Kulatý stůl slonů: Volební rituál Německa, kde se sejdou favorité

Berlín – Možná jste už slyšeli rčení „Slon v místnosti“, anglické přirovnání odkazuje na situaci, kdy je zde jasný problém, který však nechce nikdo řešit. Jakmile se uzavřou v Německu volební místností, slon nebude jeden, ale hned šest. Angela Merkelová a letos 5 dalších reprezentantů stran, které mají reálnou šanci dostat se do Parlamentu, se sejdou u tradiční debaty před kamerami.

Debatě se přezdívá „Kulatý stůl slonů“, kvůli napjaté situaci při sčítání hlasů. Je to velmi tíživá chvíle, protože strany už nemůžou nic ovlivnit, jenom čekat. Politici mají příležitost vyjádřit se k prvním vteřinám po sečtení hlasů. Letos nás však čeká obzvláště velké jiskření, protože ke stolu k debatě poprvé usedne i Alternativa pro Německo (AfD).

Mimo jiné se tak dozvíme, jak hodlají strany reagovat na příchod pravice do Sněmu. Jindy relativně klidné německé volby jsou letos plné morálních útoků na AfD. Zelení i Svobodní Demokraté svou nelibost dali jasně najevo a nevypadá to, že by ve své kritice chtěli přestat. Také zde se vytvářejí prvotní jednání ohledně koalicí.

Kulatý stůl slonů byl poprvé představen v šedesátých letech minulého století jako inspirace pro americké prezidentské debaty. Známý je tím, že moderátor je zde jen formálně a málokdy zasahuje do prostoru diskutujících. Až na bývalého kancléře Helmuta Kohla se nestává, že by politici odmítli účast v povolební debatě.

Začátky tradici byly přitom velmi těžké. Na úplně první debatu nedorazil nikdo z pozvaných, moderátor televizním divákům ukázal jen prázdné židle a láhev připraveného vína. V roce 1974 přišli politici zase posilnění kapkou alkoholu a celou dobu padaly jen urážky. V roce 1987 ke stolu usedla zase první ženská politička Jutta Ditfurth, kterou mužští oponenti odsoudili jako příliš agresivní.

V roce 2005 Gerhard Schröder všechny překvapil tím, že i přes prohru prohlásil, že se nevzdá kancléřského úřadu. To se mu nepovedlo, protože je to rok, kdy se Angela Merkelová chopila úřadu a od té doby se ho stabilně drží. Volby v Německu jsou většinou velmi poklidné bez vyřizování si účtů. Povolební debata tak platí za jednu z nejdramatičtějších chvil před vyhlášením výsledků.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu diskuzní pořad Německo

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy