"Jamajská koalice" by mohla být dobrá pro střední Evropu, soudí experti

Berlín/Praha - Pokud v Německu vznikne koalice konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a Zelených, mohla by to být dle politologů dobrá zpráva pro státy střední Evropy. Strany se na takzvané "jamajské koalici" nejspíš nakonec dohodnou, byť ne ve všem se jejich programy prolínají.

FDP a bavorská CSU budou odmítat federalizační tendence Evropské unie, s nimiž nesouhlasí i státy jako Česko a Slovensko. Na setkání s novináři to dnes řekli analytici Ústavu mezinárodních vztahů. "Neumím si představit, že by FDP a CSU přistoupily na nějakou federalizaci Evropy nebo na vzájemné ručení za dluhy z minulosti," řekl analytik Vladimír Handl.

"Díky odporu CSU a FDP k federalizaci EU by mohla být evropská politika nové koalice příznivá pro země střední Evropy," uvedl analytik Jakub Eberle. Připomněl také, že kancléřka Angela Merkelová dlouhodobě stojí o zachování co největší soudržnosti unie, a proto se snaží i o vstřícný postoj vůči středoevropským zemím. Podotkl však, že bude záležet i na politicích v Česku a dalších zemích, nakolik budou schopní mluvit o svých prioritách a hledat společná řešení.

Oba experti zároveň upozornili, že jednání o koalici budou složitá. Mezi sporné body bude patřit například ukončení výroby aut se spalovacími motory, což požadují Zelení a zcela odmítá CSU. Spory mohou panovat i v otázce migrace, kdy Zelení zcela odmítají deportace neúspěšných žadatelů o azyl, což naopak prosazují CDU i CSU. Koalicie ale přesto patrně uzavřou. "Obecně mají strany v Německu větší pocit zodpovědnosti," řekl Eberle. Handl dodal, že pokud by neúspěch jednání padl na FDP a Zelené, kteří v letošních volbách dopadli nad očekávání dobře, voliči by je v případných předčasných volbách potrestali.

Spojovacím prvkem všech tří stran by se mohla stát transformace německé ekonomiky. "Příběh koalice by mohlo být nastavení nové rovnováhy mezi ekonomikou a ekologií," míní Eberle.

Související

Více souvisejících

Německo Konzervativní unie CDU/CSU FDP (Svobodná demoratická strana Německo) EU (Evropská unie) Česká republika Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy