EU chce být světovým digitálním lídrem, na summitu řeší i kyberbezpečnost

Tallinn - V Tallinnu dnes začal digitální summit. Lídři zemí EU chtějí hledat způsob, jak udělat z unie světového lídra v digitální oblasti. Zabývat se budou také hrozbami, kterým lidé, firmy i státy v kyberprostoru čelí.

"Dnešek bude věnován především tomu, abychom diskutovali o tom, co můžeme udělat společně na úrovni EU tak, aby Evropa nezůstala stranou a aby se stala lídrem v oblasti digitalizace," řekl před zahájením summitu český premiér Bohuslav Sobotka. "Pokud máme čelit Spojeným státům, Číně a dalším rychle se rozvíjejícím oblastem, tak je důležité, aby Evropa pokročila v oblasti digitálních pravidel," dodal.

Také podle šéfa irské vlády Leo Varadkara je cílem summitu udělat z EU světového digitálního lídra. Premiér země, v níž má díky nízkým firemním daním evropské sídlo řada amerických internetových společností, se ale vyslovil proti zatěžování digitální sféry vyššími daněmi a byrokratickými omezeními. "Musíme podporovat inovace. Vyšší zdanění a více regulací řešení nepřinese," řekl při příchodu na summit.

Britská premiérka Theresa Mayová se před zahájením summitu vyslovila pro spolupráci v boji proti kybernetickým hrozbám, které podle ní ohrožují státy i firmy, mimo jiné v bankovním sektoru. "Spojené království bude připraveno spolupracovat s evropskými partnery na vývoji společné kybernetické bezpečnosti," řekla Mayová, jejíž země v současnosti jedná s EU o svém vystoupení z bloku.

"Je patrné, že stejně jako fyzická bezpečnost byla tématem 20. století, kyberbezpečnost bude tématem 21. století," řekl po skončení prvního jednacího bloku summitu český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Kybernetická bezpečnost je podle něj klíčová pro vytvoření evropského digitálního trhu. "Ve chvíli, kdy neexistuje jasná důvěra v systém, tak to občané a firmy nemají tendenci tak využívat," řekl.

Další komplikací pro vznik společného digitálního trhu je podle Chmelaře otázka zdanění, když některé transakce nejsou daněny ve státě, kde se uskuteční. "Stává se to reálným problémem, který se týká stále více států," řekl. Unijní lídři proto dnes jednají o způsobu, jak situaci řešit. Konečné rozhodnutí se ale na summitu neočekává.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Bohuslav Sobotka Kybernetická bezpečnost estonsko Aleš Chmelař Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy