Varšava/Brusel - Polský prezident Andrzej Duda před dvěma měsíci popudil vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS), když vetoval dva ze tří sporných zákonů o soudních reformách - o nejvyšším soudu a o soudní radě. Dnes představil svou reformu zákona o nejvyšším soudu. Evropská komise návrh posoudí.
Podle agentury Reuters v něm stanovuje hranici pro odchod soudců do důchodu na 65 let a vyhrazuje si právo rozhodnout, zda soudci mohou pracovat déle. Dudovy protinávrhy musí schválit parlament. Politici by podle nich měli nad soudy sice stále vyšší kontrolu, ale tu by vykonával jak prezident, tak parlament. Parlament by například musel jmenovat soudce třípětinovou většinou, a nikoli prostou většinou jako ve vládním návrhu, a hlava státu by mohla do procesu vstoupit, pokud by se poslanci nedohodli. PiS má sice nyní většinu, ale ne třípětinovou.
Podle agentury AP Duda svolal na dnešek schůzku s šéfy parlamentních stran, aby zjistil, jakou mají jeho návrhy podporu. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński se ale už dnes dal slyšet, že jeho nedávné rozhovory s prezidentem o jeho návrzích ukázaly na "dalekosáhlé rozdíly v názorech".
PiS tvrdí, že reforma soudnictví je potřeba, protože soudy jsou pomalé a zamrzlé v komunistické mentalitě. Kritici vládních reformních plánů ale soudí, že s vládou navrhovanými pravidly by se Polsko přiblížilo autoritářskému režimu.
Prezident dříve uvedl, že se rozhodl zákony vetovat, protože by daly přílišnou moc ministrovi spravedlnosti a současně generálnímu prokurátorovi v jedné osobě. Ten je navíc stranou ve sporech, které se odehrávají před nejvyšším soudem. Třetí zákon, který mění fungování obecných soudů v zemi, ale Duda podepsal. Evropská komise pak vůči Varšavě zahájila řízení kvůli porušení unijní legislativy. Polský zákon není podle komise slučitelný s unijním právem, protože zavádí jiný věk pro odchod do důchodu u soudkyň, u nichž je to 60 let, a u soudců, kde je to 65 let. Diskriminuje tedy osoby na základě pohlaví.
První místopředseda komise Frans Timmermans řekl, že k novinkám, které Duda navrhl, se Evropské komise vyjádří, až je zanalyzuje. "Ale kromě těchto dvou návrhů jsou ještě další obavy, které máme," prohlásil místopředseda komise po jednání se zástupci členských zemí.
Komise nakonec na dnešní ministerskou radu nepřišla s návrhem, aby státy formálně a potřebnou čtyřpětinovou většinou rozhodly, že v Polsku hrozí jasné riziko porušování základních hodnot, na kterých EU stojí. To by byl první krok k teoretické možnosti zbavení Polska hlasovacích práv v Radě EU. Takový vývoj je ale nepravděpodobný, hlasovat se totiž o této věci musí jednomyslně a Maďarsko dalo jasně najevo, že podobný postup vůči Varšavě nepodpoří.
Místopředseda komise doufá, že se s odpovědnými polskými ministry bude moci brzy setkat v Bruselu či ve Varšavě. Podle českého státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře podporuje také Praha dialog mezi komisí a Polskem. Přílišný tlak na Varšavu by podle něj mohl být kontraproduktivní. "Cílem není vytvářet tlak jako takový, ale to, aby došlo ke změnám, které jsou uvnitř civilizačního evropského rámce," podotkl Chmelař.
Související
"Nepřipadá v úvahu." Polsko rázně odmítlo žádost Ukrajiny
Duda v Polsku schytává nálož kritiky za účast na Zemanově oslavě
Andrzej Duda , Polsko , evropská komise , Frans Timmermans , EU (Evropská unie) , justice , Jaroslaw Kaczyński
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák