Berlín – Strana Alternativa pro Německo (AfD) sice zaznamenala ve volbách dosud největší úspěch, když se dostala do parlamentu, ten ale posléze zastínilo oznámení, že šéfka AfD Frauke Petryová odchází. Strana je vnitřně rozdělená, otázkou teď podle expertů je, jak se zachovají další umírnění členové. Ti by totiž mohli Petryovou brzy následovat.
Předsedkyně protiimigrační a protiislámské AfD Frauke Petryová se chystá vystoupit ze strany. Spolu s ní odchází například i její manžel Marcus Pretzell, zemský šéf AfD v Severním Porýní-Vesfálsku. Pretzell svůj chystaný krok zdůvodnil nespokojeností s vývojem strany. „Moje rozhodnutí je založeno výhradně na mém ne příliš optimistickém pohledu na to, jak se AfD pravděpodobně bude vyvíjet," řekl Pretzell novinám Die Welt .
Petryová nechce být ani součástí parlamentní frakce své strany. „Je zřejmé, že tento krok přijde," řekla pro agenturu DPA. Datum, ke kterému chce odejít, ale neprozradila. Řekla také, že ona a dva další poslanci AfD v regionálním parlamentu v Sasku opouštějí parlamentní skupinu. Prý bude působit jako nezávislá. Její rozhodnutí je dle jejích slov založeno na přesvědčení, že extrémistická prohlášení ostatních stranických vůdců jí brání vykonávat „konstruktivní opozici".
Volební lídryně AfD Alice Weidelová a další zástupci strany se v reakci nechali slyšet, že by Petryová měla ze strany odejít. Vedení strany bylo podle jejich slov rozhodnutím Petrové zaskočeno, nečeká ale, že by šlo o „nějakou větší rebelii“, uvádí server Deutche Welle (DW). „Krok Petryové nás všechny překvapil, ale zatím nevidíme, že by to byl trend,“ uvedla Weidelová. „Doufám, že ne," odpověděl další volební lídr AfD Alexander Gauland , když se ho novináři zeptali, zda si myslí, že nastanou další odchody z AfD. „Ale já neumím číst lidskou mysl,“ dodal. Podle očekávání pak byli Gauland a Weidelová zvoleni jako parlamentní vůdci AfD, získali hlasy 86 procent svých spolustraníků.
Stala se Petryová obětí vnitrostranického puče?
Jak poukazuje DW, Petryová, která ve straně zastupovala „umírněné“ hlasy, se stala obětí puče ze strany zastánců tvrdé linie Gaulanda a Weidelové, kteří na ni už delší dobu tlačili. Na své dubnové stranické konferenci v Kolíně nad Rýnem se AfD rozhodla nepřijmout zdrženlivý kurzu, který Petryová navrhovala, a končící šéfka AfD se ve svém prohlášení v pondělí v Berlíně neopomněla zmínit o velkých názorových rozdílech, které panují mezi ní a Gaulandem s Weidelovou.
„Ve straně, která již téměř rok upozaďuje politické realisty a ve kterém jsou zdrženliví členové na všech úrovních diskreditováni, je politická platforma ohrožena a hrozí jí zničení," řekl Petryová. „Tichý odchod členů ze všech stranických orgánů je toho bolestným důkazem." Magazín Stern ke vztahům, ve straně napsal, že Petryová s Weidelovou ani Gaulandem od své porážky na sjezdu vůbec nemluvila.
Hajo Funke, přední německý expert v krajní pravici, říká, že od doby stranické konference je AfD stále více radikální – a to pod vedením Gaulanda a šéfa durynské AfD Björna Höckeho, který byl obviněn z toho, že sympatizuje s nacisty. Petryová se ho v minulosti neúspěšně pokoušela ze strany dostat pryč.
„V jistém smyslu osa Gauland-Höcke spáchala na Petryovou puč a chopila se její moci," řekl Funke v úterý novinářům v Berlíně. „Od té doby, pokud jde o ty, kteří jsou u moci, může být strana označena jen jako radikálně pravicová. Skupina kolem Gaulanda a Höckeho, které pomáhá Alice Weidelová, má moc v rukou, což dala teď Petroyvá jasně najevo,“ dodává.
Rozpadne se strana úplně?
Podle německých médií je teď otázkou, zda nastane schizma mezi příznivci tvrdé linie, kteří se často opírají o přímý rasismus, a umírněnými, kteří se mohou rozhodnout následovat příkladu Petryové. „Vnitřní boj o moc je u konce, ale výsledkem je, že členové jsou rozděleni," vysvětluje Funke. „Neznáme její další kroky, ale je takticky nadaná, jinak by se nedostala tam, kde je. Byla zbavena moci, ale stále zastupuje menšinu ve skupině, která je mírnější, nebo alespoň o sobě říká, že je.“
Teoreticky by tak Petryová mohla vytvořit vlastní parlamentní skupinu, ale to by vyžadovalo, aby přesvědčila více než třicet dalších poslanců AfD. Funke si myslí, že je to nepravděpodobné, protože nálada na úterním setkání AfD v Berlíně podle jeho slov „byla vzrušující a bez známky bezprostřední masové vzpoury“.
To ale nemusí nutně znamenat, že všichni členové pojednou podle not vedení AfD. „AfD je rozpolcena bojem o moc," vysvětluje Funke. „Vidíme to v Meklenbursku-Západním Pomořansku, v Dolním Sasku, v Severním Porýní-Vestfálsku, v Bádensku-Württembersku ... a v Sasku-Anhaltsku, kde vůdce André Poggenburg používá až příliš mnoho nacistické slovní zásoby. Je to opravdu oddaný etnický šovinista a krajně pravicový radikál. Ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde AfD získala 18,6 procenta hlasů, už čtyři členové krajského parlamentu opustili stranu, aby vytvořili vlastní parlamentní skupinu,“ shrnuje expert.
Zřejmě ve snaze uklidnit celkovou nespokojenost Gauland před úterním zasedáním zvolil smířlivý tón. „Volby skončily a my víme, že v parlamentu máme velkou odpovědnost, mimo jiné i vůči lidem, kteří pro nás hlasovali," řekl Gauland. „A samozřejmě jazyk kampaně se liší od jazyka v parlamentu."
Funke však říká, že každý, kdo doufá, že se ostrá rétorika kampaně zklidní, se plete. Gaulanda charakterizuje jako zapřísáhlého národního šovinistu, a ani Weidelovou, která je často označována jako „hlas rozumu" tohoto dua, nepovažuje za výrazněji umírněnější. „Alice Weidelová je ledově chladný anděl této strany ," uvedl Funke s odkazem na rasistickou e-mailovou zprávu a příspěvek na Facebooku, který napsala v dubnu. V něm porovnávala roční státní náklady na žadatele o azyl přepočítané na jednoho občana s počtem vratných lahví, které by německý důchodce musel nasbírat, aby získal stejnou částku. „To je nenávistné období,“ dodává odborník.
Alternativa pro Německo získala ve volbách 12,6 procenta hlasů a v novém Spolkovém sněmu je třetí nejsilnější. Byla založena 6. února 2013 jako euroskeptická strana kritizující především snahy o bezpodmínečnou záchranu Eura. Po odštěpení ekonomicky liberálního křídla v roce 2015 převládli ve straně národní konzervativci. Kvůli následnému nárůstu populismu, islamofobii a kritice gender mainstreamingu je Alternativa pro Německo od té doby řazena většinou politologů mezi pravicově populistické strany.
Související
Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté
Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?
Alternativa pro Německo (AfD) , Frauke Petryová (AfD) , Německo , Volby v Německu
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák