mezi nimiž žije v Británii také 40.000 Čechů. Firmy by musely zaměstnávat domácí pracovníky, pokud by neprokázaly "ekonomickou potřebu" zaměstnat občana EU. Za zaměstnávání nekvalifikovaných cizinců by pak mohl přijít finanční postih.

Jako "návod na udušení londýnské ekonomiky" označil záměr ministerstva vnitra starosta britské metropole Sadiq Khan. "Do takhle zoufalé situace už se dostala britská vláda," zněl titulek německého deníku Die Welt. BBC zase citovala podnikatelská sdružení, která prý uvedla, že "náhlé" změny by mohly způsobit "masivní narušení" systému.

Za "správnou cestu" naopak považuje plán protievropská strana UKIP. Opoziční labouristé pak nechtěli uniklý dokument příliš komentovat, neboť zatím "nejde o vládní politiku". Podobně opatrný byl například italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi. Doufá však, že konečná opatření budou mírnější.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Velká Británie Přistěhovalectví Michael Fallon EU (Evropská unie) Sadiq Khan UKIP (britská euroskeptická strana)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 27 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy