Paříž - Evropské deníky dnes komentují návrhy Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie, které francouzský prezident v úterý představil na pařížské Sorbonně. Listy se shodují především v tom, že bez německého souhlasu nemá Macronovo úsilí naději na úspěch.
Kancléřka Angela Merkelová přitom vzešla z nedělních parlamentních voleb oslabená a o koalici bude jednat se svobodnými demokraty (FDP), kteří na francouzské návrhy pohlížejí skepticky.
"Tento projev měl původně využít vhodné příležitosti v evropských dějinách," napsal britský list The Times. Macron podle něj čekal na německé volby, aby poté, co představitelé obou hlavních ekonomik Evropské unie dostanou čerstvý mandát, zahájil snahu o obrodu Evropy. "Spolkové volby ale jeho záměr torpédovaly," dodal list.
Za "pokrokovou" označil řeč britský The Guardian. "Zbývá vyčkat, zda se slova potkají s realitou," dodal. "Na projevech záleží. Mohou naplnit energií, získat podporu, stanovit cíle a pomáhají porozumět výzvám způsobem, který činí snazším se jim postavit. Macronovu poselství je třeba věnovat pozornost: Evropa potřebuje více, nikoli méně ambicí," dodal list.
"Téměř vše z programu francouzského prezidenta zřejmě narazí v evropských metropolích nejdříve na skepsi," uvedl v komentáři švýcarský list Tages-Anzeiger. Největší problém ale i podle něj bude představovat oslabená pozice německé kancléřky. "Německo-francouzský motor nezačne pracovat tak rychle, jak asi prezident v Paříži doufal," napsal list. "Nakonec může Macron zůstat hlasem volajícího na poušti," dodal.
Podle Neue Zürcher Zeitung (NZZ) sní Macron "nebezpečný sen o Evropě". Ve svém komentáři se švýcarský list věnuje především výrazného rozdílu Macronových představ a programu německých svobodných demokratů, kteří by se mohli stát druhou nejsilnější stranou budoucí německé vlády.
Deník stejně jako mnohá jiná média cituje nedávný článek listu Le Monde, podle kterého Macron v červenci řekl, že vstoupí-li do německé vlády FDP, "je mrtvý". "Pokud by vládní účast německých liberálů měla být hrůznou vizí pro budoucnost Evropy, pak je s těmito představami o budoucnosti něco špatně. Nebo trpí architekti těchto idejí ztrátou soudnosti," poznamenal NZZ.
Související
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
Emmanuel Macron , EU (Evropská unie) , Francie , Německo , Noviny / tisk
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
včera
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
včera
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
včera
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
včera
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
včera
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
5. prosince 2025 21:57
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
5. prosince 2025 21:02
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
5. prosince 2025 20:05
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková