Londýn - Londýn vysvětluje uniklý vládní dokument, který se týká migrace. Přistěhovalci jsou pro Británii dobří, ale Britové chtějí vidět kontrolu imigrace, řekla dnes britská premiérka Theresa Mayová.
Vyjádření Mayové přišlo poté, co britská média začala analyzovat uniklý vládní plán imigrační politiky zveřejněný deníkem The Guardian.
"Migrace, aby byla považována za přínos pro zemi jako celek, musí prospívat nejen samotným přistěhovalcům, ale také zlepšovat životy původního obyvatelstva," píše se v 82stránkovém dokumentu.
Pro cizince žijící v Británii bude například po brexitu obtížnější dostat do země své rodinné příslušníky. "Ministerstvo vnitra chce rozšířit omezení a proměnit tisíce dalších (rodin) v tzv. skypeové rodiny," napsal The Guardian. Méně kvalifikovanou pracovní sílu chce vláda odfiltrovat tak, že tyto osoby dostanou povolení k pobytu nanejvýš na dva roky, zatímco osobám z "vysoce odborných profesí" povolí zůstat déle, případně se usadit natrvalo.
"Celkově vzato byla imigrace pro Británii dobrá, ale co lidé chtějí vidět, je její regulace. To chtějí vidět jakožto výsledek odchodu z Evropské unie," řekla dnes Mayová v parlamentu v odpověď na otázku jednoho ze zákonodárců na přínosy imigrace pro britskou ekonomiku. Dodala, že potřeba kontrolovat hranice plyne z dopadu, který může mít migrace na "lidi, přístup ke službám, infrastrukturu". "Zejména však často dopadá na osoby na dolním konci příjmové stupnice," podotkla.
Ministr obrany Michael Fallon dnes řekl, že Británie se bude po brexitu snažit přilákat vysoce kvalifikované cizince, celkový počet přistěhovalců chce ale snížit. "Je potřeba najít určitou rovnováhu. Chceme k nám přilákat vysoce kvalifikované lidi, kteří sem chtějí přijít a přispět k rozvoji naší společnosti, nikoli jim zavírat dveře," vysvětloval ve vysílání televize Sky News.
Jeden z opozičních politiků podle agentury Reuters chystaná opatření klasifikoval jako "jednoduše krutá" a některé firmy je považují za "katastrofální". Podle BBC Londýn zamýšlí po brexitu na pracovním trhu zvýhodňovat své občany oproti osobám z EU, mezi nimiž žije v Británii také 40.000 Čechů. Firmy by musely zaměstnávat domácí pracovníky, pokud by neprokázaly "ekonomickou potřebu" zaměstnat občana EU. Za zaměstnávání nekvalifikovaných cizinců by pak mohl přijít finanční postih.
Jako "návod na udušení londýnské ekonomiky" označil záměr ministerstva vnitra starosta britské metropole Sadiq Khan. "Do takhle zoufalé situace už se dostala britská vláda," zněl titulek německého deníku Die Welt. BBC zase citovala podnikatelská sdružení, která prý uvedla, že "náhlé" změny by mohly způsobit "masivní narušení" systému.
Za "správnou cestu" naopak považuje plán protievropská strana UKIP. Opoziční labouristé pak nechtěli uniklý dokument příliš komentovat, neboť zatím "nejde o vládní politiku". Podobně opatrný byl například italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi. Doufá však, že konečná opatření budou mírnější.
Související

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Velká Británie , Přistěhovalectví , Michael Fallon , EU (Evropská unie) , Sadiq Khan , UKIP (britská euroskeptická strana)
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 54 minutami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 1 hodinou

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 3 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera
Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.
Zdroj: Libor Novák