Na sjezdu konzervativců se vyhrotil spor o brexit, Johnson dostal varování

Manchester - Tématem číslo jedna na sjezdu Konzervativní strany v britském Manchestseru je odchod království z EU. Došlo k otevřenému sporu mezi ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, jenž je zastáncem tvrdého brexitu, a ministrem financí Philipem Hammondem, který je pro mírnou podobu brexitu.

Sjezd vládní strany se koná jen čtyři měsíce poté, co konzervativci ztratili v předčasných volbách absolutní většinu v parlamentu. Nečekaný volební debakl oslabil pozici premiérky Theresy Mayové.

Johnson se ve sporu nepřímo postavil premiérce Mayové, když představil čtyři vlastní požadavky, jak by měla vypadat dohoda s EU. Uvedl například, že by přechodné období mělo trvat dva roky a "ani o vteřinu víc". Mayová v nedávném projevu ve Florencii přitom řekla, že přechodné období by mělo trvat "kolem" dvou let.

Johnson si dnes kvůli svým výrokům vysloužil od Hammonda kritiku. Na adresu svého vládního kolegy ministr financí uvedl, že nikdo není nepostradatelný. "Vždy počítám se zásadou, že vyhodit je možno každého," řekl BBC. "Čím větší jednotu ukážeme, tím silnější bude naše vyjednávací pozice," dodal Hammond v rozhovoru poskytnutém stanici Sky News.

Na konferenci se strážce státní pokladny podle agentury Reuters snažil bagatelizovat význam Johnsonových "osobních" požadavků. "Borisův názor na tyto otázky je dobře známý. Já podporuji ve velmi složitých a citlivých jednáních s našimi partnery z Evropské unie premiérku, abychom zajistili odchod Británie v souladu s mandátem, který nám dal britský lid," řekl.

Debata o Johnsonových výrocích byla jedním z hlavních témat druhého dne výroční konference britských konzervativců v severoanglickém Manchesteru. Podle listu Business Insider si od akce premiérka Mayová slibuje, že jí pomůže stabilizovat pozici po "turbulentním létě".

Podle agentury Reuters Johnson dnes rezolutně odmítl spekulace, že by se snažil svým nedělním prohlášením zastínit premiérku Mayovou. "Prakticky jsem zopakoval oficiální vládní politiku. Myslím, že je mimořádné, že se toho tolik nadělá kvůli tomu, že jsem zopakoval vládní politiku," řekl.

Související

Více souvisejících

Brexit Konzervativní strana (VB) Boris Johnson Philip Hammond (šéf britské diplomacie) Theresa Mayová Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy